Гордість, пихатість та гідність

Одна із загальнопоширених причин, через яку виникають суперечки між Церквою і “зовнішнім” світом полягає в їхньому ставленні до гордості. Вони, як напевно, всі знають, прямо протилежні:

  • Церква прямо засуджує гордість, не безпідставно вважаючи її джерелом усіх гріхів.
  • Світ наполягає, що гордість, почуття власної гідності – позитивна риса людської вдачі. Що також має сенс.

Хто ж правий? Давайте не будемо робити поспішних висновків, а спробуємо разом розібратися в цьому питанні, докладно розібравши, що таке гордість, пихатість та гідність, і яка різниця полягає між ними.

ЗМІСТ

Гордість

Пихатість

Замість післямови »

Замість післямови

От і підійшла до кінця друга частина трилогії, що присвячена гордості, людській гідності та різниці, що полягає між ними. Але можна задатися цілком доречним питанням, а причому тут пихатість?

Уся річ у тім, що пихатість – це вкрай розвинута гордість. Іншими словами, гордість є першопричиною, тоді як пихатість є наслідком гордості. Те, що може статися з кожним з нас, якщо ми не будемо з Божою допомогою боротися з власною гординею. Загалом, слово “пихатість” часто використовується як синонім слова “гордість”, але це не зовсім вірно, бо гордість є рисою (а точніше, вадою) людського характеру, тоді як пихатість, гордовитість, гординя, зарозумілість, чванливість, самолюбність, гонор є проявами людської гордості. У чому полягає різниця між ними, не суть важливо, головне, на превеликий жаль, що вони притаманні кожному з нас. Просто в цій збірці вони зібрані під загальним поняттям “пихатість”.

І ще один момент. Не думайте, що знайдете на сторінках трилогії відповідь на те, як позбутися цієї згубної вади. Відповідь – у Бога, а тут лише зроблена спроба показати, що гординя присутня в кожному з нас, показані деякі її аспекти, і дано кілька порад, як відрізнити її від гідності, про що піде розмова в заключній, третій частині трилогії.

Редакція сайту

Гідність і гордість

 

Післямова »

Післямова

От і підійшла до кінця наша розмова про гордість і гідність. Хоча про першу говорилося набагато більше, ніж про другу. Чому так? У зв’язку з цим пригадується подібна аналогія із заповіддю Божою: “Люби ближнього твого, як самого себе” (Мф. 22:39). Нікому не треба нагадувати, що потрібно любити себе, а от ближнього… Так само і в цьому випадку.

А взагалі, сподіваємося, що отримана інформація, допоможе Вам побачити навіть найменші прояви гордості, пихатості, гордині в людях, які оточують нас. Саме так, у людях, які оточують нас. Бо це перший крок побачити прояви гордості особисто в собі.

Редакція сайту