Послання до Тита

Різні люди – різні проблеми

Острів брехунів, злих і ледарів

2:15Це говори, наставляй і викривай зі всякою владою“.

Читаючи про минуле, сучасна людина може зводити дійових осіб в однаковий безликий натовп незнайомців. Важко образно уявити окремих людей, про яких ми читаємо.

Насправді, люди, до яких звертається апостол, відрізнялися так само, як ті, яких ви сьогодні можете зустріти на вулиці. Візьміть Крит – острів, населений п’ятьма різними етнічними групами. Їх основні знання про навколишній світ виникали від піратів і неотесаних моряків. Додайте до цієї суміші велику общину замкнутих євреїв, і ви зрозумієте, чому Критська церква зародилася в протистоянні.

Тит – вирішувач конфліктних ситуацій

Апостол Тит, Бенедето Луті

Коли в цій буйній общині виникали проблеми, Павло направляв Тита, який був його довіреним співробітником упродовж 15 років. Послання до Галатів (2:1-5) представляє Тита як доказ того, що язичник може стати повноцінним християнином. Коли ім’я Тита зустрічається в Новому Завіті, він зазвичай з’являється як вирішувач конфліктних ситуацій від імені Павла, чиє покликання полягало в усуненні криз у помісних церквах. Тит двічі прямував з дипломатичною місією в скандальну Коринфську церкву. Це Послання свідчить, що він виконував таку ж складну місію на Криті. Павло писав Послання до Тита як перелік особистих повчань про те, як впоратися з важким завданням.

Оскільки Павло писав людям, які добре знали місцеві умови, він рідко утрудняв себе тим, щоб повідомити нам, стороннім читачам, усю передісторію. Проте, читаючи між рядків, ми можемо отримати уявлення про події. Наприклад, коли Павло пише Титу підшукати керівника, який має бути “не зухвалий, не гнівливий, не п’яниця, не забіяка, не користолюбець” (1:7), перераховані якості мають на увазі певного середньостатистичного критянина. Один з поетів на самому острові так описував критян: “Критяни завжди неправдомовці, злі звірі, черева ледачі” (1:12).

Практичне богослов’я

Тита 2 містить перерахування певних груп віруючих усередині церкви – це літні чоловіки, літні жінки, молоді жінки, молоді чоловіки, раби. Кожна група мала свій комплекс проблем, що вимагав уваги, і Павло дає Титу окрему пораду відносно кожної групи. Хоча Павло, в основному, концентрується на необхідності вести праведне життя, він також вставляє і кілька коротких повчань з Благої Вісті. Його богословські погляди ніколи не були абстрактно теоретичними – він застосовував їх у повсякденному житті для вирішення людських проблем.

Узяті разом, три пастирські послання (1 і 2 Тимофія і Тита) показують Павла як вже старшого чоловіка, який для виконання свого служіння вчиться все більше покладатися на помічників. Критяни потребували твердого практичного нагадування про повчання, яке дав “вірний у слові Бог” (1:2). Повчання дають необхідне натхнення людині, для якої воно власне написане, а також і нам.

Як читати Тита

Подібно до 1 і 2 Тимофія, Послання до Тита було написане конкретній людині, а не церкві. Цей лист схожий з 1 Тимофія, проте він є в меншій мірі особистим і формальнішим. Книга Діянь не містить згадок про Тита, але 14 згадок про нього в Павлових посланнях свідчать про те, що він був одним з найбільш довірених Павлових помічників.

У деяких посланнях, подібно до Галатів, Павло відважно бився із законництвом. Проте Критська церква, яка складалася з недосвідчених християн, потребувала повчань з основ моралі, і Павло передає їх Титу. У дохідливій формі Павло повідомляє своєму помічнику, як той має діяти в подібних обставинах.

Оскільки Послання до Тита написане в таких прямих виразах, майже як методичний посібник, воно не потребує пояснень. Думка Павла викладена ясно. Зверніть увагу, як у розділі 2 Павло застосовує свої універсальні принципи до конкретних груп.

Тита 1

1:2 Жодної брехні

Павло називає Бога вірним у слові, тобто тим, хто ніколи не бреше. У Своїй правдивості Бог різко контрастував із самими критянами (1:12) і з багатьма богами тієї епохи. Римляни звеличували своїх імператорів і, незважаючи на відомі всім вади і слабкості, поклонялися їм як божествам. Павло підкреслює, що Блага Вість про Ісуса являє собою вічне слово істини.

Тита 2

Вирішувач конфліктних ситуацій від Павлового імені

Що робить служіння пастора таким важким?

2:7У всьому показуй собою взірець добрих діл“.

У свої ранні роки Павло, охоплений ураганом енергії, особисто розносив Благу Вість по всіх куточках Близького Сходу. Вік і поганий стан здоров’я поступово знизили його активність, і більшу частину своїх останніх років він провів у темниці. Для виконання своєї місії він усе більшою мірою був вимушений покладатися на вірних помічників.

Дивлячись у майбутнє, Павло розумів, що новий феномен, християнська церква, привертатиме пильну увагу навколишнього світу. У Посланні до Тита він дає повчання, як різні групи віруючих у церкві можуть виявляти найпозитивніший приклад для світу, що спостерігає зі сторони. Це було треба для того, щоб “противник був осоромлений, не маючи нічого сказати про вас поганого” (2:8).

Безглузді питання

Критська церква стала місцем “нерозумних же змагань‚ і родоводів, і суперечок‚ і чвар про закон” (3:9). Багато з них нагадувало єресь, про яку Павло попереджав у Посланні до Колосян. Щоб вести церкву вірним напрямком, Титу належало бути готовим до вирішення питань як вчення, так і праведного життя.

Тита 3

3:5 Богословські уривки

Незважаючи на свій повчальний тон, Послання до Тита містить три видатні зразки Павлового богослов’я – це уривки 1:1-4;. 2:11-14 і 3:4-7. Останній уривок підводить підсумок Павловим повчанням, що містяться в цьому Посланні стосовно праведного життя. Вірш 3:5 говорить про те, що “діла праведності” не є заслугою в очах Божих для прийняття людей. Швидше, справи є природними наслідками для тих, хто відчув прощення Бога і Його любов.

3:12 Листоноші

За часів Римської імперії найвірнішим способом доставити листа – це передати його з надійним другом. Для доставки листів в Ефес і Колоси Павло використовував Тихика. Той також супроводжував Павла в його подорожі з метою доставки пожертв потребуючим в Єрусалимі (Діяння 20:4).

Попередній запис

Друге послання до Тимофія

Олімпійська естафета Останні відомі слова апостола Павла 1:7 "Бо дав нам Бог духа не страху, а сили, і любови, і ... Читати далі

Наступний запис

Послання до Филимона

Лист рабовласникові Життя раба під загрозою 1:8-9 "Тому, маючи велике у Христі дерзновення наказувати тобі, що треба, любови заради краще ... Читати далі