МІРІЯМ, ААРОН І МОЙСЕЙ

Мойсей врятований з води, Андреа Челесті

Принцип первістка

Міріям, Аарон і Мойсей – які незвичайні діти у родині! Мойсей припускався помилок, але наприкінці свого життя він досягнув статусу доброго і вірного Божого слуги. Хоча ми часто пам’ятаємо Аарона через золотого тельця, а Міріям через її спротив Мойсею, у Біблії вони згадуються радше з позитивного боку (див. Вих. 32; Чис. 12)

Міріям була першою дитиною в сім’ї. Про неї дізнаємося тоді, коли вона допомагала матері доглядати за Мойсеєм. Про неї згадано як про впевнену і розумну дівчину, сповнену Божого Духа, адже вона в потрібний момент вийшла зі схованки і зуміла знайти спільну мову з дочкою фараона. У Біблії також згадано, що вона була пророчицею і отримувала послання від Бога, а ще – була провідником людей в Ізраїлі.

Аарон був вірним помічником Мойсея. Він служив Ізраїлеві як первосвященик. Аарон щонайменше двічі отримував Божі передання. Також відомо, що весь Ізраїль сумував, коли він помер.

Як так сталося, що троє таких великих людей віри походило з однієї родини?!

По-перше, на відміну від непростих сімейних ситуацій інших патріархів, усі троє дітей (Мойсей – до трирічного віку) виховувалися під одним дахом, тими самими мамою і татом. По-друге, з біблійних слів можна зрозуміти, що їхні батьки навчали їх служити Богу Авраама, Ісаака та Якова. Стисло кажучи, вони зростали у сім’ї, схожій за структурою до сучасних сімей.

Проте найважливішим у цій історії є, на мою думку принцип первістка. Дозвольте мені розпочати з роздумів про те, що Бог створив сім’ю та доручив батькам виховувати дітей – і це є великою відповідальністю.

Один із моїх друзів, який самостійно виховував двох дітей, одружився з молодою жінкою, що не мала дітей та жодних серйозних зобов’язань. Мій друг був досить заможним чоловіком і жив у великому домі, тож на його нову дружину раптом впали обов’язки матері двох дітей, дружини і господині у цьому гігантському домі. Невдовзі у них з’явилася третя дитина. І все було б добре, однак це подружжя не прожило разом більше року – одного дня дружина покинула їх.

Вагітність, за Божим задумом, триває дев’ять місяців, протягом яких відповідальність за нового члена сім’ї зростає від відчуття невеликого дискомфорту до справжніх випробувань. З народженням другої дитини, ця відповідальність тільки збільшується. Бог створив сім’ю в такий спосіб, що міра відповідальності зростає одночасно із здатністю з нею впоратися.

Пропоную коротко поміркувати над біблійним поняттям нагляду, коли старші вчать молодших. Старші жінки вчать молодих дівчат, чоловіки передають знанням хлопцям, досвідчені керівники вчать молодих лідерів. Такий самий принцип застосовується у сім’ї, де батьки вчать дітей, а старші діти згодом навчають молодших братів та сестер.

Маючи це все на думці, дозвольте мені тепер зосередити увагу на первістку. Бог у Своїй благодаті дає нам більше часу (і зазвичай більше енергії), щоб навчати першу дитину. А згодом – куди йде первісток, туди прямують молодші діти. Тож, якщо докладемо зусиль і не шкодуватимемо часу на першу дитину, то зробимо вклад не лише у свої батьківські навички, а й полегшимо роботу з майбутніми дітками, бо, як вже було сказано, перша дитина є прикладом для наступних.

Очевидно, батьки Мойсея віддали багато свого часу і віри для старшої доньки Міріям, що стало їм в пригоді згодом. Читаємо, як Міріям допомагала своїй матері здійснити Божий план і була свідком справжнього чуда. Коли батькам довелося готувати Мойсея до життя у палаці, вони мали багато досвіду, знали, що потрібно робити, бо мали двох старших дітей, які теж допомагали їм у цьому непростому завданні.

Мойсей наслідував Аарона, а той – Міріям, яка, ймовірно, була дуже добре вихована батьками. Всі троє відповіли на Божий заклик і допомагали одне одному змінювати світ.

Поради для батьків

Непроста сімейна система, яку створив Бог, функціонує налагоджено і справно, коли ми використовуємо її «за планом». Навіть тепер, коли маєте проблеми зі старшою дитиною, не ігноруйте їх, надіючись, що все минеться, адже весь ваш час йде зазвичай на меншу дитину чи дітей. Зупиніться і знайдіть час – з Божою поміччю чи допомогою інших, порадами з книг про виховання дітей, – щоб вирішити проблему з первістком. Вчинивши так, допоможете і молодшим дітям, а також отримаєте підтримку старшої дитини, яка може мати великий вплив на молодших братиків чи сестричок.

Попередній запис

МАЛЕНЬКИЙ МОЙСЕЙ ТА ЙОГО МАМА

Батьки Мойсея, Ісаак Аскназій Як вчити немовлят Чи не вражає вас те, як Бог відповідає на ... Читати далі

Наступний запис

МОЙСЕЙ І ЦІПОРА

Мойсей і Ціпора, Роберт Ляйнвебер Виховуємо разом З образом палаючого куща в думках, Мойсей знехотя, але ... Читати далі