Як не стати фарисеєм

Змова фарисеїв та іродіян проти Ісуса, Джеймс Тіссо

А тепер настав момент, коли варто поділитися кількома думками стосовно причин, через які книжники та фарисеї, люди, які начебто любили Бога (принаймні, частина з них), добре зналися на Священному Писанні, не змогли побачити в Ісусі з Назарету довгоочікуваного Месію. На відміну від багатьох митарів і блудниць, як це зауважив Христос (див. Мф. 21:31). Для зручності викладу матеріалу, і сподіваємось, його сприйняття, викладемо свої думки по пунктах.

Отже, пункт перший: «Ви – світло світу… І не запалюють світильник, щоб поставити його під посудину, але на свічник, – і світить всім у домі» (Мф. 5:14,15), – цей Господній заклик більшість книжників і фарисеїв бездарно провалили. Знаннями, які вони черпали зі Священного Писання, вони не ділилися з оточуючим їх малограмотним людом, тобто не займалися масовою просвітою населення. А знання, які людина одержує з Біблії, приносять їй користь лише в тому випадку, якщо вона застосовує їх у житті, зокрема буквально ділиться ними з ближніми. В іншому випадку ці знання стають лише приводом для гордощів: «Знання надимає, а любов будує» (1Кор. 8:1). Лаконічніше і точніше просто не скажеш.

Втім, цікаве продовження цієї думки: «Хто гадає, що він знає що-небудь, той нічого ще не знає так, як треба знати. Але хто любить Бога, тому дано знання від Нього» (1Кор. 8:2,3). Виявляється, митарі і блудниці любили Господа більше, ніж зарозумілі фарисеї (тому і змогли визнати в Ісусі з Назарету Месію), і це не дивно, адже «кому мало прощається, той мало любить» (Лк. 7:47). А фарисеї через свою зарозумілість (часто породженою «знанням» Писання) вважали себе ледь не безгрішними людьми, тому, на їх «експертну» думку, вони не потребували великого прощення.

Пункт другий, який витікає з пункту першого: «Марно ж шанують Мене, навчаючи вчень, заповідей людських… Чи добре, що відкидаєте заповідь Божу, щоб дотримуватися свого передання?» (Мк. 7:7,9). Коли людина вважає себе «експертом» з будь-якого питання, вона з часом починає свої власні думки з цього питання вводити в «абсолют», тобто вважати їх непомильними і тим самим підкріплювати, «посилювати» свою «експертність», власний авторитет. У схожій ситуації опинилися фарисеї, при чому з плином часу цей стан лише погіршувався, що ставало причиною багатьох суперечок, які виникали між ними та Ісусом. Особливо, коли це стосувалося Його чисельних зцілень у суботні дні. Тут їх жодні аргументи, на кшталт: «Субота для людини, а не людина для суботи» (Мк. 2:27), не були в змозі переконати.

Пункт третій, який стосується в більшій мірі саддукеїв, ніж фарисеїв, через більшу концентрацію влади (і грошей) у руках перших: «Бо корінь усього лихого є сріблолюбство, віддавшись якому, деякі ухилилися від віри» (1Тим. 6:10). Влада і гроші (точніше страх втратити їх) – от які дві основні причини, які в підсумку призвели до смерті Ісуса Христа на голгофському хресті (третя причина – заздрість (див. Мф. 27:18)). «Каяфа, який був того року первосвящеником, сказав їм: ви нічого не знаєте, і не подумаєте, що краще нам, щоб один чоловік помер за людей, ніж щоб увесь народ загинув» (Ін. 11:49,50). Хіба за народ, «що не знає закону, проклятий він» (Ін. 7:49) так непокоївся Каяфа? За своє становище, за посаду первосвященика і пов’язані з нею матеріальні блага хвилювався цей лицемір, до простого люду йому та його поплічникам не було жодного діла.

От такий короткий перелік основних причин, що за нашою думкою стали причиною перетворення частини фарисеїв на мстивих лицемірів, якими вони з’являються на євангельських сторінках. Головне тепер – ці причини побачити у власному житті, і докласти всіх зусиль, щоб їх з Божою допомогою оминути чи подолати.

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docЯк не стати фарисеєм


Ваш коментар:

Попередній запис

Не такі фарисеї

У багатьох людей склалося враження, що ледь не всі книжники, фарисеї були не тільки лицемірними, зверхніми людьми, а втілювали в ... Читати далі

Наступний запис

Подвійні стандарти

Плач Єремії, Гюстав Доре Для початку давайте пригадаємо один євангельський сюжет. Учні знаходячись у човні, потерпають ... Читати далі