Послання до євреїв: розділи 9-13

Євреїв 9

9:11 Досконаліше святилище

Опис святилища і жертвопринесень детально описується у Виході, Левит, Числах і Второзаконні. Він примушує багатьох учених дійти до висновку, що святилище – найдетальніше описаний предмет у Біблії. Проте, у своєму доказі переваги Нового завіту Послання до євреїв приділяє святилищу лише десять віршів (9:1-10). Великий Первосвященик, Сам Ісус, назавжди змінив колишній стан речей.

9:26 Одноразова жертва

Єврейським читачам Послання були добре знайомі релігійні обряди, що описуються в цьому розділі. Крок за кроком автор показує, як даний Христом новий завіт покращує колишній. Замість численних жертв Христос приніс лише одну, набувши для нас повного прощення. Для пояснення, чому була потрібна смерть Христова, цей розділ використовує аналогію (9:17). Вона порівнює любов Бога із заповітом. Спадковий стан передається лише в разі смерті. Смерть Христова зробила спадок доступним для нас.

Євреїв 10

10:12 Чому Христос сів

Послання до євреїв особливо підкреслює, що після виконання Своїх священицьких обов’язків Христос “сів”. Єврейські священики ніколи не сідали – у святилищі і храмі не було місць для сидіння. Священики виконували свої функції стоячи, символізуючи, що вони не мають закінчення. Одного дня виконавши обов’язки священика, Христос “сів”.

Євреїв 11

11:16 Бог не соромиться

Це список улюбленців Божих. Він включає людей із заплямованою репутацією – Самсона і Раав, тріумфальних переможців Давида і Варака, а також довгий перелік невідомих “невдах”, які зазнавали муки і переслідування. Проте всі ці люди до певної міри виявили ту віру, яка угодна Богові.

Що таке істинна віра?

Навіть гіганти віри стикаються з розчаруванням

11:39І всі ці, засвідчені у вірі, не одержали обіцяного“.

Читаючи між рядків, ми багато що дізнаємося про первинних читачів Послання. Навернення до Христа принесло їм багато знегод – конфіскацію майна, публічні образи і навіть тюремне ув’язнення. У ті далекі дні вони приймали такі переслідування охоче, навіть з радістю. Проте в міру продовження знегод деякі почали втрачати мужність. (Подробиці див. у кількох завершальних абзацах розділу 10.)

Для цих позбавлених мужності людей Євреїв 11 наводить наполегливе нагадування про те, що таке істинна віра. Цей розділ створює спокусу розуміти віру як свого роду магічну формулу: “вірою” можна бути багатим, залишатися здоровим і жити в благополуччі, отримуючи відповідь на свої молитви. Проте як набути такої віри? Які ознаки істинної віри?

Не те, що ви могли чекати

Що таке віра? Як можна бути упевненим, що маєш віру? Картина віри, що виникає тут, не узгоджується з магічною формулою. Іноді віра дарувала перемогу і успіх. Іноді вона вимагає нелегкого рішення в усьому покластися на неї. Євреїв 11 не звеличує один вид віри над іншим. Обоє ґрунтуються на погляді, що, кінець кінцем, Бог усе тримає у Своїх руках і обов’язково виконає Свою обіцянку – або в цьому житті, або в наступному.

Автор використовує такі слова і вирази, як “терпіння потрібне вам” (10:36), “не сумуй” (12:5), “ви терпите кару” (12:7). У багатьох випадках згадані в розділі 11 герої віри не отримали очікуваних обітниць. Деякі зазнали побиття батогами і кінчили життя в убогості, поневіряючись в одязі з козиних шкур. Багато хто помер страшною смертю. Про таких людей Євреїв говорить: “Бог не соромиться їх, називаючи Себе їхнім Богом; бо Він приготував їм місто” (11:16).

Віра на довгу дистанцію

Віра, узагальнює автор, понад усе нагадує важкий забіг. Перед очима того, хто біжить, стоїть перший приз, і, незважаючи на спокусу уповільнити темп, він не здається, доки не перетне фініш. “Скиньмо з себе всякий тягар і гріх, який нас обплутує“, – дає тренерські повчання автор Послання (12:1).

Описувана в Євреїв віра зовсім не гарантує розкішне і легке життя. Це важка віра, яка вимагає постійної вірності і довіри Богові всупереч усьому, не дивлячись ні на що.

Євреїв 12

Марафонський забіг

Чи варто боротися?

12:12Отже, зміцніть опущені руки та ослаблені коліна“.

Євреїв 12 починається з того, чим закінчується попередній розділ, тільки автор зміщує фокус з історії Старого Завіту на самих читачів. Ці перші християни стикалися з переслідуваннями, і їх віра поступалася тиску.

Автор порівнює віру із спортивним змаганням на стадіоні. Ті, хто був у минулому (герої віри з розділу 11), складають “хмару свідків” і спостерігають, як ми біжимо відстань віри. Первинні читачі Послання до євреїв явно чекали короткого спринту, а не виснажливого марафону. Вони потребували особливого підбадьорення і дисципліни, щоб вижити в тривалий період духовних випробувань.

Хто продовжує бігти?

Аналогія з марафонським забігом дозволяє відповідним чином осмислити християнське життя. Чому люди піддають мукам свої тіла, беручи участь у 42-кілометровому забігу? Більшість бігунів називають дві причини – почуття самозадоволення і користь від фізичних вправ. У духовному марафоні є додаткові переваги – на тих, хто вистоїть, чекають великі нагороди, а саме життя по вірі формує сильний характер. У забігу віри немає програшу. Ви отримаєте нагороду, якщо добіжите.

Учасники забігу стежать за лідером, і, як слід чекати, прикладом істинної віри Послання наводить Ісуса. Він витримав неймовірні страждання на хресті заради тієї радості, яка на Нього чекала. Завдяки Ісусу ніхто не може поскаржитися на те, що “Бог не знає, як тут внизу”. Бог знає, бо тут жив Ісус. Найкращий засіб для тих, хто втомився і втратив мужність, – це не зводити погляду з “Начальника і Виконавця віри Ісуса” (12:2).

Євреїв 13

13:15 Жертва хвали

За формою Послання до євреїв більше богословське, ніж практичне. Проте в останньому розділі автор наводить список особливих приписів і пропозицій. Навіть тут він робить останнє посилання на жертвопринесення. Тепер ми повинні приносити Богові лише “жертву хвали”, бо Ісус виконав усе, що було необхідно.

Попередній запис

Послання до євреїв: розділи 3-8

Євреїв 3 Чи краще Христос? Унікальність Ісуса 3:3 "Бо Він [Ісус] достойний тим більшої слави перед Мойсеєм, чим більшу честь ... Читати далі

Наступний запис

Послання апостола Якова

Слів недостатньо Можна правильно вірити і, проте, при цьому небезпечно помилятися 1:22 "Будьте ж виконавцями слова, а не тільки слухачами, ... Читати далі