8 серпня – Сила духу

Мартін Лютер Кінг (1929-1968)

Мартін Лютер Кінг описав свою боротьбу з небажанням простити в статті «Лист з Бірмінгемської в’язниці». За стінами в’язниці місцеві пастори засуджували його, вважаючи комуністом, натовп кричав: «Повісити нігера!» – а поліцейські піднімали палиці на його беззбройних прибічників. Кінг пише, що для досягнення духовної дисципліни, необхідної для прощення ворогів, йому довелося декілька днів постити.

Змушуючи зло відкрито виявити себе, він намагався отримати доступ до національного резервуару морального обурення. Після подій у місті Сельма, штат Алабама, коли кінна поліція на всій швидкості врізалася в натовп демонстрантів, це обурення виплеснулося зі своїх берегів. Поліцейські нещадно били своїми палицями наліво і направо, проламуючи голови і втоптуючи людей у землю копитами коней. Потім під захоплені крики білошкірих «глядачів» вони розстріляли на смерть переляканих демонстрантів сльозогінним газом.

Більшість американців уперше побачили цю сцену, коли канал «ABC» перервав недільний показ фільму «Нюрнберзький процес» екстреним випуском новин. Побачене глядачами в прямій трансляції з Алабами жахливим чином нагадувало те, що вони щойно бачили у фільмі про нацистську Німеччину. Через вісім днів, Президент Ліндон Джонсон передав у Конгрес США «Закон про виборче право» 1965 року.

Кінг розробив тонку стратегію війни, що проводиться за допомогою благодаті, а не пороху. Він ніколи не відмовлявся зустрічатися зі своїми недругами. Він протистояв політиці, а не конкретним особам. І, що найголовніше, Кінг зустрічав насильство ненасильством, а ненависть – любов’ю. «Давайте ж угамовуватимемо свою спрагу свободи не з чаші гіркоти і ненависті, – перестерігав він своїх послідовників. – Ми не повинні допустити, щоб наш творчий протест деградував до фізичного насильства. Ми знову і знову повинні підніматися до величних висот, відповідаючи на фізичну силу силою духу».

З книги «Що дивного в благодаті?»

Попередній запис

7 серпня – Ганебне минуле

Я виховувався расистом і добре пам’ятаю, як Південь практикував абсолютно законну форму апартеїду. Так, у магазинах у центрі Атланти були ... Читати далі

Наступний запис

9 серпня – Час покаяння

Одна з експозицій Музею громадянських прав 4 листопада 2008 року, перед самим закриттям виборчих пунктів на ... Читати далі