ТРЕТІЙ ВИХОВНИК

Святе сімейство, Андреа дель Сарто

Виховання з поміччю «згори»

У книзі Буття кількома словами описано, як жили Адам і Єва з Богом в Едемському саду:

Але почули вони луну від Господа Бога, що ходив собі садом під час денної прохолоди (Бут. 3:8).

Перш ніж згрішити, Адам і Єва жили в раю разом з Богом. Однак їхні діти, Каїн та Авель, народилися вже поза Едемом. На жаль, вони не змогли відчути тієї повної духовної та фізичної єдності з Богом, якою могли насолоджуватися їхні батьки до свого гріхопадіння. Своєю чергою, Адам і Єва ніколи не відчули радості від виховання дітей у Божій присутності.

Буде помилкою вважати, що Божий задум полягав у тому, аби наші діти виростали окремо від Бога, а згодом шукали, як з Ним з’єднатися. Бог бажав, щоб кожне дитя зростало у Його безмежній любові та присутності. Проте гріх відокремив усіх дітей від повноти Божої участі у батьківстві, за винятком, звичайно, одного Дитяти, – Ісус народився без гріха. І добра звістка для нас полягає в тому, що через Ісусову самопожертву кожна дитина стала прощеною і може відновити зв’язок з люблячим небесним Отцем.

Через Христа ми можемо вести своїх дітей до Бога і виховувати їх у середовищі Божої любові, турботи та навчання. Ми не в змозі перебувати зі своїми дітьми цілодобово, проте знаємо, що це може Бог. Так само ми не завжди розуміємо своїх чад, не знаємо про їхні відчуття чи заняття, але про все це відомо Богові.

Часто, хвилюючись за своїх дітей, я молився і просив у Бога заспокоєння, пам’ятаючи, що Він перебуває з ними постійно. Так, Бог бажає, щоб ми молилися за наших дітей, тож можемо щиро звертатися до Нього і бути певними, що Він любить їх набагато більше, ніж ми на це здатні, і що Він також бере участь у їхньому вихованні. Він завжди споглядає на них Своїм люблячим оком і охороняє Своєю всемогутньою рукою.

Важливо зрозуміти, що Бог є не лише тим, хто благословляє наших дітей, а й нашим партнером у вихованні, адже Він є поруч з нами за всіх обставин, Він готовий вести нас і навчити, як бути добрими виховниками для своїх дітей. Що більше покладатимемося на Нього, то більшого успіху в цьому досягнемо.

Коли задумуюся над вісімнадцятьма роками, протягом яких я виховую дітей, можу лише подякувати Господеві за Його допомогу. Згадую день, коли Він вказав мені, що моя донька «пішла хибним шляхом», й уможливив моє втручання. Я допоміг їй виправити помилку, поки це не стало її звичкою.

Був час, коли мій син зі зневірою запитував мене: «Чому ми не бачимо Бога? Чому Він ховається від нас?» А я стояв і молився, як раптом «правильна відповідь» сяйнула в моїй голові, аби все пояснити мені і йому та скріпити нашу віру. Пригадую дні, коли доводилося сварити своїх дітей, і Бог допоміг мені зробити це в такий спосіб, щоб вони вислухали мене і зрозуміли. Також було багато випадків, коли я допускався помилок у вихованні, але Бог допоміг мені їх виправити.

Бог любить вас і звісно ж не очікує, що ви будете ідеальним батьком чи матір’ю. Однак Він бажає, щоб ви дозволяли Йому бути Третім виховником у вашій сім’ї. І радше не третім, а ПЕРШИМ, адже Він знав ваших дітей та їхній життєвий шлях ще до їхнього народження (див. Пс. 139:16). Коли вам  доводиться наказувати дітей чи приймати важливі рішення щодо них, і ви просите в Бога мудрості та помочі, то відводите Йому роль ПЕРШОГО виховника.

Якщо це допоможе, уявіть себе у Едемському саду з Богом, як ви розповідаєте Йому про своїх дітей, а Він, стоячи поруч, радить, допомагає і підтримує вас. Адам та Єва піддалися злісному підступу диявола, думаючи, наче можуть дати собі раду з усім без Божої допомоги. Ми ж маємо вірити, що Бог любить нас і наших дітей так сильно, що завжди радо їм допомагає. Просіть у Бога мудрості, адже Він обіцяє давати її щедро і без дорікань (Як. 1:5).

Практичні поради для батьків

Напевно вам доводилося чути фразу: «Подумай, перш ніж щось зробити». Що ж, «молитися, перш ніж стати батьком чи матір’ю» є найкращим способом, як просити в Бога підтримки. Навіть у якійсь роботі – особливо, якщо у вас виникають проблеми, зверніть свою увагу і думки до Бога, просячи в Нього мудрості  і допомоги. Лише це зазвичай заспокоює і дозволяє почати працювати продуктивніше. Звичайно, потрібен час, щоб виробити у себе таку звички. Будьте терплячі, це того варта. Можете зробити табличку-нагадування для себе зі словами на зразок цих: «Безкоштовна батьківська порадня – молитва допоможе».

Наступний запис

АДАМОВА СІМ’Я

Адам і Єва після вигнання, Юліус фон Каролсфельд Надати дитині сенс життя У цьому розділі маємо ... Читати далі