Послання до Ефесян: розділи 1-2

Для тих, хто перебуває в печалі

Блага Вість для тих, хто почуває себе покинутим і нелюбимим

2:19Отже, ви вже не чужі і не пришельці, а співгромадяни святим і свої Богові“.

Уявіть себе дитиною, яку залишили на вулицях Нью-Йорка. Ваші батьки-іммігранти померли на кораблі по дорозі в Америку. У вас немає ні грошей, ні рідних. Ви не можете говорити англійською. Ви вимушені самі піклуватися про себе.

Приблизно 30 000 сиріт опинилися в цій жахливій ситуації в 1850 році. Вони ночували на вулицях в ящиках або металевих контейнерах, притиснувшись один до одного в пошуках тепла. Для того, щоб вижити, хлопчики, в основному, займалися крадіжками, ловили для харчування щурів або рилися в смітниках. Дівчатка іноді працювали для повій як “панельні злодійки”, просовуючи свої тонкі руки через замасковані отвори в стінах, щоб витягнути в зайнятого клієнта годинник або гаманець.

Іммігранти заполонили вулиці Нью-Йорка, і ні в кого не вистачало ні часу, ні грошей, щоб піклуватися про сиріт. Ні в кого, окрім Чарльза Лорінга Брейса, 26-річного служителя. Вжахнувшись від їх стану, він організував унікальну акцію – “Сирітський потяг”. Ідея була проста: наповнений сотнями сиріт потяг прямував на захід. На шляху робилися оголошення, що, коли проходитиме “Сирітський потяг”, кожен може узяти собі нового сина чи дочку.

Один із “сирітських потягів” та Чарльз Лорінг Брейс у віці 29 років

Усиновлені для нового життя

Останній “Сирітський потяг” відправився на захід в 1929 році, на той час 100 000 дітей знайшли свій новий дім і набули нового життя. Двоє сиріт з цього потягу стали губернаторами, один став конгресменом Сполучених Штатів, а ще один – суддею Верховного суду США.

“Сирітський потяг” являє собою яскраву ілюстрацію того, про що говорить Послання до Ефесян. Щоб оцінити пристрасть, яку Павло вклав у цю книгу, уявіть собі ще один етап свого життя, коли ви були вуличним хлопчиськом у Нью-Йорку.

Ви навчилися виживати і перемагати голод. Проте одного дня хтось узяв вас і посадив у потяг, переповнений сотнями інших малюків, які говорили різними мовами. Через 3 дні в Мічигані вас вибрала середніх років сімейна пара, яка представилася як місіс і містер Генрі Форд. Вас відвезли (на автомобілі) у найбільший будинок, який ви коли-небудь бачили, і вони просто пояснили, що тепер ви частина їх сім’ї. Усе, що належить їм, тепер ваше, і ви можете цим користуватися і радіти. Кінець кінцем, якимсь дивним чином ви набули сім’ю, дім – і який дім!

Ласкаво просимо в сім’ю

Послання до Ефесян – книга про щедрість, яка розширює значення притчі Ісуса про блудного сина (Лука 15). Над лужком розтягнутий транспарант “Ласкаво просимо додому!”, вгору злітають повітряні кулі, і грає оркестр. Християни прийняті в сім’ю Самого Бога. Це, фактично, книга про Благу Вість.

Якщо ви відчуваєте розчарування чи задаєтеся питанням, чи піклується про вас Бог або чи вартує християнське життя необхідних зусиль, почитайте Ефесян. Ви більше не почуватимете себе сиротою.

Ефесян містить приголомшливі думки. Павло закликає своїх читачів “зрозуміти з усіма святими, що є ширина‚ і довжина, і глибина, і висота, і зрозуміти любов Христову, яка перевищує розуміння” (3:18,19). Він посилює звук, щоб виразити цю любов і щоб жодна фальшива чи сумна нота не змогла закрастися.

Як читати Ефесян

У багатьох сенсах Ефесян – узагальнююча книга. Роздуми на ці теми містяться в набагато більш деталізованому вигляді в таких книгах, як Римлян, 1 Коринф’ян і 1 Солунян. Проте в Посланні до Ефесян Павло дає загальний огляд усього задуму Благої Вісті. Тільки тепер, відмічає Павло, прихований Божий задум відносно всієї історії стає ясним.

Оскільки Послання вміщує подібні глибокі думки в дуже невеликому об’ємі, Ефесян вимагає ретельного вивчення. Неквапливо, осмислюючи кожен абзац, прочитайте перші три розділи. Подібна ретельність буде винагороджена. Послання до Ефесян яскраво зображує Благу Вість про природу всесвіту і Божий задум відносно віруючих.

Подібно до інших Павлових послань, Ефесян проводить дуже чітку грань між вченням (розділи 1-3) і практичною порадою (4-6). Друга половина Послання детально зупиняється на тому, як має змінитися наше життя в результаті великих речей, описаних у першій половині.

Ефесян 1

1:13 Відмічені печаткою

Скотарі таврують свою худобу, лісоруби вирізують знаки на стовбурах дерев, люди благородного походження ставлять воскову печатку на своїй важливій кореспонденції. Усе це – знаки власності. Згідно з Павлом, Святий Дух – це свідоцтво того, що християни є Божою власністю. Більше того, Він є “запорука”, що гарантує велику спадщину.

1:19 Доведена сила

У багатьох місцях Старого Завіту Бог вказує на звільнення рабів з Єгипту як свідоцтво Своєї влади (над наймогутнішою державою того часу): “Я Господь, Бог твій, Який вивів тебе з землі Єгипетської, з дому рабства” (Вихід 20:2). Новий Завіт містить ще більше свідоцтво – можливість Бога давати життя мертвим. Влада давати життя доступна і окремим віруючим, проголошує Павло.

Ефесян 2

2:8 Дароване, а не заслужене

Як навернений легаліст Павло наполягав на одній обставині Благої Вісті – вічне життя набувається не виконанням якогось ритуалу чи дотриманням закону (що він називає “ділами”), але по благодаті Божій. Проте в цьому уривку він відмічає, що Бог призначив нас для виконання “добрих діл”. Павло проводить чітке розмежування: добрі справи нічого не означають для отримання нами Божого благовоління, проте вони є природним наслідком випробуваної нами любові Христової.

2:14 Руйнуючи перешкоди

Єврейський місіонер серед язичників, Павло постійно писав і говорив про руйнування бар’єрів між євреями і язичниками. Євреї відгороджували себе від язичників безліччю культурних і релігійних бар’єрів. Можливо, найбільш видимим символом відгородження була стіна в храмі. Неєвреї ніколи не могли зайти за цю стіну. Наступна стіна відділяла єврейських чоловіків від єврейських жінок. Тут Павло описує, як Христос, кінець кінцем, зруйнував “перепону, яка стояла посередині” (див. також Гал. 3:28).

Попередній запис

Послання до Галатів

Протест проти зради Чому Павло не святкує перемогу? 1:8 "Та коли б навіть ми або ангел з неба став благовістити ... Читати далі

Наступний запис

Послання до Ефесян: розділи 2-6

Ефесян 2 Лист з темниці Нарешті настав час підняти найважливіше з усіх питань 2:21-22 "Вся будівля, складаючись злагоджено, зростає в ... Читати далі