Надійні підстави для прощення

Одне з питань, що найчастіше ставиться в пошукових системах Інтернету – «як простити»? Більше 800 000 людей на місяць шукають відповіді на це питання, оскільки страждають від того, що хочуть, але не можуть простити.

Прощення несе звільнення, але щось утримує багатьох від цього благородного кроку. Вони знають, що непрощення приносить більше шкоди для них самих, ніж кривдникові, але, проте, не можуть позбавитися цього тягаря.

Одна людина казала, вказуючи на голову: «от тут прощаю, а тут», – вона показувала на серце, – «ні». У цьому проблема багатьох людей. Чи є в неї рішення? Чи можна простити зради, приниження, обман, наклеп? Чи можна простити те, що не прощається?

Слово Боже не обходить стороною цю проблему, але проливає світло на спосіб її рішення: «Усяке роздратування‚ і лютість, і гнів, і крик, і лихослів’я з усякою злобою нехай будуть знищені у вас; а будьте один до одного добрими, милосердними, прощайте один одному, як і Бог у Христі простив вам» (Еф. 4:31,32).

Боже Слово повеліває прощати усім і завжди і показує, у чому це прощення полягає. Для розкриття значення самого слова «прощення» у Біблії вживається декілька цікавих виразів з різних сфер життя:

  • Посилати геть. Ця ідея добре знайома священикам. Вони посилали в пустелю козла відпущення, на якого покладали гріхи Ізраїлю. Коли людина прощає, вона «посилає геть» відплату за спричинені їй неприємності.
  • Проявляти милосердя. Цю ідею добре зрозуміють лікарі. Кривдник – людина хвора не лише «на голову», але і душею. Її треба лікувати, не карати. Прощення ніколи не буває заслуженим!
  • Покривати. Будь-який фахівець похоронного бізнесу знає, що це означає. Як мертве тіло закривають кришкою і ховають, так слід розпрощатися з образою і гіркотою на людину
  • Видаляти. Це поняття знайоме всім володарям комп’ютера. Щоб щось видалити, достатньо натиснути кнопку «Delete». Такою «кнопкою» у душі повинна володіти всяка нормальна людина, щоб знищити в собі погане ставлення до кривдника.
  • Списати борг. Банкірам, керівникам підприємств і бухгалтерам добре знайома ситуація, коли доводиться покрити чиїсь збитки за рахунок підприємства.

Таким чином, прощення – це рука дружби, протягнута кривдникові. Без нього неможливе вважатися вірним.

Прощення винних – це заповідь, обов’язкова до виконання. Але чомусь це найважче укладається в голові людей. Багато хто сприймає її як побажання. Вони вважають, що в деяких випадках простити – означає, показати свою слабкість, безпринципність, неймовірне приниження, втрату гідності. Вони не знають, що прощення – це одна з форм важкого духовного подвигу і можливість наслідувати Бога у своєму житті.

Багато хто слідує своїм, а не біблійним поглядам про прощення: «Прощаю, але не спілкуюся, але руки не подам». Я пам’ятаю, як тяжкохвора сестра заявила своїй кривдниці: «Я тебе прощаю. Але затям, якщо видужаю, – ні за що не прощу».

Прощення не може виникнути саме по собі, воно має створюватися на правильних підставах.

  1. Прощення ґрунтується на чистоті серця

«Усяке роздратування‚ і лютість, і гнів, і крик, і лихослів’я з усякою злобою нехай будуть знищені у вас».

Прощення не мешкає в нечистому серці. Апостол Павло, характеризуючи нечестя останнього часу, вказував, що люди будуть «непримиренні», тобто, втратять здатність прощати. Ця ганебна властивість згадується в одному ряду з іншими такими ж огидними: спочатку «люди будуть самолюбні, сріблолюбні, зарозумілі‚ горді, лихослівні, батькам непокірні, невдячні, неправедні, недружелюбні, непримиренні», а потім: «нестримані, жорстокі, ненависники добра, наклепники, зрадники» (2Тим. 3:2,3). Як біда не приходить одна, так і цей гріх не гуляє самостійно, він захоплює душу разом з усією поганою компанією. У нечистому серці живе непримиренність!

У наведеному тексті апостол вказує на гріхи, на яких спотикається і розбивається прощення. Він говорить про побутові гріхи, яким ми не надаємо особливого значення. Проте, їх присутність у серці робить його нездатним прощати.

Роздратування або гіркота – постійне невдоволення будь-ким і будь-чим. Якщо воно оселилося в серці – людина бачить усе, що відбувається навколо неї, у чорному кольорі і ображається на усіх і усе.

Часто люди дратуються, якщо обставини складаються не так, як їм хотілося б. У цьому випадку почуття гіркоти носить переважно прихований характер і таїться глибоко в серці. Симон волхв був в узах гріха роздратування – чому це не він, а апостоли наділені владою зводити на вірних благодать Святого Духа. Уміло замаскувавши свою гіркоту, він звернувся до апостолів з проханням продати йому ці повноваження.

Проте апостол Петро побачив приховану в серці гіркоту! «Отже, покайся у цьому гріху твоєму і благай Бога, щоб відпустив тобі помисел серця твого; бо бачу тебе повного жовчі гіркої і в путах неправди» (Діян. 8:22,23). Слово «гірка жовч» у грецькому оригіналі можна перекласти і як «роздратування». Хіба міг би скривджений Симон волхв простити когось, маючи таку гіркоту в серці?

Лють – це явні спалахи обурення. Коли людина приходить у такий стан, її видають зовнішні ознаки люті: обличчя блідне або червоніє, кулаки стискуються. Лють жахлива, бо вона відключає здатність до самоконтролю, і тому людина може натворити біди.

Гнів називають «токсичною емоцією». Отримавши «постійну прописку» в серці, він перекриває всі канали спілкування, і людина вже не може робити нічого іншого, окрім як планувати акції відплати.

Наступний гріх – це несамовитий крик. При цьому принижується людська гідність людини і вона не здатна правильно сприймати навколишню ситуацію.

Недаремно Христос проголошував: «Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать». Такі люди бачать, як треба поступити в конфліктній ситуації і уміють прощати.

Якщо у вас немає сил прощати, передусім, треба перевірити чистоту свого серця – чи немає там вищенаведених або інших гріхів? Квітка прощення не розпускається на засміченому ґрунті. Бур’яни гріха душать її.

  1. Прощення ґрунтується на доброті серця

«А будьте один до одного добрими, милосердними».

Природа не терпить порожнечі. Чисте серце – це не «духовний вакуум», але Божий сосуд, повний добра і співчуття. Таке серце здатне прощати!

Мені було приємно дізнатися, що слово «доброта» означає не лише хорошу прихильність до когось, не лише добрі слова і подарунки, але і корисність. Бути добрим – означає бути корисним! Павло пише про раба Онисима, що втік – «Він був колись непотрібний для тебе, а тепер потрібний тобі і мені; я повертаю його тобі, а ти прийми його, як моє серце» (Флм. 1:11,12).

До мене якось підійшла літня сестра і поділилася своєю печаллю: її долають важкі думки про її даремність. «Я не бачу і погано чую, я тягар для моїх родичів». Я відповів їй: «У Бога не може бути даремних людей. Ви розумієте користь на життєвому рівні – зробити прибирання в квартирі, приготувати обід, сходити за продуктами. Але біблійне розуміння корисності набагато ширше. «Справжня вдовиця і одинока надіється на Бога і перебуває день і ніч у благаннях та молитвах» (1Тим. 5:5). Таку важливу і потрібну роботу може здійснювати навіть прикута до ліжка людина! Ви принесете багато користі, якщо займатиметеся цим важким трудом».

Друга якість доброго серця – співчуття, тобто здатність до співпереживання, до розуміння проблем і потреб іншої людини. Якість ця рідкісна, в основному люди квапляться засуджувати інших.

Коли ми входимо в положення нашого кривдника, нам легше його простити. Ми можемо сказати: «Якби він знав істину Божу, він би цього ніколи не скоїв! Якби Святий Дух перебував у його серці, він був би милою людиною! Якби Бог дав йому покаяння, він би…».

Автор: Віктор Рягузов

Попередній запис

Не мститися

Прощення… як багато говорять про нього. І як деколи важко простити… «…Коли не будете прощати людям провин їхніх, то і ... Читати далі

Наступний запис

Надійні підстави для прощення (закінчення)

Декілька порад для збереження доброго розташування серця. Наповнюйте серце Божою благодаттю: «А вас Господь нехай виповнить і збагатить любов’ю один ... Читати далі