Як навчитися жити в страху Божому?

Брати продають Йосифа в рабство, Костянтин Флавицький

«Вислухаємо сутність усього: бійся Бога і заповідей Його дотримуйся, тому що у цьому все для людини» (Еккл. 12:13).

Дивно, але чомусь страх Божий постійно від нас кудись вислизає. Чи то ми схожі на неслухняних дітей, які знають, що їх не дуже покарають? Чи то ми просто звикли до Бога і сприймаємо Його як доброго татуся, який все одно простить будь-яку провину, що б ми не робили? Тому, коли ми і коємо цю саму провину, страху Божого не маємо, а якщо вже каємося, то просто так прийнято, щоб Бог не ображався. Що ж таке страх Божий? Чому про нього так багато говориться в Біблії? Як навчитися жити в страху Божому? Яка користь людині від страху Божого? І нарешті, найголовніше питання, – чого саме треба боятися в страху Божому? На ці і інші запитання ми постараємося відповісти в темі «Як навчитися жити в страху Божому?»

ЧАСТИНА 1. ЩО Ж ТАКЕ СТРАХ БОЖИЙ?

Саме поняття «страх» вже викликає в людини негативні асоціації. Образи темного лісу або кладовища, через яке треба йти неодмінно вночі. Образи людей, які нас у житті кривдили і яких ми боялися. Усе це не надає страху краси і привабливості. Проте, не забудемо, є і позитивний, творчий страх. Наприклад, страх у дитини перед мудрими батьками, які в міру карають за всяку провину для блага дитини. Чи розумний страх перед авіакатастрофою, який примушує пілота, мобілізувавши свою увагу, акуратно вести літак на посадку. Виявляється, страх не завжди явно поганий, а іноді навіть життєво потрібний. Ми описали страхи земні, але є один страх, за допомогою якого ми починаємо жити з Богом, жити вічністю вже на землі, і так само, за допомогою цього страху, увійти до небесного Царства, яке чекає вірних Богові християн у вічності, – це страх Божий. Страх Божий ще можна порівняти із страхом дитини перед батьками, тільки йдеться про страх дорослої людини перед Небесним Отцем.

Відому старозавітну історію про життя Йосифа розглянемо під кутом нашої теми. Йосиф був одним з 12 синів Якова. Оскільки він був улюбленим сином у Батька, брати із заздрості продали його мадіамським купцям (Бут. 37:28), а ті в Єгипет. Так почалися пригоди цієї великої людини.

ЧАСТИНА 2. ЩО РОБИТЬ СТРАХ БОЖИЙ?

1) Страх Божий перегороджує дії гріха. Перша згадка в Біблії страху Божого пов’язана якраз з розумінням страху, як стримуючої сили гріха. Авраам вже знав, що в кого немає страху Божого, той готовий скоювати злочин: «Авраам сказав: я подумав, що немає на місці цьому страху Божого, й уб’ють мене за дружину мою» (Бут. 20:11). Ви сядете в машину без гальм? Так мати справу з людиною без страху Божого не менше, а можливо більш небезпечніше.

2) Страх Божий є основою лагідності та упокорювання. Страх Божий нагадує вузду, за допомогою якої стримує і направляє свого коня вершник. Адже, щоб бути лагідним і упокореним перед Богом, треба стримувати свої пориви плоті і направлятися Богом. Та ж думка простежується в Мойсея, коли він привів єврейський народ до гори Синай, щоб отримати 10 заповідей: «І сказав Мойсей народу: не бійтеся; Бог до вас прийшов, щоб випробувати вас і щоб страх Його був перед лицем вашим, щоб ви не грішили» (Вих. 20:20). Християни покликані мати страх Божий перед собою завжди. Що ж з Йосифом?

Йосиф був дуже красивим молодим чоловіком (Бут. 39:6), тому дружина його хазяїна Потіфара наполегливо пропонувала себе як коханку. Відповідь Йосифа показує фундамент страху Божого: «Але він відмовився і сказав дружині господаря свого: ось, господар мій не знає при мені нічого в домі, і все, що має, віддав у мої руки; немає більшого за мене в домі цьому; і він не заборонив мені нічого, крім тебе, тому що ти дружина його; як же зроблю я це велике зло і згрішу перед Богом?» (Бут. 39:8,9). Якщо людина боїться грішити перед Богом, такий страх Божий приводить до лагідності, упокорювання і святості. Дружина Потіфара, щоб помститися Йосифу, який відмовив їй, публічно звинувачує його в спробі зґвалтування і природно наш герой опиняється у в’язниці. Чому ж Йосиф відмовляється від того до чого більшість людей прагнуть? Важлива біблійна думка – «Страх Господній – ненавидіти зло; гордість і зарозумілість і злу путь і підступні вуста я ненавиджу» (Притч. 8:13). Йосиф зрозумів, що страх Божий – це ненависть до гріха.

Автор: Вадим Лисенко

Попередній запис

Причини неефективності проповіді

Причини неефективності проповіді Часто можна почути нарікання віруючих на малу дієвість євангельської проповіді. Деколи причину цього вони убачають у власних ... Читати далі

Наступний запис

Як навчитися жити в страху Божому? (Продовження)

Йосиф тлумачить сни (фрагмент), Фрідріх Вільгельм Шадов ЧАСТИНА 3. З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ СТРАХ БОЖИЙ? Я боюся ... Читати далі