Страх перед незрозумілим

Люди часом поводяться дуже дивно (можливо, вони завжди поводяться дивно, просто ми за собою власне такого зазвичай не помічаємо), і ця дивність деколи набуває наступної форми: люди бояться того, чого не розуміють і не можуть пояснити. Проте вони перестають боятися, коли починають розуміти як воно влаштоване. Дуже показово це проявляється в ставленні людей до навколишнього світу: так стародавні люди боялися грому та блискавки, і це цілком зрозуміло, враховуючи яку шкоду вони можуть завдати, і тому люди пояснювали їх дію проявом сили певних богів (той самий Зевс з давньогрецької міфології). Тепер же відкривши причини цього природного явища люди перестали боятися його, хоча блискавка не стала від цього менш небезпечною, проте вона перестала бути для людей таємничою і тому вони перестали боятися її.

Крім того слід зауважити, що вже в стародавні часи люди намагалися якимсь зрозумілим для себе чином пояснити це природне явище і тим самим перестати боятися його. На ті часи найкращим поясненням було приписування цього явища діям певних божественних сил, яких можна було тим чи іншим чином задобрити. Не певні, що більшість людей свято вірили в це, просто багатьом з них легше було розуміти оточуючу їх реальність, тому вони трималися подібної картини світу. І не треба вважати, що за останні тисячоліття люди в цьому плані сильно змінилися: так, наприклад, у радянські часи пересічні громадяни вже знали причини виникнення грому і блискавки, проте багато з них не розуміли, чому їх країну не люблять у всьому світі і приписували цей незрозумілий для них факт підступним діям «імперіалізму», «сіоністам», «бандерівцям» чи ще якимсь підступним силам, про які для них розповідала радянська пропаганда. У багатьох така картина світу («каша в головах») залишилась по нинішній день.

І не варто стверджувати, що більшість прибічників хворої ідеї «світової змови» свято переконані в ній, просто їм особисто так легше сприймати оточуючий світ. Але між цими людьми і людьми стародавнього світу все ж таки є суттєва відмінність: сучасні люди мають доступ до інформації, про який навіть не могли мріяти люди буквально півстоліття тому. А через те відносно сучасних бовдурів не може бути жодних виправдань: «Від усякого, кому дано багато, багато й вимагається, і кому багато довірено, з того більше й спитають» (Лк. 12:48). А те, що вони не хочуть знати незручної для них правди, це взагалі нікого не хвилює. Навіть милосердного Бога: адже Він дав людям можливість дізнатися правду, натомість ті вибрали зручну для себе брехню.

Біблія прямо попереджає: «Не обманюйтесь: Бог зневаженим не буває. Що посіє людина, те й пожне. Хто сіє для плоті своєї, від плоті пожне тління, а хто сіє для духа, від духа пожне життя вічне» (Гал. 6:7,8). Що може бути неясного в цьому, окрім того, що люди за вдаваним нерозумінням цього біблійного попередження, намагаються уникнути розмови про власну посмертну долю? Або ж коли вони починають нахабно заявляти, що жили в атеїстичні часи і їх виховали по-іншому? Так часи затятого атеїзму давно минули, що тепер заважає їм змінити власну картину світу, до того коли вони є свідками, що атеїстична картину світу не є життєздатною? – Насправді уся річ у зачерствілості людських сердець, яка не дає діяти в них слову Божому. А «зачерствіли» ці серця самі люди, зокрема тим, що не хотіли свого часу чути незручну для себе правду, зокрема, «що всі згрішили і позбавлені слави Божої» (Рим. 3:23).

Але кого це цікавить, якщо всі і так добре обізнані стосовно причин виникнення грому та блискавки? А тому їх не варто боятися, як не варто боятися і прийдешнього суду Божого, адже йому люди теж знайдуть роз’яснення. Байдуже, що воно не відповідатиме істині, головне, щоб воно було зрозумілим для пересічних обивателів. А якщо зрозуміле, то боятися його немає сенсу. Принаймні, для них.

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docСтрах перед незрозумілим


Ваш коментар: