Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 7-11

Одкровення 7

7:1 Значення чисел

Числа мають велике символічне значення в Біблії і, особливо, для автора Одкровення. Ця концепція символічних значень незнайома більшості сучасних читачів. Як просту паралель можна навести “нещасливе” значення, яке деякі надають числу 13. Найбільш символічні числа в Одкровенні – 4, 7, 12 та їх похідні.

Число 4 може означати створений світ (чотири сторони світу, чотири напрями вітру), а чотири тварини (4:6) втілюють усе творіння. Число 7 в Біблії означає досконалість і повноту, можливо, тому що творіння в Книзі Буття було створене за сім днів. Дванадцять колін Ізраїлевих у Старому Завіті і дванадцять апостолів у Новому Завіті означають Церкву або народ Божій обох завітів, який спокутали.

Помножені на 10 числа, такі як 144000 (12x12x10x10x10) припускають невизначену, але дуже велику кількість. У зв’язку з цим 144000 може означати всю Церкву упродовж історії.

7:14 Великі лиха

Дослідники Біблії пропонують багато теорій, що пояснюють “велику скорботу”, – час інтенсивних гонінь на християн. Деякі вважають, що це станеться в майбутньому, незадовго до повернення Ісуса (детальніше див. “Сорок два місяці випробувань” 13:5). Інші вважають, що Іоанн мав на увазі переслідування церкви, які відбувалися в його час. Незалежно від цих поглядів, Іоанн підкреслює всеосяжне обіцяння того, що час великих лих не триватиме вічно. Наступить день, коли вірні більше не відчуватимуть ні спраги, ні голоду, і в них ніколи не буде приводу плакати (7:16-17).

Одкровення 8

8:1 Драматична композиція

Обумовлене числом 7 оповідання в Одкровенні розгортається з наростаючим драматизмом. Тут ми читаємо, що при знятті сьомої печаті на небі настала тиша. Розділ 11 оповідає про тривалу паузу в розвитку подій перед тим, як сьома труба проголосила свій суд. Нарешті, у розділі 16 сьома чаша кладе початок найбільшому з усіх лих – Армагеддонській битві.

Одкровення 9

Символи в Одкровенні

Чому існує така велика кількість теорій, що пояснюють Одкровення?

9:7За виглядом своїм сарана була подібна до коней, приготованих на війну; і на головах у неї ніби вінці, схожі на золоті, обличчя ж її, як обличчя людські“.

“Немає іншої такої книги, яка породжувала б стільки божевілля, дурощів і стільки дивних рухів, які не мають жодного відношення до Ісуса Христа”, – доходить висновку Жак Елул, автор коментарю до Одкровення. Увага читачів затримується на деталях. Це відбувається, в основному через те, що Іоанн приділяв так багато уваги символам для пояснення значення книги.

Істоти, що вкриті очима і мають роги, кружляючи в небі орли, палаючі гори, що обрушуються в море, – такі яскраві образи збуджували несамовиті спроби пояснити кожне слово. Іоанн пояснює нам деякі символи (наприклад, “сім зірок – це ангели семи Церков” [1:20]) і дає явні натяки на значення інших, таких як чотири вершники в розділі 6. Проте багато питань залишаються без відповіді. Наприклад, чи описують основні видіння послідовні події історії чи вони передбачають одні і ті ж події з різних поглядів?

Широкий погляд

Художники вважають, що символи мають особливу силу дії. Коли іспанський живописець Пабло Пікассо писав своє монументальне полотно “Герніка”, він спробував передати те, що сталося в спустошеній війною Іспанії 28 квітня 1937 року. Він створив витвір мистецтва, а не фотографічну копію. Картина, дійсно, передає трагедію Герніки, проте художніми, символічними засобами.

Герніка, Пабло Пікассо

Подібним же чином Іоанн поетичними засобами описує події в історії людства, які є такими незвичайними і глобальними, що їх не можна виразити іншим способом. Якби Бог захотів, Він міг би відкрити точний розклад майбутніх подій, проте Ісус особливо попередив проти подібних припущень відносно майбутнього. Відповідно до цього Одкровення приділяє основну увагу не стільки опису майбутніх подій, скільки розкриттю грандіозного значення подій, які відбуваються за видимою історією.

Читачі, які читають Одкровення уперше, повинні починати із загального огляду подій, що відбуваються, звертаючи увагу на їх загальний сенс. Видіння подібні до Ісусових притч – кожне має головну фабулу, а деякі деталі можуть служити цілям драматургії чи додавати сценам літературну закінченість. Ніхто не в змозі визначити точне значення кожної деталі у видіннях Іоанна. Ті, хто намагатиметься занадто поспішно пояснити значення кожного символу, можуть легко упустити значення символіки в цілому, а також величезний емоційний розмах книги.

Пошук системи

Одкровення завжди привертатиме увагу дослідників, які шукають значення, що приховане за кожним символом. Це нелегке завдання. Для систематизованого пояснення треба розглянути більше 300 посилань на Старий Завіт і складну систему символічних чисел. Історія показала неспроможність тисяч трактувань. Люди різних поколінь, які особливо жили в 1000 році по Р. Х., в ХІІ і XІX століттях і в наш час, коли знаходяться під враженням напружених подій на Близькому Сході, наполягали і наполягають на тому, що кінець світу вже наблизився. Сьогодні деякі вважають, що символи Одкровення – херувими, що говорять, вогонь, що сходить з неба, тоталітарна економіка, глобальні зміни на суші і на морі – дуже нагадують явища сучасності. Передбачене в центральних розділах книги повне спустошення Землі здається вражаюче схожим на сучасний стан. Проте лиха просто є декораціями для головної фабули Іоанна – послідовники Ісуса в результаті будуть врятовані. “І витре Бог усяку сльозу з очей їхніх“, – пише він (7:17). Багато що в книзі Одкровення залишається вкритим таємницею, проте кінцевий результат сяє своєю очевидністю.

9:12 Цілеспрямована кара

У розділах 6, 9 і 16 Одкровення оповідає про низку суворих кар. Книга ретельно розкриває мету цієї кари – переконати людей, що їх бунт проти Бога марний, і спонукати їх до розкаяння (9:20). У цьому сенсі ці кари нагадують кари єгипетські. Як ті кари, ці кари не мають абсолютного впливу. Небажання людей покаятися викликає необхідність останнього суду над джерелом усього зла.

Одкровення 11

11:1 Відгомони Старого Завіту

Детальне вивчення Одкровення вимагає детального знання книг таких старозавітних пророків, як Єзекиїля та Даниїла. Іоанн часто запозичує образи з цих книг. Наприклад, уривок, що присвячений Божому храму, паралельний опису в Єзекиїля 40. Так само, багато уривків, що описують царів і імперії, нагадують видіння Даниїла.

Попередній запис

Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 1-6

Одкровення 1 Завершальне слово Що б втратила Біблія без цієї книги 1:3 "Блажен, хто читає, і ті, що слухають слова ... Читати далі

Наступний запис

Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 12-19

Одкровення 12 Інша сторона історії Іоанн відкриває завісу 12:4 "Дракон цей став перед жоною, яка мала родити, щоб, коли вона ... Читати далі