Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 1-6

Одкровення 1

Завершальне слово

Що б втратила Біблія без цієї книги

1:3Блажен, хто читає, і ті, що слухають слова пророцтва цього і дотримуються написаного в ньому, бо час близький

Усі погоджуються з тим, що Одкровення є самою незвичайною книгою Нового Завіту. У всьому іншому читачі мало погоджуються. Своїми таємничими числами, символами і зашифрованим сенсом Одкровення породило більше теорій, ніж якась інша частина Біблії. Яку мету переслідує ця книга?

Якнайкраще відповісти на це запитання можна, якщо уявити Біблію без книги Одкровення. Після Старого Завіту слідують чотири євангелія, за ними – Діяння зі своїм оповіданням про місіонерську діяльність, а далі – Послання церквам, що утворилися. Усе це добре, але не вистачає одного. Куди рухається історія? Де вона закінчиться?

Далеко від раю

Учні Ісусові, які всі були євреями, росли, слухаючи історії про Месію, який знищить несправедливість і неправедність і принесе нове царство миру, любові і справедливості.

Їх мрії випарувалися, коли вони побачили, як Ісус помер між двома розбійниками. Проте їх мрії знову ожили через кілька днів, коли Христос з’явився знову. “Чи не в цей час, Господи, відновлюєш Ти царство Ізраїлеві?” (Діяння 1:6) – запитували учні перед тим, як Ісус залишив їх, щоб вознестися на небеса.

Проте після Вознесіння обіцяне царство миру і праведності не наступило. Одне лише ХХ століття пережило дві світові війни, кілька сотень малих війн, два вибухи ядерної бомби, Холокост, ГУЛАГ і незліченні вбивства, скоєні напівбожевільними диктаторами. Що ж сталося з пророцтвами Ісаї – “і перекують мечі свої на орала” (2:4), “і молодий лев, і віл будуть разом, і мале дитя буде водити їх” (11:6)?

Одкровення додає два слова – просто почекайте. Бог ще не закінчив з цією планетою. Біблія пов’язує репутацію Бога з Його можливістю відновити планету Земля в її первинному стані. Тільки коли це здійсниться, історія завершить своє коло.

Видіння в’язня

Як мовиться на початку книги, апостол Іоанн був засланий на каторгу на острів Патмос. У тих суворих умовах він отримує видіння, яке по стилю дивним чином нагадує видіння, про які повідомляє Єзекиїль і Даниїл. Видіння Іоанна містять багато деталей, про які ніхто не може з упевненістю стверджувати, що осягнув їх. Перший розділ, проте, повідомляє причину, по якій були дані видіння. Іоанн представляє Ісуса в новому виді.

Так, Ісус – Немовля в колисці, пастир Добрий, Учитель для Своїх учнів, ідеал для людей і Син Божий, Який помер на хресті.

Але це ще не все. Він – сяюча надприродна Істота, сама Його присутність повергнула Іоанна на землю. Він – Творець цього світу, Який одного дня повернеться, щоб перевлаштувати його, переробити наново те, що зіпсувала людина.

1:13 Знайомий титул

Перші читачі Одкровення могли відразу упізнати цей титул, оскільки в євангеліях Ісус використовував слова “Син Людський” близько 80 разів. Цей вираз уперше з’являється в Даниїла 7:13, представляючи Месію, Який правитиме історією.

Одкровення 2

2:13 Престол сатани

Коли Іоанн писав Одкровення, перше століття вже закінчувалося. Остаточно відокремившись від юдаїзму, християнська церква втратила свій напівофіційний захист, і римські імператори, такі як Нерон, почали криваві переслідування. Згаданий тут Антипа був першим мучеником західної Азії. Місто Пергам було центром кількох язичницьких культів. Практика поклоніння імператорові також поширилася звідси на весь регіон. Можливо, саме це має на увазі вираз “де престол сатани”.

Одкровення 3

3:1 Міста на шляху листа

Згадувані в розділах 2 і 3 міста були реальними містами стародавнього світу, в яких існували церкви. Іоанн перераховує їх за порядком, в якому посланець відвідав би їх, якби він відправився з головного міста Ефес за годинниковою стрілкою і повернувся назад. Міста лежать на території сучасної Туреччини. Релігійні війни стягнули свою данину – жодна з церков у цих містах не збереглася.

Одкровення 4

4:7 Дивні істоти

Старозавітний пророк Єзекиїль мав схоже видіння (Єз. 1:910). Проте в його видінні кожна істота мала чотири обличчя – людини, лева, тельця і орла. Ці символи мали особливе значення для людей того часу – приблизно таке ж, яке мають сьогодні американський орел або британський лев. Детальніше див. “Вражаючий образ Христовий” 5:4.

Одкровення 5

5:2 Печаті та сувої

Використані в Одкровенні окремі слова і вирази мали виразне значення для древніх читачів, знайомих з цими предметами. Наприклад, важливі документи відправлялися адресатові написаними на папірусових сувоях, запечатаних кількома восковими печатями. Тільки адресат міг відкрити документ у присутності свідків. Тому в цьому видінні тільки гідна істота може зняти печать.

Вражаючий образ Христовий

Безпорадний Агнець – наймогутніший з усього творіння

5:4І я багато плакав від того, що нікого не знайшлося достойного розкрити і читати цю книгу, і навіть глянути в неї

Ісусові образи присутні в Одкровенні у великій кількості, і книгу можна вивчати, простежуючи кожен окремий образ. Після Своєї величної появи в першому розділі Ісус з’являється як Цар, Немовля, Воїн на коні, Господь всього світу, Жених нареченої. З усіх образів, проте, жоден не здається таким дивним і незвичайним, як той, що міститься в другому Іоанновому видінні. Він потім з’являтиметься постійно упродовж усієї книги.

В описі видінь Одкровення використовує не менш вражаючі прийоми, ніж ті, які присутні у фантастичних фільмах. Світло мерехтить, небо стрясають гуркоти грому, і дивні істоти оточують трон на підвищенні. Чотири тварини (4:6), мабуть, символізують найграндіозніше з усього творіння, оскільки приказка тих часів свідчила:

  • Найсильніший птах – орел
  • Найсильніша домашня тварина – буйвіл
  • Найсильніша дика тварина – лев
  • А сильніше за всіх – людина.

Лише один гідний

Небеса стрясаються питанням: “Хто достойний розкрити цю книгу і зняти печаті її?” (Одкровення 5:2). Іншими словами, хто гідний перевернути наступну сторінку історії? Іоанн вжахнувся, адже ніхто не може дати відповіді. Жодна з дивних істот не підходить для цього.

Поклоніння Агнцю, Альбрехт Дюрер

Проте тут Іоанн несподівано помічає іншу істоту, це “Агнець, ніби заколений” (5:6). Образ містить у собі великий парадокс. Ніхто з могутніх ангелів, старійшин або живих істот не має права зняти печать – лише Агнець, безпорадний, принесений у жертву Агнець.

Іоанн записує хвалебний гімн: “Достойний Ти взяти книгу і зняти з неї печаті, бо Ти був заколений, і кров’ю Своєю відкупив нас Богові” (5:9). Багато пізніше цей гімн був перекладений на земну музику в “Месії” Генделя. В іншому місці Одкровення про істинних віруючих говориться, що їх імена вписані “у Агнця в книзі життя” (21:27).

Яскравий образ часто спливає в Одкровенні – книзі про битву між добром і злом. Цар Христос – це також і Агнець, Який помер за нас. Його смерть на хресті, яка здавалася повною поразкою, насправді обернулася Його вирішальною перемогою. Добро не було переможене – воно восторжествувало.

Попередній запис

Книга Одкровення (Апокаліпсис): Вступ

Книга, повна загадок Чому складно зрозуміти Книгу Одкровення 1:3 "Блажен, хто читає, і ті, що слухають слова пророцтва цього і ... Читати далі

Наступний запис

Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 7-11

Одкровення 7 7:1 Значення чисел Числа мають велике символічне значення в Біблії і, особливо, для автора Одкровення. Ця концепція символічних ... Читати далі