Що каже Біблія про гордість?

Книга притч Соломонових та Книга Псалмів сповнені висловлюваннями про гордість. От лише деякі з них:

 • В гордині своїй грішник не визнає Бога, каже він: “Не покарає”, бо думає він, що Бога нема” (Псалом 9:25).
 • Прийде гордість, прийде і посоромлення; але зі смиренними – мудрість” (Притчі 11:2).
 • Від зарозумілости виникає розбрат, а в тих, що радяться, – мудрість” (Притчі 13:10).
 • У вустах нерозумного – бич гордости; вуста ж мудрих охороняють їх” (Притчі 14:3).
 • Погибелі передує гордість, і падінню – пихатість” (Притчі 16:18).
 • Гордість людини принижує її, а смиренний духом здобуває шану” (Притчі 29:23).

З цих висловлювань можна багато що дізнатися про гордість. Наприклад, що гордість в очах Бога асоціюється з дурістю (Притчі 14:3) і є атрибутом грішників (Пс. 9:25).

Давайте ж ближче ознайомимося з біблійним поглядом на гордість.

Що таке гордість?

І. Визначення

Гордість – завищене почуття власної гідності, самоповага, зарозумілість, надмірно висока думка про себе, усвідомлення своєї переваги над іншими.

Синоніми до слова “Гордість”: гордовитість, гординя, зарозумілість, пихатість, чванливість, самолюбність, гонор.

Переклад з грецької та івриту:

Грецька: Huperephanіa – зарозумілість, гордість (це грецьке слово складається з двох слів: huper – “над”, “вище за положенням”, “більш ніж” + phaіno – “запалювати” (сяяти) в значенні “показувати”, що часто перекладається як “виглядати”, “здаватися”).

 • Далі сказав: те, що виходить з людини, оскверняє людину. Бо зсередини, від серця людського, виходять лихі помисли, перелюбства, любодійства, вбивства, злодійство, здирство, лукавство, зради, ганебні вчинки, заздрісне око, богохульство, гордощі, безумство, – все це зло зсередини виходить і оскверняє людину” (Марка 7:20-23).

Іврит: gaavah або gaown – гордовитість, величність, часто перекладається як: “перевага”, “зарозумілість”, “гордість”, “піднесення”. Походить від єврейського дієслова gaah – підноситися; підніматися, (у переносному розумінні) бути величним. Часто перекладається, як “підноситися”, “перебільшувати”, “оголошувати тріумф”.

 • Погибелі передує гордість, і падінню – пихатість” (Притчі 16:18).

ІІ. Різновиди гордості

Існує два різновиди гордості: Явна гордість і прихована гордість.

 1. Явну гордість розпізнати дуже легко, бо вона завжди каже: “Я більший, за… Я кращий, за… Я розумніший, за… Я мудріший, за…” Цей вид гордості є нічим іншим, як “роздутою самолюбністю”.
 2. Прихована гордість каже: “Я менший, за… Я гірший, за… Я страшніший, за… Я дурніший, за когось іншого…” Така гордість маскується під скромність і упокорення, хоча такою не є. Цей вид гордості є “здутою самолюбністю”. Така гордість своїми твердженнями заявляє: “Бог створив мене погано!”

Взагалі, гордість любить посилено ховатися і ретельно маскуватися. Наше ж завдання вишукувати в собі приховану гордість і позбавлятися від неї. Прихована гордість нічим не краща за явну і відкриту гордість. Вона завдає нашому духовному стану такої самої шкоди, як і явна гордість.

ІІІ. Ставлення Бога до гордості та гордівників

 1. Бог ненавидить гордість:
 • Ось шість, що ненавидить Господь, навіть сім, що мерзота для душі Його: очі горді, мова неправдива і руки, що проливають кров невинну, серце, яке кує злі задуми, ноги, які швидко біжать до лиходійства, лжесвідок, який наговорює неправду і сіє розбрат між братами” (Притчі 6:16-19).
 • Страх Господній – ненавидіти зло; гордість і зарозумілість і злу путь і підступні вуста я ненавиджу” (Притчі 8:13).
 1. Бог карає гордівників:
 • Гордість серця твого звабила тебе; ти живеш у розщелинах скель, на підвищеному місці, і говориш у серці твоєму: “хто скине мене на землю?” Але хоч би ти, як орел, піднявся високо і серед зірок улаштував гніздо твоє, то і звідти Я скину тебе, – говорить Господь” (Авдія 1:3,4).
 1. Бог противиться гордим, вони позбавляють самі себе Його благодаті:
 • Бог гордим противиться, а смиренним дає благодать” (Якова 4:6).

За матеріалами сайту “Біблійний дискусійний клуб”

Попередній запис

Божі діаманти

У попередніх розмовах ми зосереджували увагу на проявах гордині серед народу Божого, принаймні людей, які відносять себе до нього. Тепер ... Читати далі

Наступний запис

Біблійні приклади людей, які загордилися

Цар Озія вражений проказою, Рембрандт ван Рейн Біблія подає нам приклади обдарованих і впливових людей, які ... Читати далі