Книга притч Соломонових та Книга Псалмів сповнені висловлюваннями про гордість. От лише деякі з них:
- “В гордині своїй грішник не визнає Бога, каже він: “Не покарає”, бо думає він, що Бога нема” (Псалом 9:25).
- “Прийде гордість, прийде і посоромлення; але зі смиренними – мудрість” (Притчі 11:2).
- “Від зарозумілости виникає розбрат, а в тих, що радяться, – мудрість” (Притчі 13:10).
- “У вустах нерозумного – бич гордости; вуста ж мудрих охороняють їх” (Притчі 14:3).
- “Погибелі передує гордість, і падінню – пихатість” (Притчі 16:18).
- “Гордість людини принижує її, а смиренний духом здобуває шану” (Притчі 29:23).
З цих висловлювань можна багато що дізнатися про гордість. Наприклад, що гордість в очах Бога асоціюється з дурістю (Притчі 14:3) і є атрибутом грішників (Пс. 9:25).
Давайте ж ближче ознайомимося з біблійним поглядом на гордість.
Що таке гордість?
І. Визначення
Гордість – завищене почуття власної гідності, самоповага, зарозумілість, надмірно висока думка про себе, усвідомлення своєї переваги над іншими.
Синоніми до слова “Гордість”: гордовитість, гординя, зарозумілість, пихатість, чванливість, самолюбність, гонор.
Переклад з грецької та івриту:
Грецька: Huperephanіa – зарозумілість, гордість (це грецьке слово складається з двох слів: huper – “над”, “вище за положенням”, “більш ніж” + phaіno – “запалювати” (сяяти) в значенні “показувати”, що часто перекладається як “виглядати”, “здаватися”).
- “Далі сказав: те, що виходить з людини, оскверняє людину. Бо зсередини, від серця людського, виходять лихі помисли, перелюбства, любодійства, вбивства, злодійство, здирство, лукавство, зради, ганебні вчинки, заздрісне око, богохульство, гордощі, безумство, – все це зло зсередини виходить і оскверняє людину” (Марка 7:20-23).
Іврит: gaavah або gaown – гордовитість, величність, часто перекладається як: “перевага”, “зарозумілість”, “гордість”, “піднесення”. Походить від єврейського дієслова gaah – підноситися; підніматися, (у переносному розумінні) бути величним. Часто перекладається, як “підноситися”, “перебільшувати”, “оголошувати тріумф”.
- “Погибелі передує гордість, і падінню – пихатість” (Притчі 16:18).
ІІ. Різновиди гордості
Існує два різновиди гордості: Явна гордість і прихована гордість.
- Явну гордість розпізнати дуже легко, бо вона завжди каже: “Я більший, за… Я кращий, за… Я розумніший, за… Я мудріший, за…” Цей вид гордості є нічим іншим, як “роздутою самолюбністю”.
- Прихована гордість каже: “Я менший, за… Я гірший, за… Я страшніший, за… Я дурніший, за когось іншого…” Така гордість маскується під скромність і упокорення, хоча такою не є. Цей вид гордості є “здутою самолюбністю”. Така гордість своїми твердженнями заявляє: “Бог створив мене погано!”
Взагалі, гордість любить посилено ховатися і ретельно маскуватися. Наше ж завдання вишукувати в собі приховану гордість і позбавлятися від неї. Прихована гордість нічим не краща за явну і відкриту гордість. Вона завдає нашому духовному стану такої самої шкоди, як і явна гордість.
ІІІ. Ставлення Бога до гордості та гордівників
- Бог ненавидить гордість:
- “Ось шість, що ненавидить Господь, навіть сім, що мерзота для душі Його: очі горді, мова неправдива і руки, що проливають кров невинну, серце, яке кує злі задуми, ноги, які швидко біжать до лиходійства, лжесвідок, який наговорює неправду і сіє розбрат між братами” (Притчі 6:16-19).
- “Страх Господній – ненавидіти зло; гордість і зарозумілість і злу путь і підступні вуста я ненавиджу” (Притчі 8:13).
- Бог карає гордівників:
- “Гордість серця твого звабила тебе; ти живеш у розщелинах скель, на підвищеному місці, і говориш у серці твоєму: “хто скине мене на землю?” Але хоч би ти, як орел, піднявся високо і серед зірок улаштував гніздо твоє, то і звідти Я скину тебе, – говорить Господь” (Авдія 1:3,4).
- Бог противиться гордим, вони позбавляють самі себе Його благодаті:
- “Бог гордим противиться, а смиренним дає благодать” (Якова 4:6).
За матеріалами сайту “Біблійний дискусійний клуб”