Книга Одкровення (Апокаліпсис): Вступ

Книга, повна загадок

Чому складно зрозуміти Книгу Одкровення

1:3Блажен, хто читає, і ті, що слухають слова пророцтва цього і дотримуються написаного в ньому, бо час близький“.

У Римській імперії був свій варіант в’язниці Алькатрац. Це був скелястий острів Патмос. Ті, кого засилали в цю відому непосильною працею колонію, виснажувалися і помирали. Перебуваючи в цих нелюдських умовах, чоловік на ім’я Іоанн мав кілька видінь, які він записав як Одкровення. Воно є самою незвичайною книгою Нового Завіту.

Іоанн, можливо, писав цю книгу приблизно через 60 років після того, як Ісус покинув землю. Церкву в той час хвилювали наступні питання: чи прийде Ісус, як Він обіцяв? куди Він пішов? що Він там робить? чому Він відразу не повернувся? Одкровення дає відповіді на ці питання.

Зашифроване писання

Одкровення за своїм стилем дуже відрізняється від інших книг Нового Завіту. Проте в той час подібні апокаліптичні єврейські книги (які символічно зображували кінцеву поразку зла і тріумф добра) писалися у великій кількості. Автори зверталися до християн стурбованих своїм майбутнім і передбачали, що на них чекає. Щоб оберегти себе, автори часто зашифровували свої послання. Наприклад, коли вони критикували Рим, вони замінювали його словом “Вавилон”, на той випадок, якщо послання потрапить у чужі руки.

Книга Одкровення використовує ефективні шифри. Вони настільки ефективні, що сьогодні люди не можуть прийти до єдиної думки про те, що вони означають. Деякі дослідники вважають, що багато пророцтв Одкровення ще не виконалися. Можливо, стверджують вони, Іоанн писав про події, які стануться за життя нашого покоління.

Інші люди розглядають Одкровення стосовно подій першого століття. Вони приходять до висновку, що багато подій у цій зашифрованій книзі сталися за часів Римської імперії. Деякі виявляють підхід до закладеного Іоанном сенсу в 2000-річній історії Церкви чи припускають, що він використовував символи просто для того, щоб представити ідеалізований опис битви добра із злом.

Дві небезпеки

Оскільки всі ці теорії відносно Одкровення розходяться між собою, читачі вимушені робити власний вибір на користь однієї з них.

Деякі вважають цю книгу настільки дивною і заплутаною, що не бачать взагалі жодних підстав читати її. Як можна бути упевненим в її сенсі?

Проте деякі стають здобиччю іншої небезпеки. Вони роздумують над Одкровенням і приходять до висновку, що відкрили таємне пояснення всіх прихованих деталей. Але друга група може бути розчарована тією обставиною, що кожне покоління пропонувало своє власне трактування пророцтв.

Навіщо треба читати Одкровення

Явлення Іоану Христа, Альбрехт Дюрер

Навіщо треба читати цю дивну книгу? Іоанн дає хороший ключ до розуміння в першій фразі, яка представляє цю книгу як “Одкровення Ісуса Христа”. Одкровення містить унікальне зображення Ісуса Христа, і без нього Новий Завіт був би неповним. Євангелія описують життя Ісуса на землі з чотирьох різних поглядів. Послання розкривають глибоку значущість воскреслого Христа і того, що Він зробив. Між тим, Одкровення малює Ісуса Христа в новій перспективі – як могутнього Повелителя небесних сил добра. Коли Іоанн побачив Його в цьому новому піднесеному стані, він відчув себе як би мертвим біля Його ніг (1:17).

Хоча Одкровення не розкриває таємницю, що оточує повернення Ісуса і кінець світу, воно проливає світло на ці події. Одкровення не може бути зведене до простого розкладу подій, воно повідомляє вічні істини кожному поколінню читачів. Одкровення оповідає про майбутній тріумф Христа над усім злом у всесвіті. Життєво важливе оповідання про останню надію було потрібне першим читачам цієї книги, які жили в першому столітті. Воно як і раніше потрібне і нам у сьогоднішніх умовах.

Як читати Одкровення

Одкровення являється, можливо, найстрашнішою книгою Біблії. Воно супроводжується такою неймовірною кількістю символів і туманних обставин, що більшість читачів охоплюють відчуття, що їм чогось бракує.

По-перше, страхітливою виглядає сама форма оповідання. Згадайте, наприклад, перший прочитаний вами науково-фантастичний роман, який наповнений незвичайними іменами і неземними істотами. Він написаний за своїми правилами наукової фантастики. Наукова фантастика здається дуже незвичайним жанром, поки ви не познайомитеся з технікою написання, що використовується практично усіма фантастами. Після того, як ви зрозумієте форму, ці твори стануть зрозумілішими. Те ж саме можна сказати і про Одкровення. Спочатку, воно, найвірогідніше, покажеться дивним, оскільки воно широко використовує символи і видіння, прийоми, які значно менше використовуються в інших книгах Нового Завіту.

Краще всього читати Одкровення по окремих видіннях. Сім основних видінь дають картину одних і тих же подій з різних поглядів.

  1. Церква на землі (1-3).
  2. Агнець і сім печатей (4-7).
  3. Сім ангелів і сім труб (8-11).
  4. Церква, що переслідується сатаною і звіром (12-14).
  5. Сім чаш Божого гніву (15-16).
  6. Засудження Вавилона (17:1-19:10).
  7. Останній суд і остаточна перемога (з 19:11 до кінця).

Прагніть прочитувати все видіння повністю. У міру читання намагайтеся звертати увагу на значення присутніх у видіннях символів. Задавайтеся питанням, що це каже вам про Христа, про Бога, про істинне значення історії. Не намагайтеся відразу вдаватися до деталей, просто стежте за ходом думок.

Постійно пам’ятаєте про умови, в яких знаходилися переслідувані християни, перші читачі цієї книги. Їм був потрібний не точний розклад майбутніх подій, але слова втіхи і надії. Їм була потрібна віра незалежно від того, як складалися обставини. Бог управляє історією, і добро, кінець кінцем, запанує. Одкровення давало цю надію їм і дає її тепер нам.

Врешті-решт, хороший біблійний словник або коментар прояснить багато незрозумілих місць в Одкровенні.

Попередній запис

Послання апостола Іуди

Обережно! Сигнал тривоги 1:3 "Я визнав за потрібне написати вам‚ благаючи боротися за віру, раз передану святим". Якщо ви запишетеся ... Читати далі

Наступний запис

Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 1-6

Одкровення 1 Завершальне слово Що б втратила Біблія без цієї книги 1:3 "Блажен, хто читає, і ті, що слухають слова ... Читати далі