Друге послання до Коринф’ян: розділи 10-13

2 Коринф’ян 10

10:7-18 Зовнішність або зміст?

У Павла були проблеми із зором, і недруги користувалися цим, коли висміювали його непривабливу зовнішність. Хоча Павло був наполегливим, послідовним і переконливим оратором, його відкидали ті, хто віддавав перевагу більш витонченому стилю (10:10). Подібні оратори могли зривати оплески і отримувати гроші, але Павла цікавив результат у вигляді зміненого життя, а не у вигляді прибутків або слави. У двох наступних розділах Павло оповідає про свої якості, проте, при цьому він іронічно “нахваляється” своїми слабостями. Судіть про оратора за змістом Благої Звістки, яку він несе, – хоче сказати Павло, – а не за гарними словами чи привабливій зовнішності.

2 Коринф’ян 11

Терпіння Павла кінчилося

Відповідь критикам

11:16Ще скажу: нехай не вважає хто-небудь мене нерозумним“.

Вірш 1 розділу 10 являє собою драматичну зміну тону. Попередні дев’ять розділів, в основному, демонструють полегшення Павла, який побачив у Коринфі обнадійливі ознаки. Проте ці останні чотири розділи ясно дають зрозуміти, що ворожість бушувала як і раніше. Деякі вважають, що, фактично, цей уривок був узятий з написаного в сльозах послання, на яке Павло посилається раніше (2:4). Тут, наприкінці 2 Коринф’ян, Павло вступає в пряму конфронтацію зі своїми критиками.

Хто були його супротивники? Уявлення про них з’являється, якщо зібрати воєдино всі звинувачення, на які відповідає Павло під час оповідання.

В основному, це були невдоволені порушники спокою. На їх погляд, Павло не міг зробити нічого вартого.

Супротивники Павла в Коринфі сварили Павла за те, що він не прийшов, як обіцяв. Проте, коли він прийшов, вони почали говорити: “Послання його важкі і міцні, а особисто присутній – слабкий, і мова його незначна” (10:10). Вони критикували його за те, що він не отримував винагороду, а потім стали поширювати домисли про те, що він зловживає пожертвами (8:20; 11:7-9). Цим “великим апостолам” (11:5) Павло здавався непоказним, але в той же час хитрим, надмірно строгим, але люблячим життєві блага. Деякі навіть натякали на те, що він був не в собі (5:13).

Гучний голос на свій захист

Ми можемо майже відчувати, як Павло проголосив: “Досить!” – і відразу почав спростувати звинувачення. Він наполягав на тому, що на порядку денному не просто його репутація, але майбутнє Коринфської церкви. Що він відчував при цьому? Щось схоже на пекучі ревнощі батька, який спостерігає, як його цнотливу дочку відводять від її істинного коханого (11:2-3).

Ці чотири завершальні розділи показують пристрасну натуру Павла. Засмучений необхідністю захищатися, він ледь не заїкається від обурення. Він має намір переконати коринф’ян, що він керується бажанням служити Богові, а не якимись махінаціями, спрямованими на отримання прибутку чи зміцнення влади. Одночасно він наводить вражаючий список своїх фізичних страждань і розкриває інтимні деталі свого духовного життя, включаючи випадок, що досі вкритий таємницею (12:1-6).

– Судіть самі, – здається, хоче сказати Павло читачам, – погляньте на моє життя і вирішуйте, кому я служу.

11:24 Численні випробування Павла

Книга Діянь описує численні пригоди і випробування, що спіткали апостола Павла, проте цей уривок оповідає і про інші біди. 39 ударів батогом було максимальним покаранням, допустимим за єврейським законом. За свою християнську діяльність Павло п’ять разів був судимий і засуджений євреями до цього покарання. Крім того він неодноразово піддавався тюремному ув’язненню за римським законодавством і був біт палицями (що було незаконно по відношенню до римського громадянина, яким був Павло).

Павло і Сила в темниці

2 Коринф’ян 12

Хвалитися своєю неміччю

Незвичайний вид захисту, що обеззброює Павлових критиків

12:10Бо, коли я немічний, тоді сильний

Куди б не пішов апостол Павло, за ним слідували конфлікти.

Юдейські і римські начальники вважали Павла основним джерелом загрози, але Павло був готовий до ворожого ставлення з їхнього боку. Заздрісні опоненти проникли в Коринфську церкву, розпускаючи плітки, що підривали репутацію Павла. Вони звинувачували його в тому, що він не був повною мірою євреєм. Він, нібито, не заслуговував на право називатися апостолом, оскільки не ходив з Христом, коли Той жив на землі. Як і всі інші лжевчителі, Павло, ніби, ніс своє служіння заради грошей.

У цьому посланні Павло зізнається в небажанні захищатися: “У нерозумі говорю…” (11:23), – але нападки з боку його супротивників перейшли допустимі межі. Чи юдей він? Павло, який навчався в знаменитого учителя Гамаліїла, був повною мірою фарисеєм. Чи апостол він? Дійсно, Павло не був одним з дванадцяти. Проте він зустрів воскреслого Христа по дорозі в Дамаск, а пізніше йому було дано особливе одкровення – “невимовні слова, яких людині не можна переказати” (12:4). Чи нахлібник він? Але Павло сам себе забезпечував коштами, щоб не брати грошей у церкви.

Замість того, щоб злорадіти, користуючись невразливістю свого захисту, Павло використовує нетрадиційний прийом. Він починає “хвалитися” своєю неміччю. Він наводить список перенесених побоїв, тюремних ув’язнень, образ і інших труднощів, які супроводжували його служіння. Оповідаючи про своє видіння, він чесно відмічає, що його наполеглива молитва так і не знайшла відповіді.

Жало у плоті

Тричі Павло просив Бога видалити таємниче “жало у плоті”. Дослідники Біблії не прийшли до єдиної думки відносно того, що означає це “жало”. Деякі припускають захворювання очей, малярію чи епілепсію. Інші розглядають це як духовне випробування або ряд невдач у служінні. Біблія не містить явного свідоцтва на ту чи іншу користь.

Яким би не було це лихо, Павло підкреслює, що, незважаючи на молитви про полегшення, Бог відмовлявся видалити жало, щоб викласти апостолові урок упокорення, благодаті і довіри.

Павло, здається, ніколи не переставав дивуватися з того, що Бог обрав його, колишнього супротивника, для того, щоб нести Благу Звістку. Він відчував упокорювання і гордість від того, що навіть його слабкості, саме слабкості, можуть бути використані для приходу Царства.

Попередній запис

Друге послання до Коринф’ян: розділи 3-9

2 Коринф’ян 3 3:2 Людський лист Розділи 3-5 є одним з найбільших уривків Біблії, що стосуються професійного служіння, – мається ... Читати далі

Наступний запис

Послання до Галатів

Протест проти зради Чому Павло не святкує перемогу? 1:8 "Та коли б навіть ми або ангел з неба став благовістити ... Читати далі