24 червня – Минуле і майбутнє

Як зауважив Стенлі Хауервас, життя віри складається з терпіння і надії. Коли наші взаємини з Богом піддаються якомусь випробуванню, ми покладаємося на дві чесноти: терпіння, сформоване довгою пам’яттю, і надію на те, що наша вірність виявиться гідною ризику. На цих двох рисах, відмічає Хауервас, завжди робили акцент євреї і християни, оскільки ми віримо, що всесвітом править Бог, Який одночасно і благий, і вірний. Терпіння і надія підтримують жвавість віри в ті періоди, коли на неї падає тінь сумнівів.

Перефразувавши слова Хауерваса, я б сказав, що життя віри складається з минулого і майбутнього. Я живу минулим, щоб укорінюватися в тому, що Бог вже зробив, і таким чином набуваю упевненості в тому, що Бог може зробити знову. Спілкування з невидимим Богом пов’язане з певними перешкодами. Не маючи в даний момент сенсорних підтверджень, ми повинні дивитися в минуле, щоб нагадувати собі, з Ким ми маємо справу. Фраза «Бог Аврама, Ісака та Якова» нагадувала обраному народу про історію Божого спілкування з ними – історії, в якій у кожного з трьох патріархів були періоди випробувань і сумнівів.

Новозавітні послання радять те ж саме: старанно досліджуйте Писання, як мапи доріг, незамінні в мандрах віри. Окрім Біблії, про Божу вірність також свідчить уся Церква в цілому. Де була б моя віра без Августина, Донна, Честертона, Достоєвського, Юргена Мольтмана, Томаса Мертона? Я неодноразово спирався на їх слова, подібно до того, як виснажений подорожній спирається на пам’ятник край дороги.

Хоча я не веду особистого щоденника, його функції в чомусь виконують мої твори. Я беру статтю, написану мною двадцять п’ять років тому, і дивуюся з того, з якою пристрастю я тоді ставився до питання, про яке відтоді практично не згадував. Погляд у минуле зазвичай дозволяє мені побачити, що мої почуття і переконання не завжди будуть такими ж, які вони зараз.

З книги «У пошуках невидимого Бога»

Попередній запис

23 червня – Чинити так, ніби…

«Наука Моя – не Моя, а Того, Хто послав Мене, – сказав Ісус. – Коли хоче хто волю чинити Його, ... Читати далі

Наступний запис

25 червня – Життя письменника

У ті роки, коли ми жили в Чикаго, моя дружина керувала програмою за доглядом за престарілими бідняками. Типова розмова за ... Читати далі