Війна Судного дня

Ізраїльські танки на Синаї

Судний день (Йом-Кіпур) – головний день єврейського календаря. Цього дня належить просити вибачення за свої гріхи – і прощати образи іншим. У Йом-Кіпур життя в Ізраїлі завмирає – припиняється торгівля, скасовуються розваги, не працює транспорт, вимкнені радіо- і телевізійні канали, синагоги переповнені молільниками, а на пустинних вулицях залишається простір для дітей, що катаються на велосипедах і роликових ковзанах…

Так було і в 1973 році. Йом-Кіпур у той рік припав на 6 жовтня. Ніщо не провіщало катастрофи.

Але о другій годині дня несподівано завили сирени, і запрацювало радіо. Диктори повідомили, що Ізраїль атакований на всіх фронтах об’єднаними арабськими арміями, оголошена тотальна мобілізація резервістів, військовослужбовцям наказано негайно прибути у свої військові частини. Почалася Війна Судного Дня – найважча і найкровопролитніша війна в сучасній історії держави Ізраїль.

Простір від Суецького каналу до Голанських висот перетворився на гігантське поле бою, в якому брали участь до одного мільйона солдат і більше 6 тисяч танків з обох сторін. На Сінаї і Голанських висотах сталися найбільші у світовій історії танкові битви.

Прямо із синагог, не заходячи додому, у святковому одязі сотні тисяч ізраїльтян поспішали на збірні пункти і військові частини.

Підготовка до вторгнення

Саме цього дня, 6 жовтня 1973 року, Сирія і Єгипет одночасно напали на Ізраїль.

Цьому передували тривалі приготування: багато офіцерів отримали підготовку у військових академіях Ленінграда і Москви, в армії було призвано багато студентів вишів. Не залишилися осторонь у підготовці до агресії і радянські військові радники, яких в Єгипті між 1967 і 1973 роками налічувалося близько 50 тисяч (!) чоловік.

Крім того, Радянський Союз повністю компенсував втрати військової техніки в Шестиденній війні 1967 року, поставивши новітнє озброєння, зокрема танки Т-62, системи ППО, прилади нічного бачення, переносні зенітні комплекси “Стріли” і протитанкові керовані ракети – ПТУРи (яких не було в ЦаХаЛа – Армії Оборони Ізраїлю), і багато, багато що інше…

Окрім Сирії і Єгипту деякі інші арабські країни брали участь у війні, фінансуючи і поставляючи зброю. Повна сума, в яку вилилася ця підтримка, не встановлена досі.

  • Саудівська Аравія і Кувейт надали фінансову допомогу і послали певну кількість військ для участі в конфлікті.
  • З 1971 по 1973 роки Лівія поставляла Єгипту винищувачі “Міраж”, а також надала допомогу в розмірі 1 млрд. доларів на підготовку до війни.
  • Алжир послав ескадрильї винищувачів і бомбардувальників, наземну військову техніку.
  • Туніс послав на війну близько 1000 солдатів, які воювали разом з єгиптянами в дельті Нілу,
  • Судан відправив 3500 солдатів.
  • Ірак послав на Голани свої експедиційні сили у складі 30000 солдатів, 500 танків і 700 бронетранспортерів.
  • Попри вже надану допомогу, СРСР 7 жовтня 1973 р., на другий день бойових дій, почав доставляти зброю і боєприпаси в Єгипет і Сирію морем, а 10 жовтня 1973 р. почалися постачання повітрям. Для забезпечення безпеки морських перевезень була сформована флотилія радянських бойових кораблів, що конвоювали транспорти. У Середземне море додатково були спрямовані радянські підводні човни.

Потім до берегів Єгипту була спрямована радянська ескадра з численним десантом на борту. Його передбачалося висадити в Порт-Саїді, організувати оборону міста і тим самим не допустити його захоплення ізраїльськими військами до прибуття повітрянодесантної дивізії з СРСР. Проте при вході ескадри в Порт-Саїд поступив наказ про скасування операції. Крім того, в Єгипет була спрямована група радянських льотчиків, які на “МіГ-25” проводили аерофотозйомку.

“МіГ-25” у повітрі
  • Куба теж не залишилася осторонь у наданні “братської” допомоги – у Сирію було відправлено близько 3000 кубинських солдатів, зокрема танкові екіпажі.

Ще ніколи в історії сучасного Ізраїлю проти нього не концентрувалося стільки військової сили. Дійсно анти-ізраїльська коаліція поставила собі диявольське завдання в “остаточному вирішенні єврейського питання”. У ситуації, що склалася, Ізраїль могло врятувати лише чудо…

Попередній запис

Історичний екскурс

6 жовтня 1973 року одночасно з півночі і з півдня на територію Ізраїлю вторглися війська двох союзних арабських республік – ... Читати далі

Наступний запис

Початок арабського наступу

Підбитий сирійський Т-55, Голани, жовтень 1973 р. Араби провели блискучу кампанію з дезинформації і непомітно перевели ... Читати далі