Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 12-19

Одкровення 12

Інша сторона історії

Іоанн відкриває завісу

12:4Дракон цей став перед жоною, яка мала родити, щоб, коли вона народить, пожерти її немовля“.

Жінка, що одягнена в Сонце, Альбрехт Дюрер

Іоанн використовує незвичайні космічні символи – вагітну жінку, оповиту сонцем; семиглавого червоного дракона, такого величезного, що його хвіст захопив третину усіх зірок з неба; втечу в пустелю; війну на небесах. Коментарі пропонують різні можливі трактування розділу 12, проте майже всі вони погоджуються, що цей розділ якимсь чином пов’язаний з народженням Ісуса і Його впливом на космос. Коли народилося Немовля, всесвіт здригнувся.

Різдвяні свята нагадують нам про те, що відбувалося багато років тому у Вифлеємі і Галилеї. Космічний опис у цьому розділі являє сцену народження Ісуса абсолютно з іншого погляду. Одкровення не оповідає про волхвів, ревнивого царя чи побиття немовлят. Замість цього воно зображує кровожерного дракона, який веде жорстоку битву на небі.

Тоді як цар Ірод намагався вбити всіх немовлят у Палестині, сили космосу стрясли основу всесвіту. З погляду Бога (і сатани), Різдво означало набагато більше, ніж народження Немовляти. Це був наступ, вирішальна атака у великій битві за космос.

Відразу дві історії

Історія народження Христа в Одкровенні 12, яка так відрізняється від розказаної Матфеєм і Лукою, дає натяк на стиль усієї Книги Одкровення. Іоанн поєднує видимий світ з невидимим, оповідаючи про одні і ті ж події з двох різних поглядів. У повсякденному житті творяться дві паралельні історії – одна на землі, а інша на небі. Одкровення розглядає їх одночасно.

Бог претендує на кожний сантиметр цієї планети, але сатана, зі свого боку, також висуває претензії. Зазвичай, коли ми вибираємо між тим, що, як ми знаємо, погано, і тим, що добре, ми сприймаємо лише видимі наслідки цієї сутички. Проте одночасно з нашим повсякденним життям на землі в надприродному світі ведеться війна. Одкровення виразно показує контраст – добро проти зла, Агнець проти дракона, Єрусалим проти Вавилона, Наречена проти блудниці.

Чи контролює Бог ситуацію?

Іноді “битва на небі” може переростати у видиме насильство на землі, як це сталося, коли народився Ісус. Спочатку Одкровення було написане для людей, які стикалися з жорстоким переслідуванням з боку Римської імперії. Одкровення доводить, що війна ведеться – війна, що є відгомоном масштабнішої битви, в яку залучений увесь всесвіт.

Іоанн стверджує, що хід історії визначає Ісус Христос, а не імператор. Потік подій рухається вперед, і кінець подій зумовлений. Історія має сенс. Кінець кінцем, навіть найвідоміші в історії деспоти закінчують тим, що виконують визначене їм Богом, Понтій Пилат і його римські воїни яскраво продемонстрували це. Вони думали, що, розіпнувши Ісуса, вони позбулися Його. Замість цього вони зробили можливим спасіння світу.

Одкровення 13

13:5 Сорок два місяці випробувань

Це таємниче число породило безліч припущень. Буквально це звучить як “протягом часу, часів і півчасу” (12:14), що означає один рік плюс два роки, плюс півроку, тобто три з половиною роки. Це число зустрічається в Одкровенні кілька разів. Чи може воно просто бути половиною досконалого числа 7 і тим самим символізувати вік Нового Завіту (час між першим і другим пришестям Христовим)? Чи воно має на увазі буквальну кількість місяців – короткий, але жорстокий час великого гоніння церкви тривалістю в три з половиною роки? Якщо це так, то чи закінчилися ці 42 місяці переслідувань християн Римом? Чи вони ще мають відбутися? Ті, хто вважає, що 42 місяці лише мають статися в майбутньому, часто говорять про цей час як про “велику скорботу” і називають звіра антихристом – ім’ям, що зустрічається в інших місцях Біблії. Навколо поняття скорботи утворилося декілька шкіл. Одні вважають, що Ісус прийде, щоб забрати Церкву з землі, якраз напередодні скорботи. Другі вважають, що до приходу Ісуса Церква пройде через період скорботи. Треті думають, що Церква буде забрана під час великої скорботи.

Одкровення 14

14:1 Погані і хороші новини

Згідно з Одкровенням, історія людства закінчиться не тихо, але чергою громових гуркотів. Знову ж таки, Іоанн часто нагадує читачам, що вибухи насильства призведуть до часу, коли встановиться вічний мир, а Бог правитиме оновленим небом і землею. Мирна сцена небесного хору в цьому розділі розміщена між двома оповіданнями про скорботу і засудження. Іоанн вставляє такі сцени як оркестрові інтерлюдії в хід опери. Вони знову вселяють у нас упевненість у майбутньому, коли все творіння перебуватиме в гармонії одне з одним.

Одкровення 16

16:16 Армагеддонська битва

Упродовж історії Ізраїлю Армагеддон був місцем багатьох військових сутичок. Деякі історики вважають, що тут відбувалося більше битв, ніж в якомусь іншому місці на землі. Армагеддон являє собою ідеальну сцену (чи символ) для останньої битви між добром і злом.

Одкровення 18

Вавилонська блудниця, Альбрехт Дюрер

18:2 Що таке Вавилон?

Багато людей вважають, що Вавилон було зашифрованим позначенням Риму – міста на семи пагорбах (17:9). Одкровення, майже напевно, було написане для християн, які зазнавали гонінь з боку жорстоких римських імператорів. Учені, які приймають Вавилон за позначення Риму, іноді намагаються ідентифікувати царів, які згадуються тут, як конкретних римських правителів.

Проте не всі дослідники погоджуються з цим. Деякі вважають, що Вавилон означає Єрусалим, а деякі вважають, що ми не можемо однозначно ідентифікувати Вавилон. Швидше, стверджують вони, це позначення всіх сил у світі, які вбивають переконаних християн і відвертають людей від Бога. Незалежно від сказаного, розділ 18 повідомляє, що Вавилон навіки зникне (18:21).

Попередній запис

Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 7-11

Одкровення 7 7:1 Значення чисел Числа мають велике символічне значення в Біблії і, особливо, для автора Одкровення. Ця концепція символічних ... Читати далі

Наступний запис

Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 20-22

Одкровення 20 20:3 Мілленіум Тисячолітнє царство, про яке тут йде мова, розуміється християнами по-різному. Одні вважають, що, готуючи пришестя Христове, ... Читати далі