Свобода вибору і відповідальність

Кожна людина має свободу вибору. І мова тут не про виборче право, яким наділені громадяни певної країни, а про свободу вибору між добром і злом, яку всім нам дав Господь Бог. Звичайно, що людина може відмовитися від свободи вибору, скориставшись цієї самою свободою вибору і надавши можливість робити вибір комусь іншому замість неї. Часто в житті трапляється інший варіант, коли людину повз її волю позбавляють свободи вибору. Втім причини такого позбавлення можуть бути найрізноманітнішими, проте вони теж залежать від свободи вибору як людини, якої її позбавили, так і людей, які вчинили це. Проте мова зараз не про це.

Окрім свободи вибору є відповідальність за зроблений вибір: «Не обманюйтесь: Бог зневаженим не буває. Що посіє людина, те й пожне. Хто сіє для плоті своєї, від плоті пожне тління, а хто сіє для духа, від духа пожне життя вічне» (Гал. 6:7,8). Окрім того, що існує свобода вибору між добром і злом, що для багатьох людей є не зовсім прийнятною річчю, так ще до того існує відповідальність за вчинений вибір, що для більшості людей є вкрай небажаною річчю. Адже якщо навіть людина добровільно передає свободу вибору комусь іншому, це в жодному разі не знімає з неї відповідальності за вчинене, тобто те, що зробила інша людина від її імені. Звичайно, основна відповідальність лежатимете на тому, хто вчинив, проте в житті часто доводиться відповідати і розплачуватися тому, за кого зробили вибір. Тут для нас виникає небезпека застрягнути в роздумах про несправедливість світу цього, який, як відомо, «лежить у злі» (1Ін. 5:19). Тому краще зупинимося на питанні, що стосується свободи вибору та відповідальності.

«Всім нам належить стати перед судом Христовим, щоб кожному одержати згідно з тим‚ що він робив, живучи в тілі, добре або лихе» (1Кор. 5:10), – як ми можемо пересвідчитися з Біблії, відповідальності за все скоєне та зроблене ніхто не зможе уникнути як у цьому житті, так і житті загробному, що у свою чергу заставляє нас зайвий раз задуматися над важливістю свободи вибору, тобто вибором між добром і злом.

Звичайно, такий підхід до сприйняття світу дещо спрощений, проте недалекий від істини, бо щодня ми постаємо перед вибором: яку нам сторону обрати – добра чи зла? Надати оцінку певним подіям, явищам, вчинкам людини (саме вчинкам, а не людині!) – чи добрі вони чи злі? І відповідно цього зробити вибір, звичайно, бажано на користь добра. А не зла, бо в такому разі ми помилимося в правильному виборі, згрішімо (у грецькій мові слово «гріх» передається словом αμαρτία, що спочатку мало на увазі промах зі стрільби з лука, і дослівно його можна було перекласти «як промахнутися повз ціль».)

У виборі між добром і злом Господь усім нам дав доброго помічника – совість, тобто Божий закон, який записаний у наших серцях (див. Рим. 2:15). Також у визначенні між добром і злом добрим помічником є Біблія, проте без страху Господнього і доброї совісті, людина здатна перекрутити слово Боже на власну користь, тобто виправдати будь-який злочин: чи то власний, чи когось іншого. От чому Біблія застерігає нас, що треба берегти в моральній чистоті своє серце, «тому що з нього джерела життя» (Притч. 4:23) і мати Страх Господній, який є «початком мудрості» (див. Притч. 9:10), і який допоможе у вірному тлумаченні Біблії.

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docСвобода вибору і відповідальність


Ваш коментар:

Попередній запис

Майте добру совість…

«Майте добру совість…» (1Пет. 3:16) Добра совість – це збалансоване почуття, що має високі стандарти моралі та інтуїтивне слухання голосу ... Читати далі

Наступний запис

Дорога в життя вічне

Питання вибору між добром і злом, які було підняте в попередньому дописі, потребує певного уточнення. Адже люди часто потрапляють у ... Читати далі