Заповіді Христові

Заповіді Христові

(священик Василь Куценко)

На початку Свого служіння Ісус Христос вимовив дуже важливу проповідь, яка іменується “Нагорною”. Христос вимовив її, зійшовши на гору (Мф. 5:1) – тобто звернувся до людей з вершини пагорба. Центральною частиною Нагорної проповіді стали Заповіді блаженства.

У цій збірці священик Василь Куценко роздумуватиме про те, що ж означають ці загадкові заповіді, як “розшифровуються” і якими шляхами реалізуються – усі в цілому і кожна окремо.

ЗМІСТ

  1. Анатомія щастя
  2. Ті, що плачуть – втішаться
  3. Блаженні лагідні
  4. Життя за правдою Божою
  5. Блаженні милостиві
  6. Чисті серцем
  7. Блаженні миротворці
  8. Блаженні гнані за правду

Заповіді Блаженства

(За матеріалами християнського Інтернет-журналу “Біблія учить”)

Якщо Нагорну проповідь можна назвати серцевиною морального закону, який проголосив Ісус Христос, то Заповіді блаженства можна назвати серцевиною Нагорної проповіді. Саме з них починається нова ера людства.

Ці заповіді констатують фундаментальні принципи, завдяки яким будь-яка людина може досягнути істинного щастя – блаженства, яке починається тут, на грішній, занепалій землі і плавно перетікає у вічність, де всіх нас чекає Христос, Котрий є джерелом цього блаженства.

ЗМІСТ

Передмова »

Передмова

За часів Старого Завіту взаємовідносини людини з Богом регулювалися відомими десятьма заповідями.

Етика Нового Завіту витікає з Нагорної проповіді, суть якої складають заповіді блаженства. У чому їх відмінність від старозавітного закону? Заповіді блаженства не перекреслюють Декалог, але кличуть до духовної висоти, до духовного преображення зсередини силою Духа Святого. Це заповіді духу, віри, любові. Закон дисциплінував людину із зовнішнього боку. “Не роби того, не роби другого”, – попереджав кодекс правил. А що несе в собі благовістя Христове? Євангеліє зводить людину на новий ступінь духовної досконалості.

Христос покладає в основу духовного життя не правила, нехай навіть і найкращі, а стан блаженства, що виникає від любові до Бога і людей, від служіння піднесеним божественним ідеалам. Цей стан незрівняний із звичайним людським щастям і життєвим благополуччям. Це блаженство не вичерпується під впливом скорботи, гонінь і бідності. Володарі такого блаженства стають світлом для світу і сіллю землі.

  1. Блаженні убогі духом
  2. Блаженні ті, що плачуть, бо вони втішаться
  3. Блаженні лагідні, бо вони успадкують землю
  4. Блаженні голодні і спраглі правди, бо вони наситяться
  5. Блаженні милостиві, бо вони помилувані будуть
  6. Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать
  7. Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться
  8. Блаженні гнані за правду, бо їхнє є Царство Небесне
  9. Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас…

Післямова »

Післямова

Іноді слово “блаженство” повністю ототожнюють зі словом “щастя”, що не зовсім точно. Звичайне людське щастя неміцне, примарне, воно приходить і минає, його легко зруйнувати. Недаремно слово “щастя” у Біблії зустрічається лише дев’ять разів, причому вісім з них у негативному сенсі. Священне Писання багато говорить про блаженство як про особливий стан душі, цілком відданої Богові. Християнське блаженство не залежить від зовнішніх обставин, від ударів долі. Це частина божественної природи в людині, це радість присутності Божої. І вона допомагає перемагати всі знегоди земного життя, виводячи людину з мороку і смутку. “Служіння Богові так прекрасно, – вигукнув одного дня відомий англійський проповідник ХІХ ст. Чарльз Сперджен, – що я бажав би і померти в ньому!” Так, йти за Христом, значить, приєднатися до вічного життя, пізнати радість і нескороминуще блаженство. “Радість Моя у вас перебувала, – каже Христос, – і радість ваша буде повна” (Іоана 15:11).


Нагірна Проповідь Ісуса Христа

(Софрон Мудрий)

Нагірна проповідь Ісуса Христа – це перлина Євангельських повчань. Вона є справді «Нагірною», тобто підноситься своїм змістом, ідеями, характером і духом понад усі вчення всіх визначних філософів, гуманістів, пророків, моралістів.

А головне: Нагірна проповідь Ісуса Христа вчить нас найзаповітнішого – бути щасливими вже тут, на землі, і там – у вічності.

ЗМІСТ

Передмова: Значення Нагірної проповіді Господа Нашого Ісуса Христа

Післямова: Людське горе і Христове щастя