Послання апостола Іуди

Обережно!

Сигнал тривоги

1:3Я визнав за потрібне написати вам‚ благаючи боротися за віру, раз передану святим“.

Якщо ви запишетеся на курси водіння автомобіля, то почнете заняття з кількох лекційних годин у класі, під час яких ви вивчатимете правила дорожнього руху. Інструктор розповідатиме вам про застережливі дорожні знаки – ті, які попереджають про небезпеку на дорозі, про те, якого вони кольору і що на них зображене.

Водіння здається досить простим, доки ви не сідаєте за кермо. У цьому випадку пропущений знак “стоп” загрожує не просто зниженням оцінки в контрольній роботі. Він може коштувати вам життя. Замість того, щоб спокійно поправити вас, інструктор крикне: “Обережно!”

Іуда пише як викладач водіння, який бачить, як на його учня мчить товарний поїзд. Чутно попереджувальний сигнал, шлагбаум опускається, блимають червоні вогні. Іуда дає зрозуміти, що подібна тема Послання не є його любимою. Він мав намір написати більш піднесені рядки про спасіння (вірш 3).

Проте церква зіткнулася із смертельною небезпекою, і тому Іуда швидко накидає послання-попередження.

Хто джерело неспокою?

Іуда не зупиняється в подробицях на тому, чому учили підбурники спокою (1:4). Можливо, він вирішив не віддавати належне їх ідеям шляхом обговорення. Проте їх поведінка піддається всебічному розгляду. Іуда люто засуджує їх лицемірство, їх наміри викликати розбрати і розбещеність. Він пише, що ці люди вкрались непомітно, і закликає вірних битися за істинну віру. У міру свого поетичного таланту він запозичує в природи яскраві символи для характеристики цих людей (1:12-13).

Коротке і енергійне Послання Іуди нагадує заклик одного з несамовитих старозавітних пророків. Одночасно Іуда вселяє у своїх читачів надію. Істинні віруючі можуть зберегти себе в любові Божій, а деякі з душ, що коливаються, можуть бути вихоплені “з вогню” (1:21-23). Навіть протистоячи єретикам, Іуда не згадує про переслідування порушників. Він нічого не пише про спалювання їх на багаттях.

Іуда завершує Послання знайомим сповненим радістю прославлянням. Ця частина його Послання як і раніше широко цитується в сучасних церквах.

Як читати Послання Іуди

За своїм стилем Послання Іуди багато в чому нагадує Послання Якова і 2 Петра. Воно написане звичною мовою, суворо і енергійно. Здається, що воно фактично перейняло цілі абзаци 2 Петра.

Для того, щоб оцінити силу аргументів Іуди, достатньо кількох хвилин, за які ви прочитаєте Послання. Проте для повного розуміння цього Послання необхідно звертати увагу на посилання на Старий Завіт (і переглядати їх). Іуда наводить як аргументи великі ілюстрації з історії. Він навіть посилається на два єврейські писання, які не увійшли до першої частини Біблії, – Успіння Мойсеєве (1:9) і Книгу Єноха (1:14).

Усі ці цитати підтримують основну тезу Іуди, яку він яскраво виражає в кількох останніх абзацах.

Сигнал тривоги

Коротка книга, яка містить удар, що нокаутує

1:21Бережіть себе в любові Божій, чекаючи милости від Господа нашого Ісуса Христа для вічного життя“.

За своїм стилем Послання Іуди нагадує страшний фільм про наркотики і алкоголь, що набули широкого поширення в деяких сучасних школах. Такі фільми створюють у глядача почуття дискомфорту, що, власне, є їхньою метою. Іуда повідомляє своїх читачів, що, хоча він вважав за краще б написати радісніше послання, він передусім мав попередити їх про серйозну небезпеку, яку являють певні підбурники спокою.

Дешева милість

Молоду церкву наповнили мандруючі учителі, які стверджували, що вони мають особливе “слово від Господа”. Керуючись прагненням до наживи, ці лжевчителі часто говорили своїм слухачам те, що ті хотіли чути: “Божа милість така велика, що ви можете жити, як вам завгодно, без жодного покарання”. Іуда досконально пояснює, що він думає про подібні ідеї.

Як яскраві ілюстрації якостей, яких слід уникати, це Послання згадує трьох старозавітних персонажів: егоїстичного Каїна, жадібного Валаама і непокірного Корея (чиї історії можуть бути знайдені відповідно в Бутті 4, Числах 22 і Числах 16). Після того, як Іуда наповнив своє Послання подібними негативними персонажами, він робить тріумфальний висновок про те, що Бог “може зберегти вас без гріха і без скверни” (1:24).

Попередній запис

Друге та Третє послання апостола Іоанна

Небажані гості Коли вивіска "Ласкаво просимо" недоречна 1:8 "Пильнуйте себе, щоб нам не загубити того, над чим ми трудились, але ... Читати далі

Наступний запис

Книга Одкровення (Апокаліпсис): Вступ

Книга, повна загадок Чому складно зрозуміти Книгу Одкровення 1:3 "Блажен, хто читає, і ті, що слухають слова пророцтва цього і ... Читати далі