Каяття за інших

Розпочавши в попередньому дописі розмову про покаяння і відмову багатьох людей від нього, у свою чергу не можна оминути стороною тему хибного покаяння, коли люди ніби «каються» в тому, у чому загалом немає сенсу каятися. Між іншим, явище хибного покаяння насправді доволі поширене: часто люди таким чином намагаються уникнути потреби каятися у власних гріхах, натомість намагаючись каятися в чужих. Як наприклад, каятися в гріхопадінні перших людей.

Так, ми усі несемо в собі наслідки цього відпадання від Бога, але нашої особистої провини в гріхопадінні Адама і Єви немає, адже нас у той момент просто фізично у світі не було. Тоді питається: як ми можемо нести відповідальність за це, як і за злочини попередніх поколінь? – Звісно, що ніяк, адже як сказано в Біблії, «кожен з нас дасть за себе відповідь Богові» (Рим. 14:12). Саме за себе, а не за когось іншого. Проте люди не були б людьми, якби не намагалися переступити біблійні принципи, тим самим у черговий раз підтверджуючи загальну зіпсутість роду людського, що є наслідком гріхопадіння наших прабатьків, за яке, повторимо, ми не несемо відповідальності особисто. Чого не можна сказати про власні злі і неблаговидні вчинки.

Але це ще не все, адже слід каятися не тільки за власноруч скоєне, але і за відмову творити добрі справи: «Хто знає, як добро робити, і не робить, тому гріх» (Як. 4:17). Когось це біблійне твердження може ввести в ступор, але усі «ми – Його творіння, створені у Христі Ісусі на добрі діла, які Бог наперед приготував‚ щоб ми виконували» (Еф. 2:10). І коли ми відмовляємося виконувати наше призначення, ми тим самим порушуємо благу Божу волю, а це вже явний гріх, який у подальшому треба намагатися уникати. А робити це не так вже просто, для багатьох куди легше каятися в чужих гріхах, або ж взагалі не морочитися з покаянням.

Проте пригадавши намагання багатьох людей каятися в чужих гріхах, не треба вважати, що це є лише спроби таким чином уникнути потреби каяття у власних гріхах (і по можливості їх виправлення). Деколи таке каяття виникає від відчуття сорому за погані вчинки інших людей, хоча особистої провини в цих вчинках «каянника» немає. Деколи люди відчувають сором за погані вчинки власної країни або ж людства в цілому. Звісно, певний здоровий глузд у такому міркуванні є.

Так, наприклад, якщо нам соромно за гріхи всього людства, ми тим самим визнаємо, що ми самі є частиною людства і теж є винними перед Богом. Проте каятися все ж таки треба у власних гріхах, а не намагатися «зіскочити» на гріхи інших… Адже таким чином ми можемо уподібнитися фарисею, що мовив: «Дякую Тобі, що я не такий, як інші люди, грабіжники, неправедні, перелюбники, або як цей митар» (Лк. 18:11).

Стосовно ж сорому за дії власної країни… То тут теж треба розділяти сфери відповідальності: так, як громадяни певної країни, ми несемо певну відповідальність (і маємо наслідки) від усього, що коїться в цій країні. Але каятися, знову ж таки, треба у власних гріхах, а не в гріхах наших співгромадян (тих же керівників) чи цілої країни. Звісно, якщо у свою чергу самі не підтримували, тим більше не приймали участь у злочинах власної країни. Хоча, здається, у такому випадку людям від цього не буває соромно. Принаймні, до пори до часу…

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docКаяття за інших

Попередній запис

Коли немає бажання каятися…

Слово «піст» у багатьох нерозривно пов’язане з покаянням. Стосовно ж того, що являє собою покаяння, у більшості немає таких чітких ... Читати далі

Наступний запис

На річницю війни

Наслідки обстрілу Харкова російськими окупантами Що взагалі можна сказати через рік після повномасштабного вторгнення росії до ... Читати далі