18 листопада – Внутрішня інформація

Елейн Сторкі пише, як одна маленька дівчинка, вбігши в лікарняну палату, де лежав її новонароджений брат, запитала: «Скажи швидше, як виглядає Бог?» Вона розсудливо вирішила, що малюк, щойно прибувши з небес, має володіти якоюсь внутрішньою інформацією.

Старий Заповіт відповідає на питання дівчинки, і ця відповідь відрізняється від того, що ми можемо отримати на підставі одного лише Нового Заповіту. Без Старого Заповіту наші уявлення про Бога завжди будуть неповноцінними. Бог не є філософською концепцією. Він – Особа, що бере участь в історичному процесі: Бог створив Адама, дав обіцяння Ною, призвав Авраама і відкрив Своє ім’я Мойсеєві. Він зглянувся до того, щоб жити в наметі в пустелі, аби бути ближчим до Свого народу. З першого розділу книги Буття Бог хотів відкривати Себе, і Старий Заповіт – це наше найповніше одкровення про те, який же насправді Бог.

Романіст Джон Апдайк сказав, що «наші мозки вже не налаштовані на шанування і благоговіння». Ці слова здаються нам старомодними, і, наскільки це дійсно так, настільки ж ми ухиляємося від Божого портрета, відкритого нам у Старому Заповіті. Ми не можемо втиснути Бога в якісь рамки і пояснити Його вчинки. Він здається неконтрольованим і таємничим, – Богом, Якого неможливо легко осягнути. Ніхто не вкаже Богові, що Йому робити (основна думка Божої викривальної промови, зверненої до Йова).

Я визнаю, що Старий Заповіт створює певні проблеми, яких хотілося б уникнути. «Отже, бач добрість і суворість Божу», – писав Павло. Я б вважав за краще бачити тільки Божу добрість, але тоді замість того, щоб покладатися на Боже одкровення про Себе Самого, я почав би ліпити власний образ Божий. Я не маю права говорити про Бога, не слухаючи того, що каже Він.

Від того, як ми зображуємо Бога, залежить дуже багато що. Чи є Він байдужим Годинникарем, Який завів пружину всесвіту і відійшов убік, спостерігаючи за тим, як вона мимоволі розкручується? Або ж, Бог, – дбайливий Отець, Який тримає у Своїх руках не лише всесвіт, але і кожну окремо взяту людину? Важливіше завдання, ніж відновлення правильного уявлення про Божий характер, важко собі уявити.

З книги «Біблія, яку читав Ісус»

Попередній запис

17 листопада – Світло, пролите на минуле

Сувій Тори Один китайський філософ наполегливо їздив на своєму ослові, сидячи задом наперед, щоб не відволікатися ... Читати далі

Наступний запис

19 листопада – Щоденні нагадування

Подібно до нестихаючого барабанного дробу, зі сторінок Старого Заповіту постійно звучить послання про те, що цей світ обертається навколо Бога, ... Читати далі