23 травня – Тиха турбота

Як допомогти тим, хто виявився в нужді? Зокрема, що можна зробити, щоб зменшити їх страх? Я зрозумів, що наймогутніша сила, за допомогою якої ми можемо сприяти заспокоєнню страхів інших людей, – ця проста присутність.

Ми справедливо засуджуємо трьох друзів Йова за їх бездушне ставлення до його страждань, проте перечитайте ще раз уважно цю книгу. Коли друзі прийшли, вони мовчки сиділи біля Йова сім днів і ночей, і тільки потім заговорили. Як виявилось, найпереконливішими для Йова моментами були саме ці.

Інстинктивно, мені хочеться триматися чимдалі від тих, хто страждає. Хто знає, хочуть вони розмовляти про свою біду чи ні? Чи хочуть вони, щоб їх утішали і підбадьорювали? Яка користь у моїй присутності? Мій розум розвиває подібні раціональні обґрунтування і, як наслідок, я врешті-решт роблю найгірше з усього, що може бути: залишаюся осторонь.

Тоні Камполо розповів історію про те, як він одного разу приїхав на похорони, щоб виразити співчуття сім’ї свого знайомого. Помилково він зайшов не в той зал. Там лежало тіло якогось старика, і поряд з труною не було нікого, окрім скорботної вдови. Вона виглядала такою самотньою, що Камполо вирішив побути з нею під час похоронів і навіть відвіз її на кладовище.

Після похоронної церемонії, коли він віз жінку додому, Камполо зізнався їй, що не знав її чоловіка. «Я так і думала, – сказала вдова. – Ви мені незнайомі. Але, насправді, це не важливо». – Вона до болю стиснула руку Тоні. – «Ви просто не уявляєте, як багато це для мене означало».

Коли я ставлю питання: «Хто вам найбільше допоміг?» – ніхто не згадує імен філософів. У більшості випадків люди розповідають про якусь тиху, скромну людину. Про когось, хто був поруч, коли це було треба; хто слухав більше, ніж говорив; хто не дивився постійно на годинник; хто дружньо обіймав і співчутливо опускав руку на плече; хто плакав. Іншими словами, це був той, хто просто був присутнім, хто прийшов на умовах того, хто страждає, а не на власних.

З книги «Де Бог, коли я страждаю?»

Попередній запис

22 травня – Чому я не відвідую мегацеркву?

Я проти курсу на мегацеркви, віддаючи перевагу громадам скромніше, далеких від світла прожекторів. Я ніколи до кінця не розумів – ... Читати далі

Наступний запис

24 травня – Любов у дотиках

Я отримав копію листа однієї жінки, що пережила цілющий дотик Тіла Христового. Упродовж семи років вона доглядала за своїм чоловіком ... Читати далі