Біблійні приклади людей, які загордилися

Цар Озія вражений проказою, Рембрандт ван Рейн

Біблія подає нам приклади обдарованих і впливових людей, які загордилися і заплатили дорогу ціну за свою гордість. Перерахуємо деякі з прикладів гордості і падіння людей:

  1. Вавилонська Вежа

На всій землі була одна мова й один говір. Рухаючись зі сходу, вони знайшли в землі Сеннаар рівнину й оселилися там. І сказали одне одному: наробимо цегли і випалимо вогнем. І стала у них цегла замість каменю, а земляна смола замість вапна. І сказали вони: збудуємо собі місто і вежу, висотою до небес, і зробимо собі ім’я, перш ніж розсіємося по лицю всієї землі. І зійшов Господь подивитися місто і вежу, що будували сини людські. І сказав Господь: ось, один народ, і одна у всіх мова; і ось що почали вони робити, і не відстануть вони від того, що задумали робити; зійдемо ж і змішаємо там мову їхню, так щоб один не розумів мови іншого. І розсіяв їх Господь звідти по всій землі; і вони перестали будувати місто і вежу. Тому дано йому ім’я: Вавилон, бо там змішав Господь мову всієї землі, і звідти розсіяв їх Господь по всій землі” (Буття 11:1-9).

  1. Цар Озія (2 Літопис 26:1-21).

Господь дуже сильно благословив ізраїльського царя Озію і дарував йому перемогу над усіма ворогами Ізраїлю. Від цього загордилося серце його, і він нехтував веліннями Господніми відносно богослужіння в храмі Божому. Озія зважився ввійти в Храм Господній замість первосвященика, який один лише мав право увійти до святилища і стати перед обличчям Божим. Господь уразив царя Озію проказою за його гордість. “І був цар Озія прокаженим до дня смерти своєї, і жив в окремому домі і відлучений був від дому Господнього” (2Літ. 26:21).

  1. Цар Саул

Гордість стала приводом непослуху Богу царя Саула. Загордившись, він знехтував велінням Господнім і порушив Божу волю. За це Господь відняв у нього царство і віддав його Давиду: “І сказав Самуїл Саулу: почекай, я скажу тобі, що сказав мені Господь уночі. І сказав йому Саул: говори. І сказав Самуїл: чи не малим ти був в очах твоїх, коли став главою колін Ізраїлевих, і Господь помазав тебе царем над Ізраїлем? І послав тебе Господь у путь, сказавши: “йди і віддай закляттю нечестивих амаликитян і воюй проти них, доки не знищиш їх”. Навіщо ж ти не послухав голосу Господа і кинувся на здобич, і зробив зло перед очима Господа? І сказав Саул Самуїлу: я послухав голос Господа і пішов у путь, куди послав мене Господь, і привів Агага, царя Амаликитського, а Амалика знищив; народ же зі здобичі, з овець і волів, узяв краще з заклятого, для жертвоприношення Господу Богу твоєму, у Галгалі. І відповів Самуїл: невже всепалення і жертви настільки ж приємні Господу, як слухняність голосу Господа? Слухняність краще жертви і покірність краще жиру баранів; тому що непокора є такий самий гріх, як чаклунство, і противлення те саме, що ідолопоклонство; за те, що ти відкинув слово Господа, і Він відкинув тебе, щоб ти не був царем над Ізраїлем. І сказав Саул Самуїлу: згрішив я, бо переступив повеління Господа і слово твоє; але я боявся народу і послухав голосу їх; тепер же зніми з мене гріх мій і повернися зі мною, щоб я поклонився Господу Богу твоєму. І відповів Самуїл Саулу: не повернуся я з тобою, тому що ти відкинув слово Господа, і Господь відкинув тебе, щоб ти не був царем над Ізраїлем” (1 Самуїла (Царств) 15:16-26).

  1. Цар Навуходоносор.

Ця історія описана в книзі пророка Даниїла. От що сталося з Навуходоносором, коли він загордився: “Але коли серце його загордилося і дух його озлобився до зухвалости, він був скинутий з царського престолу свого і позбавлений слави своєї, і відлучений був від синів людських, і серце його уподібнилося до звіриного, і жив він з дикими ос­лами; годували його травою, як вола, і тіло його зрошувалося небесною росою, доки він пізнав, що над царством людським володарює Всевишній Бог і поставляє над ним, кого хоче” (Даниїла 5:20,21).

Навуходоносор, Вільям Блейк
  1. Цар Валтасар – син Навуходоносора.

Цар Валтасар (син Навуходоносора) прекрасно знав, до чого призвела гордість його батька. Проте, це його нічому не навчило. І він, загордившись, влаштував оргію на славу поганських богів, під час якої він і його вельможі їли і пили зі священних сосудів, узятих з Божого Храму в Єрусалимі. Господь прорік про нього пророцтво, виконання якого не змусило на себе довго чекати: “І ти, син його Валтасар, не смирив серця твого, хоч знав усе це, але піднісся проти Господа небес, і сосуди дому Його принесли до тебе, і ти і вельможі твої, дружини твої і наложниці твої пили з них вино, і ти славив богів срібних і золотих, мідних, залізних, дерев’яних і кам’яних, які не бачать, не чують, не розуміють; а Бога, у руці Якого дихання твоє і в Якого всі путі твої, ти не прославив. За це і послана від Нього кисть руки, і накреслено це писання. І ось що накреслено: мене, мене, текел, упарсин. Ось і значення слів: мене – обчислив Бог царство твоє і поклав кінець йому; текел – ти зважений на терезах і знайдений дуже легким; перес – розділене царство твоє і дане мидянам і персам” (Даниїла 5:22-28).

  1. Цар Ірод

Цар Ірод, син Ірода Великого, був покараний Богом за те, що прийняв від людей поклоніння і прославлення, якого гідний лише один Господь Бог: “Призначеного дня Ірод, одягнувшись у царський одяг, сів на підвищенні і говорив до них; а народ вигукував: “Це голос Бога, а не людини”. Та раптом ангел Господній уразив його за те, що він не віддав слави Богові; і, з’їдений червою, помер” (Діяння 12:21-23).

  1. Сатана (Ісаї 14:12-19; Єзекиїля 28 роз.)

Чому Сатана спав з небес? Причиною його гріхопадіння є гордість. Він захотів бути Богом, а не Його служителем: “Як упав ти з неба, денниця, син зорі! розбився об землю, який топтав народи. А говорив у серці своєму: “зійду на небо, вище за зірки Божі піднесу престіл мій і сяду на горі у зібранні богів, на краю півночі; зійду на висоти хмарні, буду подібний до Всевишнього”. Але скинутий у пекло, у глибини пекельні” (Ісаї 14:12-15).

Краса і мудрість Сатани стали причинами його загибелі, оскільки він загордився через свою досконалість. “Від краси твоєї загордилося серце твоє, через марнославство твоє ти погубив мудрість твою” (Єзекиїля 28:17).

За матеріалами сайту “Біблійний дискусійний клуб”

Попередній запис

Що каже Біблія про гордість?

Книга притч Соломонових та Книга Псалмів сповнені висловлюваннями про гордість. От лише деякі з них: "В гордині своїй грішник не ... Читати далі

Наступний запис

Провісник падіння

«І сказав Ісус: на суд Я прийшов у світ цей, щоб незрячі бачили, а зрячі стали сліпими. Почувши це, деякі ... Читати далі