Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 20-22

Одкровення 20

20:3 Мілленіум

Тисячолітнє царство, про яке тут йде мова, розуміється християнами по-різному.

Одні вважають, що, готуючи пришестя Христове, сама Церква через поширення впливу принесе час миру і процвітання. Цей погляд був особливо популярним у XІX столітті, коли люди були більш оптимістичними відносно прогресу і майбутнього, ніж сьогодні.

Другі вважають, що Христос прийде на землю і Сам правитиме, принісши час великого миру. У цей час сатана буде зв’язаний, але в кінці тисячоліття він очолить останній бунт.

Треті трактують цей уривок менш буквально. Деякі вважають, що тисячолітнє царство вже почалося, але правління Христа має місце на небі, але не на землі. Інші вважають, що Церква затверджує Христове царство зараз, між першим і другим пришестям.

Оскільки про мілленіум дається так мало інформації, ніхто не може нічого знати абсолютно точно. Період у “тисячу років” може бути символічним, що означає дуже тривалий проміжок часу. Незалежно від викладеного, усі погляди сходяться в тому, що зрештою цей світ закінчиться тим, що Ісус встановить вічне царство.

Одкровення 21

Щасливий кінець

Останнє слово – найкраща з усіх звісток

21:1І побачив я нове небо і нову землю“.

Ми відчуваємо це в рідкісні моменти життя. У перший день справжньої весни, коли повітря наповнене ароматом квітів, що розпускаються. Чи взимку, коли раптовий снігопад вкриває сіре і тьмяне місто білим снігом. Чи коли ми згадуємо раптовий спалах романтичної любові.

Світ може бути повним проблем, таких як забруднення довкілля, війни, злочинність і ненависть. Проте всередині нас – усіх нас – перебувають залишки спогадів про те, яким світ може бути, і якими можемо бути ми. Старозавітні пророки мріяли про “той день”, коли творіння буде створене наново. Сенсаційні події, які змінюють похмуру монотонність передбачених катастроф, бурхливо вторгаються в кілька останніх розділів Одкровення. Цей досконалий світ – не просто мрія. Він наступить.

Нарешті новий світ

Тоді більше не буде сліз. Дикі звірі гратимуть один з одним, а не вбиватимуть. Творіння буде таким, яким його задумав Бог. Мир запанує не лише у відносинах між Богом і людьми, але і між Ним і творінням. Наступить Царство. Святе Боже місто широко розкриє свої брами.

Одкровення закінчується на ноті великого тріумфу. Якимсь чином з усіх передбачених тут поганих звісток утворилася радісна, яскрава Блага Вість. Для віруючих Одкровення стає книгою не страху, але надії. Бог переможе. Усе буде створене наново.

Біблія починається, якщо повернутися до Книги Буття, з трагічної поразки, коли створені за образом Божим люди чинили опір Йому. Вона закінчується возз’єднанням – шлюбом, як його називає Одкровення. У результаті настає щасливий кінець.

Новий Єрусалим, Юліус фон Каролсфельд

Кінець і Початок

Погляд на новий світ

21:23І місто не має потреби ні в сонці, ні у місяці для освітлення свого, бо слава Божа освітила його, і світильник його – Агнець“.

Закінчення Біблії багато в чому перекликається з її початком. Порушені стосунки між Богом і людиною нарешті відновлюються, і прокляття з Буття 3 знімається. Уперше з часів Едему світ як такий, нарешті, починає відповідати тому, яким його хоче бачити Бог.

Іоанн розглядає небеса як втілення мрії кожного єврея. Єрусалим відновлений із стінами з яспису і вулицями з чистого золота. Для деяких людей сьогодні – наприклад, для біженця з бідної країни – небеса можуть символізувати возз’єднану сім’ю чи будинок, де багато їжі і свіжої питної води.

Небо являє втілення будь-якого істинного бажання. Як відмітив К.С. Льюїс, уся краса і радість на планеті Земля полягає усього лише в “ароматі квітки, яку ми не знайшли, у відлунні звуку, який ми не почули, у новинах з країни, в якій ми ніколи не були”.

Бог не має обмежень

Одкровення переконує в тому, що наші прагнення – не просто фантазії. Вони здійсняться. Коли ми набудемо нового неба і нової землі, ми, нарешті, отримаємо те, до чого прагнули. Якимсь чином з поганих вістей в Одкровенні виникає надзвичайно радісна звістка – Блага Вість, обіцянка безмежних чеснот.

Біблія не представляє небо як предмет роздумів або одну з можливостей. Воно – кінцеве виправдання для усього творіння. Біблія ніколи не зменшує трагедію і невдоволення людини. Чи є болючіше правдива книга? Проте Біблія додає одне ключове слово – тимчасово. Те, що ми відчуваємо нині, ми не відчуватимемо завжди. Настане час нового творіння.

Людям, охопленим болем, – будь то в розореному будинку, в економічній убогості чи в страху, – усім нам небо обіцяє майбутній час, який триватиме вічно. Це буде час здоров’я, повноти, задоволення і миру. Біблія починається з обіцяння в Книзі Буття. Вона закінчується тим же самим обіцянням в Одкровенні. Це обіцяння гарантує нам майбутню реальність. Кінець буде нічим іншим, як початком.

Одкровення 22

22:1 Набутий рай

Два останні розділи Одкровення містять численні паралелі з описом Едемського саду в трьох перших розділах Буття. Одкровення описує нове творіння, яке виключає все те, що зіпсувало Едем. У ньому не буде ні ночі, ні смерті. Сатана навіки зникне, і ніщо нечисте не увійде до нового міста. Люди знову ходитимуть до Бога, також як це було в Едемі. Не буде ні сліз, ні горя. Людина знову правитиме творінням, але цього разу – маючи відкритий доступ до дерева життя. Усе, що люди зіпсували своїм протистоянням Богу в Едемі, буде виправлено. В Едемі Адам і Єва були вигнані з раю – у новому творінні люди бачитимуть Боже обличчя.

Попередній запис

Книга Одкровення (Апокаліпсис): розділи 12-19

Одкровення 12 Інша сторона історії Іоанн відкриває завісу 12:4 "Дракон цей став перед жоною, яка мала родити, щоб, коли вона ... Читати далі