У чому різниця між гординею і гідністю?

Гординя завжди зовні. Людині важливо здаватися кращою, розумнішою, багатшою, красивішою, ніж хтось інший. Гордині потрібне порівняння. Вона може бути завуальована. Наприклад: “Я гірше за всіх… Таке тільки зі мною могло статися”. Ніби в цих словах людина принижує себе, проте в самому корінні ховається гординя, тільки витонченіша. Другий приклад. Панянка, красуючись перед дзеркалом, засуджує: “Яка я страшна…” На що вона чекає? Звичайно ж не підтвердження, що це так, а спростування: “Ну, що ти. Ти як завжди – прекрасна!” Гординя ненаситна, їй завжди потрібна підгодівля зовні.

Гідність – це внутрішнє почуття. Для його підтвердження не потрібні порівняння. Це внутрішній стрижень, зведений на моральних орієнтирах. Це міцний внутрішній закон, для якого основна необхідність – це дотримання духовно-моральних цінностей без примусу, а за власною волею. Це людина, яка не зрадить, не обдурить.., бо це осоружне її внутрішній природі. Ця людина і зовні виглядає впевнено, з адекватною самооцінкою.

Особливо серед християн існує велика плутанина в поняттях різниці між гординею і почуттям власної гідності. Деякі християни вважають, що вони повинні підтримувати в собі почуття власної неповноцінності, щоб уникнути потрапляння в пастку самозадоволення і зарозумілості. Ця зовнішня оболонка іноді притягає тиранів, насильників і дармоїдів, оскільки релігійна людина все стерпить.

Одна релігійна жінка сказала: “Бог хоче, щоб я думала про себе так, як ніби я не краще черв’яка… Відчувати до себе пошану.., але Господь не може схвалити таку форму гордині”. Вона присвятила своє життя місіонерської діяльності, не вийшла заміж, віддано служила людям, несучи їм свою любов. Вона відчувала любов Отця Небесного, цим божественним даром вона урівноважувала те, що сама віддавала людям – це і було її щастям. Це одинична ситуація.

Частіше буває по-другому. Припустимо, що жінка з думкою, що вона “не краще за черв’яка” виходить заміж. Типовий образ “жертви”, що упокорено приймає удари чоловіка-алкоголіка, розуміє, що на краще вона не заслуговує. Можливо, у неї ростуть діти, які теж матір шанувати не будуть.

Думки, що сама людина не являє жодної цінності, зовсім не виходять з Писання. Адже Христос прийшов у цей світ не для того, щоб померти заради “черв’яків”, які живуть у цьому світі. Він свідомо приніс Себе в жертву заради всіх, і цих жінок зокрема.

У Біблії дійсно висловлюється особливе засудження людської гордині. Гординя чи пихатість поставлені на перше місце серед найтяжчих гріхів.

Значення слова “гордість” змінюється з часом, воно набуло безліч відтінків, які відрізняються від того сенсу, в якому воно використовувалося в Біблії. Наприклад, батьки відчувають гордість, коли їх син або дочка досягає успіхів у школі чи перемагає на змаганнях. Є національна гордість або гордість людини за свої досягнення в роботі. Усі ці відчуття носять позитивний характер, вони означають, що людина віддає всі сили на благо суспільству і своєму ремеслу, що вона вірить у себе і виконує свої обов’язки. Ці почуття не мають нічого спільного з гріхом.

У Біблії немає засудження почуття урівноваженої власної гідності і пошани до себе як до людини. Любити своїх ближніх, як самих себе – це означає, що людині дозволено в розумній мірі виражати і любов до самої себе. А любов до інших людей неможлива, якщо людина не відчуває пошану до самої себе.

Який же сенс вкладається в слово “гордість” у Біблії? Гріховна гордість виникає і проявляється тоді, коли самовдоволення людини примушує її порушити дві основні заповіді: першу – що зобов’язала любити Господа всім серцем, розумом і всіма своїми силами своєї душі; і другу – що вимагає любити ближніх, як самих себе. Горда людина занадто пихата і зарозуміла, щоб схилитися в повазі перед своїм Творцем, сповідуючись у своїх гріхах, і просити за них прощення, присвячуючи своє життя служінню Господу. Такі люди сповнені ненависті і до своїх ближніх, зі зневагою відносяться до почуттів і потреб оточення. Вони стають джерелом багатьох хвороб, війн і злочинів, що заполонили світ.

Автор: Раїса Петрунікова

Попередній запис

Чи гріх мати почуття власної гідності?

Ні. Гідність є позитивна якість, властива комусь або чомусь. Синоніми: вартий, той, хто (що) заслуговує, належний, пристойний. Це поняття зустрічається ... Читати далі

Наступний запис

Я – не свиня, свиня – не я

"Почуття власної гідності". Величезний камінь спотикання, з яким стикаються (іноді розбиваючись) люди, які приходять у Церкву. Світська культура, на якій ... Читати далі