Причини неефективності проповіді

Причини неефективності проповіді

Часто можна почути нарікання віруючих на малу дієвість євангельської проповіді. Деколи причину цього вони убачають у власних гріхах, з чим повністю згодні їхні критики, люди «світу цього». Звичайно, доля правди в цьому є, проте лише доля, при тому не така вже значна. Насправді ж неефективність євангельської проповіді має основне коріння дещо в іншому.

«Уточнюйте значення слів – і врятуєте світ від безлічі непорозумінь» (Рене Декарт)

Якщо ж мова йде про справи духовні, значення слів набувають ще більшого значення, адже на відміну від фізичного світу, відкритого органам чуття, духовний світ зазвичай залишається невидимим і невідчутним для нас, і пізнати його можна лише за допомогою серця, тобто нашого внутрішнього «я», душі, у певному значенні цього слова, а не м’язового органу, що прокачує кров.

– І як тут розібратися про що саме в даний момент йде мова? – Подібним запитанням задається багато людей і цей факт насправді не може не радувати, набагато гірше йдуть справи, коли людина вважає, що начебто все розуміє і знає… Але чи дійсно вона все знає?

«Вони ж не розуміли цих слів, а запитати Його боялися» (Мк. 9:32), – до речі, доволі типова реакція для учнів Христових, які, зауважте між іншим, перебували кілька років поруч з втіленим Господом, бачили на власні очі численні чуда, постійно чули Благу звістку та отримували пояснення з вуст Господніх (див. Лк. 8:10), самі благовістили, і навіть біси (втім, не всі, див. Мк. 9:18) корилися ним в ім’я Христове (див. Лк. 10:17). Проте попри все багато що для них залишалося, так би мовити «за кадром». Що вже казати про людей, які не маючи і малої дещиці духовного досвіду, що мали апостоли за часів земного життя Спасителя, проте намагаються на власних і чужих припущеннях, часто не підкріплених словом Божим, Біблією, зводити власне «богослов’я», завдяки якому вони виправдовують свої вади і гріхи та таврують ними інших?

У такому підході немає нічого унікального: протягом тисячоліть зарозумілі і малопросвічені люди повторюють типові штампи та помилки. І саме відсутність Страху Господнього часто стає причиною появи такого альтернативного «богослов’я»: «Початок мудрости – страх Господній», який до того ж є «джерело життя» (Притч. 1:7; 14:27).

Проте, як не дивно, про один із засадничих (нарівні з вірою і любов’ю) принципів стосунків з Богом говориться не так вже багато, більше говориться про невірне сприйняття страху Господнього як такого. Причиною такого стану речей став той факт, що для багатьох віруючих Страх Господній є само собою зрозумілою річчю нарівні з вірою, тобто фактом визнання існування Творця. Багато хто з вірних навіть думки не може допустити, що людям треба нагадувати про Страх Господній.

Проте нагадувати варто, причому постійно (що зі свого боку робимо). Бо найшвидше забуваються, здавалося б, найочевидніші речі, як наприклад, що між людьми, які вважають себе послідовниками Христовими, має панувати любов: «Заповідь нову даю вам: щоб ви любили один одного; як Я полюбив вас, так і ви любіть один одного. З того знатимуть усі, що ви Мої ученики, якщо будете мати любов між собою» (Ін. 13:34,35).

До речі, без любові Страх Господній вироджується в панічній рабський страх перед неминучим покаранням за скоєні гріхи, який у підсумку не приносить його власникові суттєвої користі, хіба що обереже від скоєння чергового гріха, проте в жодній мірі не наблизить до Бога. А саме пошук Бога у своєму житті, прямування до Його царства (див. Мф. 6:33), де людина перебуватиме поруч з Ним у вічності, має складати основу життя людини. Це те, до чого покликаний кожен з нас, проте багато хто цього уникає, про що варто теж пам’ятати віруючим, які часто задумуються над питанням малої дієвості сучасної євангельської проповіді.

Черствість, закам’янілість людського серця внаслідок гріхів, які часто стають наслідком відсутності Страху Господнього та браку любові до ближнього (і себе самого), стає основною причиною глухоти людей до заклику до покаяння, а не явні вади, зарозумілість, пихатість та інші гріхи, якими так люблять «нагороджувати»  віруючих люди світу цього.

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docПричини неефективності проповіді


Ваш коментар:

Попередній запис

Страх Господній

Що ж це – страх Господній, якщо усі, що мають його, як написано, отримують так багато обіцянь? Що означає «боятися ... Читати далі

Наступний запис

Як навчитися жити в страху Божому?

Брати продають Йосифа в рабство, Костянтин Флавицький «Вислухаємо сутність усього: бійся Бога і заповідей Його дотримуйся, ... Читати далі