Послання до Филимона

Лист рабовласникові

Життя раба під загрозою

1:8-9Тому, маючи велике у Христі дерзновення наказувати тобі, що треба, любови заради краще прошу“.

Онисим був рабом, який втік, тобто переслідуваним утікачем, чиє життя постійно знаходилося під загрозою. У нього були два шляхи. Він міг провести решту своїх днів у похмурих закопчених нетрях Риму, ховаючись від солдатів і мисливців за винагородою. З іншого боку, він міг зробити неймовірне і повернутися до свого хазяїна.

Імперські закони були суворими. Якби Онисим повернувся, його хазяїн Филимон мав би законне право негайно засудити його до страти. Якби Филимон прихильно залишив його в живих, Онисим на все життя мав би на лобі букву F (від Fugіtіvus – лат. утікач), яку випалювали розпеченим залізом.

Павло захищає утікача

Прихід до Христа через служіння Павла сильно ускладнив рабу, що втік, вибір рішення. Онисим розумів, що він не зможе ховатися все життя. Він завдав збитків своєму законному хазяїну, і, як би це не було неприємно усвідомлювати, він мав їх компенсувати.

Будучи зацікавленим у долі раба, апостол Павло погодився використати свій вплив на Филимона. Життя Онисима було під загрозою. Цей написаний рабовласникові лист, що складається з 468 слів, вдало поєднує в собі Павлове мистецтво переконувати і вести дипломатичні переговори.

Кожна фраза в Посланні до Филимона складена так, щоб справити максимальне враження. Павло закликає до дружби з Филимоном, його статусу християнського лідера, його почуттю любові і співчуття. Він прямо не наказує Филимону погодитися, але, проте, чинить на Филимона прямий тиск, нагадуючи: “Ти і самого себе мені винен” (19). Посилює тиск також і те, що Павло адресує листа домашній церкві Филимона (2) і обіцяє прийти особисто (22).

Християнство і рабство

Після написання цього послання рабство продовжувало існувати, принаймні, ще 1800 років, і була потрібна вся сила християнської етики, щоб скасувати його на землі. Проте Послання до Филимона показує, що віра чинила глибокий вплив на інститут рабовласництва задовго до скасування рабства.

Христос може внести революційні зміни до будь-яких громадських стосунків. Утікач Онисим вирішив повернутися. У Посланні до Филимона Павло просить про друге диво. Він звертається до рабовласника з клопотанням: “Прийми його, як мене” (17). Такий підхід у тих умовах був подібний до соціальної бомби.

Як читати Филимона

Павло явно мав тісні стосунки як з рабом Онисимом, так і з його хазяїном Филимоном. Деякі дослідники вважають, що Онисим уперше почув про Христа в той час, як він розділяв з апостолом тюремну камеру (див. 1:10). Читаючи це Послання, зверніть увагу на деталі, які дають ключ до оцінки взаємин Павла з кожною з дійових осіб.

Послання до Филимона дає нам зразок християнської дипломатії. Читаючи його, поміркуйте про якусь відому неприродну ситуацію у взаєминах, наприклад, про розрив між друзями чи конфлікт між батьками і дітьми. Зверніть увагу на методи переконання, які використовує Павло, і спробуйте застосувати їх у своїх власних обставинах.

Филимона 1

Особиста послуга

1:17Отже, якщо ти маєш єднання зі мною, то прийми його, як мене“.

Послання до Филимона – найкоротший і одночасно найособистіший Павлів лист. Він пише другу і просить його про послугу – про велику послугу, оскільки від нього залежить людське життя.

Подібно до найбільш шанованих людей свого часу, Филимон володів рабами (за оцінками істориків, у Римській імперії було 60 мільйонів рабів). Один з Филимонових рабів, Онисим, втік до Риму. Там він зустрів Павла і став християнином. Можливо, він розділяв з Павлом тюремну камеру.

Ім’я Онисим означає “корисний”, і Павло жартівливо використовує це грецьке ім’я для гри слів. Раб, що втік, даремний, але колишній раб, що навернувся до Бога, може виявитися дуже корисним, у разі, якщо Филимон прийме його належним чином. Павло закликає прийняти Онисима не як раба, а як “брата улюбленого“. Хоча римське суспільство прокладало величезну соціальну прірву між рабами та їх хазяями, Павло вважає, що в Христі може бути ліквідована навіть така прірва.

Попередній запис

Послання до Тита

Різні люди – різні проблеми Острів брехунів, злих і ледарів 2:15 "Це говори, наставляй і викривай зі всякою владою". Читаючи ... Читати далі

Наступний запис

Послання до євреїв: розділи 1-2

Час приймати рішення Чи має значення те, у що ви вірите, якщо ви вірите щиро? 2:3 "То як ми уникнемо ... Читати далі