Перше послання до Тимофія: розділи 1-2

Найважча робота

Тимофій тривожить осине гніздо

4:12Нехай ніхто не гордує твоєю молодістю: але будь взірцем для вірних“.

У кого найважча робота? У нейрохірурга? У гімнаста, який з кожним стрибком ризикує життям? У ядерного фізика? А, можливо, у авіадиспетчера, який відповідає за безпеку тисяч пасажирів? Деякі професії претендують на те, щоб вважатися найважчими.

Проте, якби апостол Павло був живим сьогодні, він, швидше за все, відповів би на це питання так: “Поза всяким сумнівом, служіння пастора є найважчим”. У порівнянні з професіоналами, які мають вузьку спеціалізацію, пастор повинен мати широкий набір навичок. Протягом тижня пастор повинен виконувати обов’язки психолога, священнослужителя, соціального працівника, лікарняного священика, адміністратора, душепастиря, філософа і арбітра у вирішенні конфліктів.

Павло повністю усвідомлював життєву важливість такої роботи. Там, куди він приходив, виникали церкви, проте, виживуть вони чи ні, багато в чому залежало від їх керівників.

Завершальні слова юному другу

Щоб забезпечити продовження свого служіння, Павло все частіше звертався до кількох відданих друзів, особливо Тимофія і Тита. Він надав їм детальні інструкції в трьох посланнях, які сталі відомі під загальною назвою “Пастирські послання”.

1 Тимофія Павло написав майже під кінець свого життя. Суворі роки служіння залишилися позаду. Це були роки, відмічені побиттям камінням, ув’язненнями в темницю та іншими випробуваннями. Павло знав, що його вік, недруги чи Римська імперія, що зростає у своїй жорстокості, незабаром оволодіють їм.

Тимофій був молодим чоловіком, якого Павло високо цінував. Тимофій, який навернувся до Господа під час першої місіонерської подорожі Павла, з роками набув повної довіри апостола. Коли в якійсь віддаленій церкві Коринфа чи Солуні гуркотав вулкан невдоволення, Павло відразу направляв туди Тимофія, щоб той спробував запобігти виверженню.

Бо я нікого не маю такого старанного, – написав одного дня Павло про Тимофія. – …бо він, як син батькові, служив мені у благовістуванні” (Флп. 2:20,22). Через трясовини розбіжностей, у темницю, у далеку дорогу – куди б не йшов Павло, Тимофій віддано йшов за ним. Шість Павлових послань починаються із звістки, що Тимофій знаходиться поруч.

Тимофій стає пастором

На прохання Павла Тимофій перейняв на себе важку роботу з керівництва церквою. Община Ефеса, яка була некерованою і недисциплінованою, потребувала впорядкування і суворішої організації. Окремі члени церкви сприйняли лжевчення, що посилювало проблему. Павло дає поради своєму заступникові з таких питань, як порядок богослужіння, контроль за поведінкою невгамовних жінок, якості керівника і правила ставлення до вдів, рабів і багатих людей.

Хоча ця книга звертається до конкретної історичної ситуації з першого століття, багато проблем ранньої церкви – недостатня оплата роботи служителів, прірва між поколіннями, недостатня чесність, зловживання у використанні соціальної допомоги, любов до грошей – залишаються злободенними і сьогодні. З віками коло обов’язків пастора змінилося несуттєво, а самі обов’язки не стали простішими.

Як читати 1 Тимофія

Незважаючи на хворобу шлунку і сором’язливу вдачу, Тимофій багаторазово доводив Павлу свою готовність до служіння, і апостол написав це Послання для того, щоб поставити перед ним важке завдання.

Павло не повідомляє детальні деталі про лжевчення, з якими належить битися Тимофію. Проте Послання до Тимофія містить смутні натяки на якесь наддуховне життя, єврейські родоводи, міфи і небилиці. Зверніть увагу на ті проблеми, які піднімає Павло, і задайтеся питанням, чи мають вони аналогії в сучасності.

У своїх повчаннях Павло радить Тимофію перемагати єресь не силою і аргументацією, але веденням зразкового життя і принесенням до церкви порядку. Заклик Павла вести зразкове життя стосується і безпосередньо нас. Він залишається дієвим приписом для християн.

1 Тимофія 1

1:3 Стратегічне місце

Павло в Ефесі, Гюстав Доре

Місто Ефес часто згадується в Новому Завіті, що говорить про його стратегічне положення як воріт в Азію. Перший прихід Павла сюди закінчився великими безладами (Діян. 19). Незважаючи на це, Павло залишався в місті ще три роки, наставляючи віруючих і організовуючи сильну церкву.

Хвороби зростання

Через десять років Ефеська церква потребує допомоги.

1:18-19Щоб ти воював згідно з ними, як добрий воїн, маючи віру і добру совість“.

Роль жінок у церкві, соціальна справедливість, форми збору коштів – ці питання типові для сучасної общини. Проте апостол Павло піднімає ці проблеми вже в першому столітті, через декілька десятиліть після життя Ісуса на землі, коли вони стали насущними для Ефеської церкви.

Послання до Ефесян – одне з найрадісніших Павлових послань. Проте зараз, майже через десять років після відвідування Ефеса, Павло дізнався про основні проблеми, які там назріли. Церква потребувала організованості, а також впорядковування богослужінь і євангелізаційних заходів. Інакше члени церкви скотяться до нескінченних розбратів і розбіжностей.

Довірений співробітник Павла

Виконання цієї невдячної роботи Павло доручає своєму улюбленому співробітникові Тимофію. У трьох різних місцях свого послання до Тимофія Павло згадує особливе покликання свого товариша до служіння. У вірші 18 цього розділу Павло посилається на слова пророцтва, яке було зроблене відносно Тимофія. Пізніше, в 1 Тимофія 4:14, Павло згадує особливу церемонію, в ході якої старійшини поклали на Тимофія руки. У 2 Тимофія 1:6 Павло відмічає, що він також покладав на нього руки.

Тимофій був родом з християнської сім’ї, що було незвичайним за часів ранньої церкви. Його мати і бабуся були віруючими, і вони передали йому міцні засади для побудови віри. Під час написання Павлом Послання Тимофій ніс служіння пастора в Ефеській церкві. Одкровення 2 показує, що Тимофій з перемінним успіхом справлявся із згаданими в цьому Посланні проблемами.

Попередній запис

Друге послання до Солунян

Хворий, який не виконував приписи лікаря Коли добрі поради залишаються без уваги 3:13 "Ви ж, браття, не сумуйте, роблячи добро". ... Читати далі

Наступний запис

Перше послання до Тимофія: розділи 3-6

1 Тимофія 3 3:1 Час організуватися Розділи 2 і 3 наводять детальні повчання відносно проведення богослужіння і організації церкви. У ... Читати далі