Блаженні миротворці

Нагорна проповідь, Михайло Копьєв

Про сьому заповідь блаженства

Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться” (Мф.5:9). Які асоціації викликає в сучасної людини слово “миротворець”? Можна припустити, що для більшості з нас миротворець – це людина в камуфляжі, бронежилеті, касці і з автоматом у руках.

Сьогодні, згідно енциклопедії, миротворчі сили застосовуються “в цілях запобігання чи ліквідації загрози миру і безпеці шляхом спільних примусових дій (військова демонстрація, військова блокада і т. д.), якщо заходи економічного і політичного характеру виявляться чи виявилися недостатніми”, тобто так чи інакше мир підтримується у кращому випадку демонстрацією сили зброї, а в гіршому…

Але ж зрозуміло, що в Євангелії сказано не про сучасних миротворців, озброєних і вдягнених у камуфляж, бо в новозавітній час, таких миротворців не було. Хоча, насправді миротворці були. Тільки називалися вони трохи по-іншому і були по-іншому озброєні. Хоча зброя їх була не менш смертоносною, ніж сучасна. Є навіть спеціальний термін “PaxRomana” – “Римський мир”. Це період римської історії, ознаменований відносним спокоєм. Кількість військових конфліктів у Римській імперії була зведена до мінімуму.

Але в реальності Римський мир був миром, підтримуваним силою римських військових легіонів, розміщених по кордонах. Так територія Римського миру ставала територією, де немає громадянської війни – б’ються варвари за межами імперії. Нерідко бувало і так, що легіони повставали і проголошували нового імператора. Сучасні військово-політичні союзи являються, по суті, продовженням ідеї PaxRomana, так що озброєні миротворці були придумані не сьогодні і навіть не вчора, а дуже і дуже давно. Ісус Христос не міг не бачити римські гарнізони, що підтримували мир в неспокійній Іудеї. Але навряд чи можливо, щоб Христос назвав синами Божими язичників, які зневажали ізраїльський народ і його віру.

Слова Господні мають на увазі інший мир і абсолютно інших миротворців. Христос звертається до учнів: “Мир залишаю вам, мир Мій даю вам; не так, як світ дає, Я даю вам” (Ін. 14:27). Будь-який інший мир, будь то Римський мир або якийсь ще, залишатиметься недосконалим і штучним у порівнянні з миром, який дарував віруючим Христос. Мир Христовий, або мир Божий, – це стан людини, вільної від зла і гріха, тобто цього миру можуть досягти “чисті серцем” з попередньої заповіді блаженства.

В одному древньому анонімному коментарі на Євангеліє від Матфея є чудові слова: “Єдинородний Бог (тобто Син Божий – Христос) є мир духу, про що каже апостол: “Бо Він є мир наш” (Еф. 2:14). Миротворцями ж іменуються не лише ті, хто з’єднує миром ворогів, але і ті, хто не пам’ятає зла, – вони люблять мир. Адже багато хто охоче примиряє чужих ворогів, але самі ніколи від щирого серця не миряться зі своїми ворогами. Такі лише зображують мир, але не люблять його. Мир – це те блаженство, яке покладене в серце, а не в словах. Хочеш знати, хто дійсно миротворець? Послухай слова Пророка: “Стримуй язик свій від зла, і уста твої нехай не будуть облесливі” (Пс. 33:14)”.

Ми стаємо миротворцями, коли позбавляємося від нашого власного зла, що позбавляє нас миру з Богом та іншими людьми. І завдання це куди складніше, ніж примирення тих, хто ворогує. Чому? Бо набагато легше побачити відсутність миру і розбрати серед інших, ніж знайти мир у своїй власній душі. Святий Августин вважав, що миротворчість полягає передусім у відсутності спротиву Богові і пануванні над гріховними пристрастями. Тільки через це людина може перебувати в мирному стані. “Миротворці – це ті, хто, утихомиривши і підпорядкувавши розуму, тобто розуму і духу, рухи своєї душі і зумівши приборкати тілесні жадання, досягає Царства Божого”. Без миру у власній душі, без постійного бажання перебувати в мирі з Богом, неможливо нести мир іншим людям.

Якщо всередині нас мир Божий, то ми по-справжньому зможемо виконати слова Христові: “Так нехай сяє світло ваше перед людьми, щоб вони бачили ваші добрі діла і прославляли Отця вашого Небесного” (Мф. 5:16). Господь не просто дає нам мир. Господь бажає, щоб ми явили цей мир іншим, щоб ми прославили Його, нашого Спасителя, своїм життям. От що означає бути миротворцем. Тому і така висока обіцянка: миротворці будуть названі синами Божими. Син, який щиро любить своїх батьків, виконуватиме їх благу волю. Наш Отець – Бог, тому ми покликані виконувати Його волю, бути “провідниками” миру Божого в дійсність, що оточує нас. Адже достатньо озирнутися навколо, щоб побачити, що цей світ далеко не мирний. Але в тому і сенс, щоб зміна цього немирного світу почалася усередині кожного з нас.

Міра миру Божого велика. У Євангелії ми читаємо: “Любіть ворогів ваших, благословляйте тих, хто проклинає вас, добро творіть тим, хто ненавидить вас, і моліться за тих, хто кривдить і гонить вас, щоб ви були синами Отця вашого Небесного” (Мф. 5:44,45). Тобто даруйте мир тим, хто проявляє до вас ворожнечу і відповідайте любов’ю на ненависть. Неможливо бути миротворцем і одночасно ворогувати з кимсь, когось ненавидіти чи кривдити, тому треба частіше вдивлятися в самих себе: чим наповнений наш внутрішній світ. І тільки коли в нашій душі, серці і розумі, у наших справах і вчинках пануватиме Христос, тільки тоді ми зможемо по-справжньому примиряти інших людей. Не змушувати, а саме примиряти. Адже не випадково ж кожен християнин молиться про те, щоб воля Божа виконувалася на землі, як на небі (див. Мф. 6:10). Але Бог не може силою змусити нас бути добрими, тому виконання волі Божої тут і зараз залежить і від кожного з нас. Бог не створює нічого штучного, тому і мир Божий не може бути нав’язаний ззовні, він має початися всередині нас.

У богослов’ї є важливе поняття – “синергія”. Це грецьке слово, що означає спільну дію чи співпрацю. Дія Божа і людини має бути синергічною, спільною. Тільки в цьому випадку ми можемо досягти бажаного. Чому немає миру в моїй душі? Бог не дає його мені чи я сам не прагну прийняти від Бога цей дар?

Попередній запис

Чисті серцем

Нагірна проповідь (фрагмент), Карл Генріх Блох Про шосту заповідь блаженства Шоста заповідь блаженства показує дуже важливу ... Читати далі

Наступний запис

Блаженні гнані за правду

Про восьму і дев'яту заповіді блаженства Поступово ми підійшли до слів, що завершують Заповіді блаженства, з якими Господь Ісус Христос ... Читати далі