Віра Джона Нокса

Вивчаючи, а за тим обдумуючи життєвий шлях Джона Нокса та інших протестантських реформаторів, людей, які свого часу змінили обличчя Європи, а за ним і всієї сучасної цивілізації, мимоволі на думку спадають наступні біблійні рядки: «Пам’ятайте наставників ваших, які проповідували вам слово Боже, і, дивлячись на кончину життя їхнього, наслідуйте віру їхню» (Євр. 13:7). Проте сьогоднішній світ забув про їх віру і сприймає їх виключно як одіозних політичних, або, принаймні, як суспільних діячів, не забуваючи критикувати їх за здійснені помилки, промахи, а як у випадку Джона Нокса – за його радикалізм. Зокрема, за його в певній мірі упереджене ставлення до жіночого керування. Ясна річ, у наш час диктату толерантності та примусової рівності – подібні погляди зробили б Нокса ізгоєм суспільства і спричинили додатково масу проблем.

Але не треба забувати того факту, в які часи жив Джон Нокс: у часи, коли в багатьох країнах Європи маса людей зазнавала вигнання, катувань та насильницької смерті на кострах за їх релігійні погляди, які не співпадали з думкою Католицької церкви. У порівнянні з тим, що в ті часи в деяких країнах робили з протестантами, Джон Нокс може стати ледь не взірцем віротерпимості та толерантності, адже він виступав проти папізму, як явища; проти засилля католицизму, який у ті часи далеко відійшов від біблійних принципів; а також проти свавілля духовенства, яке від усвідомлення власної безкарності, коїло мерзенні речі, але Джон Нокс не виступав проти людей як таких, адже він вірив, що людина створена на образ і подобу Божі (див. Бут. 1:26) і через те, якщо ти віриш у це, ти не можеш виступати проти людини як такої. Між іншим, про це треба добре пам’ятати, коли виникають ті чи інші розбіжності з певними людьми. У свою чергу Джон Нокс виступав проти їх релігійних і політичних переконань, що в ті часи, фактично співпадало, втім, як і зараз, але за умови зміни цих поглядів, Нокс міг стати таким самим ярим союзником.

Одним словом, Джон Нокс був людиною своєї епохи, але з певною відмінністю, яка і зробила його тим, яким він увійшов в історію. Це його віра. Те, про що забувають наші сучасники, те, що рухало Нокса все його свідоме життя, і що в підсумку принесло з часом (ви тільки вдумайтеся, з віками!) рясний плід у багатьох куточках сучасного світу. Адже нині «дітище» Нокса, пресвітеріанство, налічує мільйони послідовників у всьому світі!

Але не тільки цей дивовижний результат дії благодаті Божої викликає захват. Ще у вірі Нокса захоплює його любов до Батьківщини, до власного народу, невід’ємною частиною якого він себе вважав. Чого тільки вартує його молитва, яка залишилася у віках: «Боже, дай мені мою Шотландію, або я помру». Багато хто б подумав, що це прояв величезної гордині, але насправді, у ці слова Нокс вміщував усього себе, він просто не міг бути в стороні і споглядати, в якому напрямі без Бога прямує його країна. Але реформатор не просто обмежувався молитвою за власний народ і країну, ні. Він благав Бога стати самому відповіддю на цю молитву.

Таких людей, які готові покласти власне (саме власне, а не чужі!) життя заради поширення Євангелія завжди бракувало. Недаремно Христос казав учням: «Жниво велике, а женців мало; тож благайте Господаря жнива, щоб вислав женців на жниво Своє» (Лк. 10:2). Але мало просто благати Господа, щоб Він послав «женців на жниво Своє», слід благати про те, щоб увійти в число цих женців, адже на них чекає превелика нагорода в житті вічному. І хтозна, можливо, саме вам, шановний читачу, вдасться повторити реформаторський шлях Джона Нокса, набути такої самої (а можливо і більшої), глибини віри та широти любові до власного народу, що вашу молитву, ваш життєвий шлях пригадуватимуть через століття після вашого відходу в Небесні оселі. Тому «просіть, і дасться вам» (Мф. 7:7).

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docВіра Джона Нокса


Ваш коментар:

Попередній запис

Історичний екскурс: Джон Нокс

Джон Нокс (1510-1572) Давайте простежимо життєвий шлях, певно, найбільшого шотландського релігійного реформатора XVI століття Джона Нокса ... Читати далі

Наступний запис

Молитва за тебе, місто, Україну

Тема молитви за себе, за місто та за країну розкрита на основі Біблійних текстів з цитатами окремих віршів. У Бога ... Читати далі