Друге послання до Солунян

Хворий, який не виконував приписи лікаря

Коли добрі поради залишаються без уваги

3:13Ви ж, браття, не сумуйте, роблячи добро“.

Легкий гумор і проста манера звернення зникли. Коли лікар вправляв кістку, він жартував з приводу переваг щоденного носіння руки на перев’язі – постійній симпатії друзів, можливості розповідати захоплюючі історії про ушкодження руки і переконливого приводу уникати важкої роботи.

Проте зараз, через три тижні, коли він вивчав рентгенівський знімок і відмічав, що одужання йде повільно, глибокі зморшки заклопотаності з’явилися на лобі. “Я казав, що руку треба поберегти. Ви, взагалі, давали їй спокій? Не можна чекати, що за ніч виросте нова кістка”.

Коли ви описуєте пульсуючий біль, що ви відчуваєте протягом останніх кількох днів, він хмуриться, хитає головою і швидко щось пише в рецепті. “Ви не повинні відчувати болі на цій стадії, – бурчить він. – Якби ви із самого початку наслідували мої приписи, вам не були б потрібні ці пігулки”. Потім строгішим тоном, у менш доброзичливих виразах він повторює всі рекомендації, які давав під час вашого першого відвідування.

Та ж порада, але в суворих виразах

2 Солунян нагадує подібний повторний візит до сімейного лікаря. Якщо перерахувати теми, які піднімає Павло, то можна виявити вражаючу схожість з темами його першого послання – Друге пришестя Христове, духовне зростання, неробство тих, хто не працює. Проте тепла ніжність першого послання змінюється строгим, формальним тоном.

Очевидно, що солуняни не були уважні, коли читали його перше послання. Своє друге послання Павло пише через кілька місяців. Він виражає основну ідею послання в наступних словах: “Отже, браття, стійте і тримайтеся передань, яких ви навчилися чи то словом, чи то посланням нашим” (2:15). Тут Павло вже не умовляє, він вимагає.

Усуваючи чутки

У 2 Посланні до Солунян одна тема – повернення Ісуса – переважає над іншими. Члени церкви впали в замішання від хибного, ніби отриманого від Павла, повідомлення про те, що останній день вже наступив (2:2). Павло заперечує своє авторство і описує кілька подій, які повинні статися, перш ніж наступить день Господній.

Тут, як і в інших місцях, Біблія не зосереджується на останніх днях абстрактним або чисто теоретичним чином. Вона, швидше, пропонує практичну пораду відносно того, як ми повинні жити. Павло попереджає своїх читачів, щоб ті були терплячими і стійкими. Він просить їх вірити, що повернення Ісуса, зрештою, принесе на землю справедливість. Павло закликає своїх читачів вести гідне життя в очікуванні цього дня і вимагає бути нетерпимими по відношенню до неробства. Це – рецепт здоров’я, який актуальний і сьогодні.

Як читати 2 Солунян

Друге Послання до Солунян містить багато паралелей з попереднім посланням. Християни в Солуні як і раніше стикалися з істотними проблемами, і кожний з трьох розділів цієї книги присвячений одній з них.

Розділ 1 містить підбадьорення для християн, які зазнавали гонінь за свою віру. Розділ 2 атакує лжевчення про настання дня Господнього. Чутки про день Господній викликали велику радість і необґрунтований розбрід у помислах, що вилилося в практичні помилки, про які Павло пише в розділі 3.

Особливі слова Павла про те, що має статися до настання дня Господнього, роблять це послання ключовою частиною новозавітного пророцтва. Слова, що стосуються пророцтва, не є однозначними, і їх розуміння може потребувати звернення до додаткової літератури по Біблії.

Хоча 2 до Солунян є найкоротшим посланням церкві, воно містить чотири молитви. Зверніть увагу на турботу Павла про солунян, як вона виражена в молитвах.

2 Солунян 1

1:6 Життя несправедливе?

Це питання турбує майже кожного, хто піддається переслідуванням або бачить, як інші наживаються на беззаконні. Павло, швидше за все, відповів би на це питання так: “Так, але лише тимчасово”. Він був твердо переконаний, що одного дня Бог змусить несправедливості життя відступити.

2 Солунян 2

Приборкання чуток

Ті, які нічого не роблять, а метушаться, чекаючи Другого пришестя

2:5Хіба не пам’ятаєте, як я, ще перебуваючи у вас, говорив вам це?

Зніяковіння розумів у Солуні, фактично, відбите в тій частині першого послання Павла, яка давала відповідь на питання читачів, що стосуються життя після смерті. Чи воскреснуть з мертвих ті, хто вже помер? Це було не просто дозвільне питання для солунян, які жили під постійною загрозою переслідування і прийняття мученицької смерті.

У своєму першому посланні Павло завірив їх, що люди, які перебуватимуть у живих на момент повернення Ісуса на землю, возз’єднаються з тими, хто вже помер. Проте після отримання цього Послання солуняни пішли далі, за межі Павлових пояснень.

Повертаючись до роботи

Очікування повернення Ісуса, фактично, спонукало деяких людей припинити роботу і нічого не робити, сидіти склавши руки в очікуванні цього дня. Вони, за словами Павла, стали неробами, які “поводять себе безчинно, нічого не роблять, тільки метушаться” (3:11). (Релігійні секти іноді поступають так само, йдучи у віддалені місця для очікування пришестя Христового.)

Павло пише, в основному, для того, щоб виправити перекіс. У розділі 2 він оповідає про деякі таємничі події, які повинні передувати Другому пришестю Христовому. Він також строго попереджає проти неробства. Деякі події можуть навіть спантеличувати; насправді, ніхто не може повністю усвідомити те, що має на увазі Павло, оскільки він вибудовує своє вчення на підставі того, що він раніше особисто виклав солунянам.

2:7 Що саме станеться?

Майже кожне покоління пропонувало своє власне трактування цього уривка. Ніхто не знає з упевненістю, що означають слова “таємниця беззаконня” або “той, що утримує тепер”. Британський письменник Том Девіс цілком серйозно стверджує, що під лиходієм слід мати на увазі телебачення, оскільки воно популяризує насильство. Цей уривок здається незрозумілим, оскільки Павло посилається на додаткову інформацію, яку він особисто передавав солунянам. (Навіть автор іншого новозавітного послання визнавав, що в посланнях Павла “є дещо малозрозуміле” (2 Петра 3:16).)

Попередній запис

Перше послання до Солунян

Що робило служіння Павла успішним? Апостол піклується про місто, з якого його колись вигнали 3:9 "Яку подяку ми можемо скласти ... Читати далі

Наступний запис

Перше послання до Тимофія: розділи 1-2

Найважча робота Тимофій тривожить осине гніздо 4:12 "Нехай ніхто не гордує твоєю молодістю: але будь взірцем для вірних". У кого ... Читати далі