МОЙСЕЙ І ЦІПОРА

Мойсей і Ціпора, Роберт Ляйнвебер

Виховуємо разом

З образом палаючого куща в думках, Мойсей знехотя, але під послухом, рушив до фараона, щоб висловити йому свою відому фразу «відпусти мій народ». Відразу після цього він посадив свою дружину і синів на осла і рушив до Єгипту. І тоді сталося щось незвичайне:

І сталось у дорозі, на ночівлі, стрів його Господь і хотів убити. Взяла Ціпора гострого кременя та й обрізала крайню шкірку свого сина і приторкнулась нею до ніг його кажучи: «Кров’ю окуплений жених ти мені». І Господь полишив його тому, що вона сказала «кривавий жених», із-за обрізання (Вих. 4:24-26).

Ніхто не знає, як саме Бог хотів убити Мойсея, я читав різні припущення, серед яких були гіпотези, що Він з’явився йому у формі виснажливої хвороби або ж ангела-месника з мечем. Без точних відомостей у Біблії, звісно, можна придумати багато версій. Але однозначно зрозуміло те, що Ціпорі довелося провести акт обрізання сину (якби Мойсей міг, то зробив би це самостійно), щоби врятувати Мойсею життя. Незалежно від вигляду загрози, всім було відомо, що слід чинити.

З цієї історії можна взяти добрий урок для батьків.

По перше, дозвольте мені описати суть батьківського аспекту в цій історії. Мойсей одружився з Ціпорою під час свого сорокалітнього перебування у Мідії. Мідіяни були нащадками Авраамових синів від Кетури, жінки, з якою той одружився по смерті Сари (див. Бут. 25:2). Незважаючи на те, що родина Ціпори була віруючою і визнавала Бога Авраама, вона могла мати інше уявлення про обрізання. Можливо, мідіяни не дотримувалися цієї традиції або ж, що найбільш ймовірно, робили цю процедуру, коли хлопці були старшими. Натомість Мойсей був навчений, що Бог Авраама казав обрізувати хлопчиків на восьмий день від народження. Мало того, Бог сказав, що необрізані особи чоловічої статі будуть відокремлені від Божого народу.

Так виглядає, що Мойсей і Ціпора мали непорозуміння щодо цього питання, і тому, можливо, заради збереження миру в сім’ї, Мойсей не хотів порушувати цю тему. (У Біблійному коментарі Expositor’s Bible Commentary про це сказано так: через одну неуважність, ймовірно, з поваги до бажань своєї дружини чи наміру дотримуватись миру в родині, Мойсей мало не втратив можливості служити Богу і витратив вісімдесят років життя на підготовку.)

Розумієте, в чому тут проблема? Чоловік, якого Бог обрав, аби передати Свої заповіді і наголосити на ключовій важливості послуху, збирався прийти в обіцяну землю з сином, якому не зробив обрізання. Мойсей повинен був розуміти серйозність цього завдання і важливість цілковитого підкорення Богові у всьому, що він робив, перш ніж навчати людей.

Тож чому Мойсей пішов на такий крок? Припустивши, що в подружжі не було згоди щодо цього питання, робимо висновок, що вони не докладали зусиль, аби його вирішити, а просто уникали цієї теми… поки Бог не змусив їх прийняти рішення.

Я знаю багато сімей, що живуть у повному сум’ятті, бо відмовляються узгодити відмінності у своїх виховних методах. Коли батьки не можуть погодити між собою виховні принципи, їхні діти не знають, як бути, і найчастіше користають з батьківських незгод, періодично стаючи то на бік батька, то на бік матері. Внаслідок цього вони не вчаться співпрацювати і слухатися, натомість засвоюють, як отримувати те, чого бажають. Сім’ї, що функціонують в такий спосіб, не мають миру, бо кожного разу, коли дитина щось хоче, батьки починають змагатися між собою, тож, аби отримати бажане, діти втручаються у це суперництво і сперечаються з батьками. А оскільки це єдиний урок з вирішення конфліктів, який вони отримують, то суперництво переходить і до дітей.

Одним словом, справжнє божевілля!

У такому середовищі важко жити і майже неможливо продовжувати життєву мандрівку. Після того, що трапилося в дорозі, Мойсей продовжив свій шлях, а Ціпора з дітьми повернулася до Мідії.

Заради дітей та збереження миру в сім’ї, батькам необхідно бути одностайними щодо методів виховання і працювати єдиною командою в стосунку до дітей. Немає значення, які великі відмінності між вами, навіть якщо ви в шлюбі з невіруючим(-ою), все можна владнати, якщо ви усвідомлюєте важливість цієї справи і бажаєте над цим попрацювати.

Знайдіть час, щоб наодинці обговорити ці питання. Якщо у вас виникають суперечки щодо того, як врегульовувати проблеми, скористайтеся книгами про виховання дітей, яку ви вважаєте авторитетною. Як варіант, пройдіть курс занять з виховання дітей чи попросіть поради у священика, вірячи, що маєте знайти один спільний план дій.

Також можете розділити батьківські обов’язки. Скажімо, ви прагнете навчити дітей манер поведінки за столом, візьміться за це і дозвольте своєму чоловіку/дружині відповідати за щось інше – наприклад, пояснити дітям, як уникати сварок між собою. Коли визначитеся, хто за що відповідає, не втручайтеся у сферу, обрану вашим подругом/подругою і не підривайте його/її авторитету, роблячи щось протилежне, коли її/ його нема поруч.

Що робити, коли діти використовують ваші розбіжності у поглядах на свою користь? Дотримуйтеся правила: якщо хтось береться за певну справу, то має її завершити. Коли діти запитують вас щось, то перш ніж давати відповідь, з’ясуйте, чи вони вже розмовляли про це з батьком/матір’ю. Якщо так – підтримайте те рішення, яке він/вона прийняли. Я завжди казав так: «Ваша мама і я працюємо в одній виховній команді, тому, коли один з нас щось каже, це підтримає інший». Невдовзі діти перестали використовувати подібну тактику. І ще раз, якщо вам не до вподоби рішення, яке прийняв ваш чоловік/ дружина, поговоріть з ним/нею про це опісля.

Заохочую і попереджаю вас – не дозвольте сімейній проблемі перерости у трагедію. В жодному разі не відсувайте її, а докладіть усіх необхідних зусиль для її вирішення. Ви в змозі перетворити дім-божевільню у прекрасне місце, де панує гармонія, якщо виховуватимете дітей разом.

Поради для батьків

Ось одна порада, яка обов’язково допоможе вам: пообіцяйте не втручатися у виховні методи того, хто в той час займається вихованням дитини чи дітей. Якщо дружина чи чоловік намагається навчити дітей чогось, не перешкоджайте їй/йому у цьому і не втручайтеся у цей процес. Якщо вам їхній метод видається недієвим чи невідповідним, обговоріть це з ним/нею наодинці, коли дітей немає поруч.

Попередній запис

МІРІЯМ, ААРОН І МОЙСЕЙ

Мойсей врятований з води, Андреа Челесті Принцип первістка Міріям, Аарон і Мойсей - які незвичайні діти ... Читати далі

Наступний запис

ДОНЬКИ ЦЕЛОФХАДА

Доньки Целофхада Як цінувати своїх дітей У Целофхада ж, сина Хефера, не було синів, лише дочки; ... Читати далі