Послання до євреїв: розділи 1-2

Час приймати рішення

Чи має значення те, у що ви вірите, якщо ви вірите щиро?

2:3То як ми уникнемо [кари], не подбавши про таке спасіння?

Ви можете прожити більшу частину життя, уникаючи ухвалення складних рішень. Проте іноді ви вимушені робити вибір – ситуація примушує вас прийняти рішення. Давайте розглянемо приклад з альпіністського спорту.

Рано чи пізно на шляху кожного альпініста зустрічається жахлива стіна гладкого граніту, яка не має виступів або розщілин, щоб зачепитися. Коли ви підходите до такої стіни, ви можете відмовитися від спроби сходження. З іншого боку, ви можете ризикнути на сходження “методом маятника”.

Маятник

Метод маятника відповідає значенню цього слова. Так високо, як ви можете дістати, ви прив’язуєте до сталевого крюка петлю і протягуєте в петлю мотузку. Потім ви спускаєтеся на метр-півтора вниз, розгойдуєтеся на мотузку і намагаєтеся здолати вертикальну ділянку стіни. Це вимагає витримки. Вам треба, висячи на мотузку, нахилитися над прірвою і вивіреним стрибком перескочити прірву уздовж прямовисної ділянки стіни. Якщо ваш стрибок до безпечного місця не вдається, ви безпорадно відхиляєтеся назад і робите нову спробу.

Після того, як уся ваша група за допомогою прийому маятника здолала ділянку, ви витягаєте мотузок з петлі. З цієї миті у вас немає шляху назад. Ви здолали ділянку скелі, для чого ви використовували мотузку і петлю. Тепер ви не можете дотягнутися до петлі, а мотузка лежить згорнута біля ваших ніг. Залишився лише один шлях – вгору.

Чи варто ризикувати?

Автор Послання до євреїв писав людям, які зіткнулися з необхідністю ухвалення такого ж остаточного, “безповоротного” рішення. Воно стосувалося не штурму скелі, але всього їх майбутнього. Чи повинні вони дотримуватися відомої повсякденності юдейської релігії? Врешті-решт, вона користувалася офіційним захистом Риму і мала тисячолітні традиції. Чи вони повинні ризикнути і приєднатися до зростаючої кількості людей, які називали себе християнами? Читачі Послання потребували переконливих причин для вибору на користь християнства. У той час нові і нові навернені християни виганялися із синагог, кидалися в темниці і навіть піддавалися тортурам. Чи варто було ризикувати заради віри в Христа?

Узи минулого і боязнь нового утримували багатьох людей, особливо євреїв, біля кордонів християнства. Послання до євреїв, схоже, мало на меті підштовхнути таких людей до ухвалення остаточного рішення в той або інший бік. Пункт за пунктом автор демонструє, як Христос удосконалив традицію. Послання до євреїв – це не голослівний аргумент, чому християнство краще (ключове слово в Євреїв), ніж старозавітний юдаїзм. Нова віра вартує будь-якого ризику.

Використовуючи Старий Завіт

Спеціально для читачів-євреїв автор старанно цитує уривки зі Старого Завіту (всього більше 80 разів). Подібно до адвоката, він розглядає справу Христа, проте він проявляє емоції, які відповідають питанням життя і смерті, що піднімаються.

Хоча в Посланні, в основному, увага концентрується на релігії євреїв, порівнюючи її з християнством, проте це послання злободенне і в наші дні. Сьогодні люди задаються питанням: “Чи дійсно всі релігії настільки різні? Чи не головне бути щирим?” Послання до євреїв стверджує, що для вибору на користь Христа є вирішальні причини. Автор закликає своїх читачів зробити стрибок вперед, до нових стосунків з Богом в Ісусі.

Як читати Євреїв

Хто написав Послання до євреїв? Чи мав автор на увазі конкретне коло читачів? Упродовж століть учені обговорюють ці питання, не доходячи спільної думки. По суті, ніхто не може стверджувати нічого визначеного відносно автора чи читачів Послання до євреїв.

Проте, Послання містить певну інформацію про своїх первинних читачів. Вони чули про Благу Вістку від сучасників Ісуса (2:3) і їх навернення викликало фізичні переслідування (10:32-34). Звертає на себе увагу той факт, що духовний стан адресатів сильно засмучує невідомого автора. П’ять разів у Посланні він перериває послідовну низку аргументів, щоб зробити попередження (2:1; 3:7,8; 5:11; 10:26,27; 12:25).

Євреїв, по суті, є коментарем до Старого Завіту. Послання розглядає багато звичаїв євреїв і показує, як замість старозавітних законів Ісус приніс новий, кращий завіт. (Завіт означає те ж саме, що і договір – тверда угода між Богом і людьми.) Щоб повною мірою зрозуміти Послання до євреїв, ви маєте бути до певної міри знайомі з такими книгами, як Вихід, Левит і Числа.

У процесі читання звертайте увагу на вказані паралельні місця. Якщо ви виявитеся не в змозі зрозуміти, що означає текст до Євреїв, зверніться до первинного уривка.

Щоб йти за логікою Послання до євреїв, звертайте увагу на кожен випадок використання слів: краще і кращим. Автор порівнює Ісуса Христа з ангелами, Мойсеєм, зі священиками Аароном і Мелхиседеком та з Авраамом.

Євреїв 1

1:10 Не по волі випадку

Починаючи з другого абзацу, Послання до євреїв наповнене цитатами зі Старого Завіту. Автор проводить думку про те, що з приходом Сина на землю Божій план, що здійснюється з початку часів, досяг кульмінації.

1:14 Шанування ангелів

Раніше люди охоче вірили в існування ангелів і шанували їх. Євреї переказували історії про те, як ангели допомагали Аврааму, Мойсеєві, Іллі, Валааму і Даниїлу. (Кілька новозавітних послань, фактично, попереджають християн з євреїв проти буденної практики шанування ангелів.) Щоб обґрунтувати свій аргумент на користь переваги Ісуса, Послання демонструє, що ангели служили Йому, а не навпаки.

Христос у Гефсиманському саду, Карл Генріх Блох

Євреїв 2

Велике сходження

Чому Ісус прийшов на землю

2:18Бо оскільки Сам Він перетерпів, бувши спокушеним, то може й спокушуваним допомогти“.

Сьогоднішні питання про перевагу однієї релігії над іншою, насправді обговорюються вже упродовж тисячоліть. Наприклад, Послання до євреїв адресоване людям, які коливалися між релігією євреїв і нової віри християн.

Автор відмічає основну відмінність між двома вірами, яка виражалася в одному слові, – “Ісус”. Послання пояснює, чому для Бога було важливо зійти на землю і стати Людиною.

Ісус не усунув чарівним чином усі проблеми людства, як ми могли б сподіватися, але Він піддав Себе тим же труднощам, з якими стикається кожен з нас. Послання до євреїв йде далі, ніж будь-яка інша книга Нового Завіту, у поясненні людської природи Ісуса.

Рятівна місія

Чому важливе те, що Ісус розділив з нами людську природу? Євреїв 2 наводить дві важливі причини.

  1. Своєю смертю Він звільнив нас від влади смерті і дав нам вічне життя, в якому немає проблем, які нас сьогодні оточують (2:14-15).
  2. Особисто переживши випробування, які зазнає звичайна людина, воскреслий Ісус може краще допомогти нам у наших випробуваннях (2:18).

Ніякий ангел і ніякий Бог на далекому небі не зміг би цього зробити. Фактично, Ісус прийшов з рятівною місією, щоб звільнити людство від рабства. Без Христа ми жили в постійному страху смерті, з постійним відчуттям своєї неспроможності. Лише Ісус зміг звільнити нас. Цим Він заслужив на нашу вдячність і віру.

Попередній запис

Послання до Филимона

Лист рабовласникові Життя раба під загрозою 1:8-9 "Тому, маючи велике у Христі дерзновення наказувати тобі, що треба, любови заради краще ... Читати далі

Наступний запис

Послання до євреїв: розділи 3-8

Євреїв 3 Чи краще Христос? Унікальність Ісуса 3:3 "Бо Він [Ісус] достойний тим більшої слави перед Мойсеєм, чим більшу честь ... Читати далі