Наукове обґрунтування користі прощення

Біблія примушує мене думати, що Ісус був одержимий темою прощення. Він не переставав нагадувати про необхідність прощати. У Його притчах говорилося про Бога, Який Сам прощає і чекає, що прощати будуть і створені Ним люди.

Прощати інших, за задумом Божим – одна з найважливіших складових «життя з лишком» (див. Ін. 10:10). І тут Ісус і сучасна наука знаходяться в цілковитій згоді, бо дослідження підтверджують те, що Біблія каже нам про прощення інших людей.

Коли ти прощаєш, ти швидше зціляєшся

Учені виявили, що жертви насильства, які прощають своїх кривдників, помітно швидше набувають і психологічного, і фізичного здоров’я. У групах респондентів ті, хто був готовий простити і прощав, зцілення було швидшим і повнішим.

Є, правда, один момент: прощення – це не одноразова дія, після якої все забуте і залишене. Це тривалий процес.

Серед різних практиків існують різні методики допомоги, але основна модель у них схожа. Учені показують, що наш мозок не в змозі простити людей, що спричинили нам біль, поки ми не «оплакали» увесь цей біль, не потрудилися зрозуміти перспективу нашого кривдника, не вирішили простити його і не постаралися хоч би частково прийняти і виявити милість до того, хто ранив нас.

Не вийде простити і забути – наш мозок так не уміє. Можна тільки навчитися продовжити жити, не бажаючи зла тому, хто спричинив зло вам.

Непрощення фізично обмежує вас

Вас кривдили настільки сильно, що ви не могли припинити постійно думати про вашого кривдника? Люди, які спричинили нам біль оселилися в нашій голові безкоштовно, знаходячись поряд з нами, коли ми проводимо час з друзями, милуємося природою або відпочиваємо із сім’єю.

На жаль, дослідження показують, що образа, яка зачаїлася усередині людини, ніяк не позначається на стані кривдника, а от того, кого образили, сильно обмежує. Ці обмеження можуть проявлятися найдивовижнішим чином. На зациклення ображеним витрачаються колосальні мозкові ресурси, що, зрештою, відбивається і на роботі мозку, і на роботі усього тіла. Рівень гормонів стресу в крові множиться, підвищуючи артеріальний тиск, і може навіть вплинути на розвиток ожиріння.

Образа навіть може відбитися на нашій здатності фокусувати увагу і створювати нові спогади. Коли ми тримаємося за свій біль, навколо наших думок утворюється туман, а навколо внутрішніх органів скупчується жир. І це не просто метафора, як може здатися спочатку. В одному з досліджень було доведено, що той, хто простив іншого, навіть стрибати починає вище. Інше дослідження показало, що люди, які не здатні відмовитися від образи, розглядали завдання, що вимагають фізичних зусиль, як особливо важкі.

Не прощаючи, ми заганяємо свій розум, почуття і фізичний стан у кабалу. Можливо, той, хто спричинив біль і загнав нас у клітку. Але залишатися чи виходити з неї ми вже вирішуємо самі.

Прощення не має на увазі згоди на нові рани

Дослідники з’ясували, що прощення ефективне і корисне навіть у найсерйозніших випадках насильства, травм, утисків і знехтування. І наша віра, і сучасна наука стверджують, що украй важливо прощати тих, хто спричинив нам біль, якою б сильною не була рана. Але важливо дати правильне визначення прощення. Прощення – це прийняття нещастя, що відбулося, і продовження життя без бажання помститися кривднику. Прощення не припускає обов’язку залишатися в ситуації, де вас продовжуватимуть ранити. Ви можете простити людину і розставити необхідні межі в стосунках з нею. У випадках серйозного насильства ця межа має бути за рамками якогось подальшого контакту.

Як свідчить наука, прощати людину, яка спричиняє вам біль, – це добре. Це звільняє від образи, що впливає на здоров’я ваших стосунків, але немає нічого доброго в тому, щоб потурати продовженню «закономірностей, що спричиняють біль». У випадках тривалого насильства кращий спосіб простити – це піти.

Автор: Майк Макхарг

Попередній запис

Чи можна простити образи і приниження близьких?

Прощення – це одна з головних складових життя християнина, одна з найважливіших умов життя людини, яка вірує в Христа як ... Читати далі

Наступний запис

Коротко про прощення

Роздуми стосовно прощення Прощення є важливою життєвою позицією християнина. Однак, мабуть, у жодній іншій сфері немає стереотипів більше, ніж у ... Читати далі