Об’явлення: розділ 5

1 І я бачив в правиці Того, Хто сидить на престолі, книгу, написану всередині й назовні, і запечатану сімома печатками. 2 І бачив я потужного Ангола, який гучним голосом кликав: Хто гідний розгорнути книгу, і зламати печатки її? 3 І не міг ніхто ні на небі, ні на землі, ані під землею розгорнути книги, ані навіть зазирнути в неї. 4 І плакав я гірко, що не знайшовся ані один гідний розгорнути й прочитати книгу, ані навіть зазирнути в неї. 5 А один із старців промовив до мене: Не плач! Ось Лев, що з племени Юдиного, корень Давидів, переміг так, що може розгорнути книгу, і зламати сім печаток її. 6 І я глянув, і ось серед престолу й чотирьох тварин і серед старців стоїть Агнець, як заколений, що має сім рогів і сім очей, а це сім Божих духів, посланих на всю землю. 7 І Він підійшов, і взяв книгу з правиці Того, Хто сидить на престолі. 8 А коли Він узяв книгу, то чотири тварині й двадцять чотири старці попадали перед Агнцем, а кожен мав гусла й золоті чаші, повні пахощів, а вони молитви святих.

5:1 книгу: союзний документ, писані постанови якого збуваються в 6:1-17 та 8:1-5. • Книга (або сувій) запечатана подібно, як у пророчих видіннях Даниїла (Дан. 8:26; 12:4), і має написи з обох боків, подібно до скрижалей Декалогу (Вих. 32:15) та віщувань суду Єзекіїля (Єз. 2:9-10). Христос є правомірним виконавцем Старого Союзу (Об. 5:9) з божественною владою виконати Його благословення й прокляття. • Запечатана книга стосується Святого Письма, бо ніхто її не відкрив, окрім Христа, Чия смерть, Воскресіння та Вознесіння відкрили доступ до всіх її тайн. Ніхто, окрім Господа, не міг виявити прихованих значень святого слова (Св. Григорій Великий. Діалоги 4, 44); сімома печатками: воскові печаті охороняють доступ до згорнутого сувою (Іс. 29:11).

5:5 Лев… корень: месіанські титули Ісуса (22:16). • Перший узятий із Бут. 49:9, де Месія приходить із коліна Юди, символом якого було «левеня». Другий узятий з Іс. 11:10, де Месія з’являється як «корінь» Давидового батька Єссея.

5:6 я глянув… стоїть Агнець: Іван очікує побачити лева (5:5), але, обернувшись, бачить пораненого Агнця. Це перша з двадцяти восьми появ Христа як Агнця в книзі Об’явлення (див. примітку до Об. 5:9-10); заколений: Христос повсякчас з’являється як жертва, узявши рани Свого Розп’яття з Собою на Небо (Ів. 20:27). Те, що Він стоїть, символізує Його переможне Воскресіння від смерті до життя (Об. 1:18); сім рогів… сім очей: символізує всеохопність влади (Пс. 89:17) та знання (Зах. 4:10), якими володіє Христос.

5:8 гусла: традиційний супровід для літургійної пісні (Пс. 33:2); золоті чаші, повні пахощів: святі на Небі є посередниками для воздавання хвали та прохань на землі (Об. 8:3). Дим пахощів, який піднімається, є видимим знаком молитов, що линуть до Бога (Пс. 141:2).

9 І нову пісню співають вони, промовляючи: Ти достойний узяти цю книгу, і розкрити печатки її, бо Ти був заколений, і кров’ю Своєю Ти викупив людей Богові з усякого племени, і язика, і народу, і люду. 10 І Ти їх зробив для нашого Бога царями, і священиками, і вони на землі царюватимуть! 11 І я бачив, і чув голос багатьох Анголів навколо престолу, і тварин, і старців, і число їх було десятки тисяч раз по десять тисяч і тисячі тисяч. 12 І казали вони гучним голосом: Достойний Агнець, що заколений, прийняти силу, і багатство, і мудрість, і міць, і честь, і славу, і благословення! 13 І кожне створіння, що воно на небі, і на землі, і під землею, і на морі, і все, що в них, чув я, говорило: Тому, Хто сидить на престолі, і Агнцеві благословення, і честь, і слава, і сила на вічні віки! 14 А чотири тварині казали: Амінь! І двадцять чотири старці попадали та поклонились Тому, Хто живе повік віку!

5:9-10 Агнець отримує таке ж поклоніння,  як Господь і Бог (4:11), що вказує і на Його божественність (19:10). • Слова пісні нагадують Вихід, коли Ягве відкупив Ізраїль (Вих. 15:13) пролитою кров’ю пасхального ягняти (Вих. 12:21-27), щоб він став царським та священичим народом (Вих. 19:6). Тут святкується новий Вихід, завершений Христом, новим Пасхальним Агнцем, Чия кров є викупом усіх народів від гріха та посвячує їх служити Йому в якості царського священства (Об. 1:6; 1Пет. 2:9).

5:9 нову пісню: нові пісні складаються та співаються щоразу, коли Господь робить щось нове для спасіння Свого народу (Пс. 33:3; 40:3; 144:9; Іс. 42:10). Ця пісня є новою в порівнянні зі старою переможною піснею, яку Ізраїль співав під час першого Виходу (Вих. 15:1-18).

5:11 десятки тисяч раз по десять тисяч: безліч ангелів збираються, щоб воздати хвалу Господеві (Дан. 7:10) та Агнцеві (Євр. 1:6).

Попередній запис

Об’явлення: розділ 4

1 По цьому я поглянув, і ось двері на небі відчинені, і перший голос, що я чув його, як сурму, ... Читати далі

Наступний запис

Об’явлення: розділ 6

1 І я бачив, що Агнець розкрив одну з семи печаток, і почув я одну з чотирьох тих тварин, яка ... Читати далі