3 жовтня – Зловживання благодаттю

Можливості «зловживання благодаттю» я усвідомив з усією гостротою, сидячи одного разу пізно увечері в ресторані і слухаючи, як мій приятель Деніел розповідає мені по секрету про своє рішення залишити дружину після 15 років шлюбу. Він говорив, що знайшов ту, з якою «знову відчув себе повним життя, чого не відчував вже багато років».

Будучи християнином, Деніел прекрасно усвідомлював особисті і моральні наслідки того, що він збирався зробити. Його рішення завдало б непоправної шкоди його дружині і трьом дітям. Та все ж, як він сам виразився, він просто не міг протистояти силі, що тягнула його до молодшої жінки, подібно до потужного магніту.

А потім він кинув останню бомбу: «Філіп, ти вивчаєш Біблію. Як думаєш, Бог простить мене за ту жахливу справу, що я збираюся зробити?»

Запанувало мовчання. Питання Деніела лежало на столі, як жива змія. Потягуючи каву, я довго і напружено роздумував про реакцію людей на благодать. Як відрадити свого приятеля від здійснення страшної помилки, якщо він знає, що перебуває поруч з прощенням?

У благодаті є один «прийом». Як сказав святий Августин: «Бог дає тоді, коли знаходить порожні руки». Якщо в руках у людини щось є, або вони стиснуті в кулаки, вона не в змозі прийняти дар. Благодать, іншими словами, потрібно прийняти. Клайв Льюїс пояснює, що «зловживання благодаттю» виникає, коли ми плутаємо потурання з прощенням: «Потурати злу – це просто його ігнорувати, ставитися до нього так, ніби це добро. Проте прощення має бути не лише даруване, але і прийняте, щоб стати завершеним. Людина, що не визнає провини, не може прийняти прощення».

От що я відповів своєму приятелеві Деніелу: «Чи простить тебе Бог? Звичайно! Ти ж знаєш Біблію. Бог використовує вбивць і перелюбників для Своєї слави. Врешті-решт, пара негідників на ім’я Петро і Павло очолила новозавітну Церкву. Прощення – це наша проблема, а не Божа. Те, через що ми неминуче проходимо, скоюючи гріх, віддаляє нас від Бога – ми самі змінюємося під дією нашого бунту – і немає жодної гарантії, що ми колись повернемося назад. Зараз ти запитуєш мене про прощення, але чи захочеш ти отримати його пізніше, особливо якщо воно пов’язане з покаянням?»

З книги «Що дивного в благодаті?»

Попередній запис

2 жовтня – Неочікувані прибічники

Еверет Куп (1916-2013) Одного разу я узяв інтерв’ю в лікаря Еверета Купа, який на той момент ... Читати далі

Наступний запис

4 жовтня – Лазівки

Біблійний автор Юда попереджає про можливість перетворити «благодать Бога нашого в привід для розпусти». Спочатку на задвірках нашого розуму з’являється ... Читати далі