Об’явлення: розділ 3

1 А до Ангола Церкви в Сардах напиши: Оце каже Той, Хто має сім Божих духів і сім зір: Я знаю діла твої, що маєш ім’я, ніби живий, а ти мертвий. 2 Будь чуйний та решту зміцняй, що мають померти. Бо Я не знайшов твоїх діл закінченими перед Богом Моїм. 3 Отож, пам’ятай, як ти взяв і почув, і бережи, і покайся. А коли ти не чуйний, то на тебе прийду, немов злодій, і ти знати не будеш, якої години на тебе прийду. 4 Та ти маєш і в Сардах кілька імен, що одежі своєї вони не споганили, і в білій зо Мною ходитимуть, бо гідні вони. 5 Переможець зодягнеться в білу одежу, а ймення його Я не змию із книги життя, і ймення його визнаю перед Отцем Своїм і перед Його Анголами. 6 Хто має вухо, хай чує, що Дух промовляє Церквам!

3:1 Сардах: знаходилися на відстані близько сорока п’яти кілометрів на південний схід від Тіятир. Сарди колись були заможним та могутнім містом, яке намагалося відновити свою минулу славу. Хоча місто укріплювалося муром, його двічі завойовували раптовими нічними нападами. Христос, імовірно, посилався на цей історичний факт, попереджаючи читачів, щоб вони «були цуйними», аби Він не прийшов, як «злодій», і Церкву не чекала та ж доля, що й місто (3:3).

3:3 немов злодій: цей образ можна віднести до слів Ісуса (Мт. 24:43; Лк. 12:39).

3:4 одежі своєї вони не споганили: біла одіж, яку носили ангели та святі (4:4; 6:11; 7:9; 19:14), символізує як чистоту, так і перемогу (Дан. 11:35; 12:10). Вона використовувалася в стародавній Церкві для того, щоб одягати щойно охрищених. Деякі в Сардах заплямували свій одяг, повернувшись до гріхів і відновивши свою дружбу зі світом.

3:5 книги життя: небесний реєстр святих. Бути викресленим із цієї книги – означає втратити спадок вічного життя (Вих. 32:32; Пс. 69:28) (див. примітку до Об. 20:12).

7 І до Ангола Церкви в Філядельфії напиши: Оце каже Святий, Правдивий, що має ключа Давидового, що Він відчиняє, і ніхто не зачинить, що Він зачиняє, і ніхто не відчинить. 8 Я знаю діла твої. Ось Я перед тобою дверей не зачинив, і їх зачинити не може ніхто. Хоч малу маєш силу, але слово Моє ти зберіг, і від Ймення Мого не відкинувся. 9 Ось Я зроблю, що декого з зборища сатани, із тих, що себе називають юдеями, та ними не є, але кажуть неправду, ось Я зроблю, що вони прийдуть та вклоняться перед ногами твоїми, і пізнають, що Я полюбив тебе. 10 А що ти зберіг слово терпіння Мого, то й Я тебе збережу від години випробовування, що має прийти на ввесь всесвіт, щоб випробувати мешканців землі. 11 Я прийду незабаром. Тримай, що ти маєш, щоб твого вінця ніхто не забрав. 12 Переможця зроблю Я стовпом у храмі Бога Мого, і він вже не вийде назовні, і на нім напишу Ім’я Бога Мого й ім’я міста Бога Мого, Єрусалиму Нового, що з неба сходить від Бога Мого, та нове Ім’я Своє. 13 Хто має вухо, хай чує, що Дух промовляє Церквам!

3:7 Філядельфії: на відстані приблизно сорока кілометрів на південний схід від Сард. Філядельфія слугувала основою для поширення грецької культури у високогір’ях центральної частини Малої Азії. Вона також була домом синагогальної спільноти, ворожої до християн; ключ Давидів: символ царської влади Давида. Ісус має цей ключ як нащадок Давида (Рим. 1:3) та месіанський наступник на його престол (Лк. 1:32). • Цей вислів походить з Іс. 22:22, де ключі дому Давидового передавалися від одного управителя до іншого. Оскільки Христос є царем з Давидового роду, Він володіє царською владою, однак Церква має частку в Його владі.

3:8 дверей не зачинив: або можливості для проповідування (1Кор. 16:9; Кол. 4:3), або доступ до небесної літургії, де повсякчас поклоняються Богові (Об. 3:20; 4:1).

3:9 зборища сатани: або «синагога сатани». Переслідування з боку місцевих юдеїв були проблемою у Філядельфії так само, як і в Смирні (див. примітку до Об. 2:9); перед ногами твоїми: синагога буде змушена визнати, що Церква є улюбленим народом Нового Союзу (Іс. 60:14).

3:10 години випробовування: час випробування віри. Ісус каже, що Він охопить увесь oivkoume,nh (грецький термін, яким часто називали середземноморський світ під правлінням Риму) (пор. Лк. 2:1; Дії 24:5). Це застереження може стосуватися духовного заворушення, політичного хаосу та природних катаклізмів, які промчали римським світом у кінці 60-их pp. після Р.Х. (Мт. 24:4-13; Тацит. Історії 1, 2). Однак, якщо датувати Об’явлення 90-ми роками, найкращим кандидатом тут є переслідування християнства в час імператорства Доміціана (з 81 до 96 pp. після Р.Х.). Віруючим у стародавній Філядельфії дається обітниця Господнього захисту від страждань, які поширяться. Немає ніякого натяку на передбачення «вознесіння» Церкви на Небо перед настанням земних нещасть.

3:12 стовпом у храмі: віруючі утворюють живий храм, в якому перебуває Дух та слава Божа (Еф. 2:19-22). Бути стовпом або колоною – означає стояти на почесному місці (Гал. 2:9). Стійкість колони протиставляється нестійкості міста, яке було зруйноване землетрусом у 17 р. після Р.Х.; Бога Мого: Ісус не заперечує власної божественності, а говорить із людської перспективи, яку Він поділяє разом із нами (як в Ів. 20:17); Ім’я: праведні матимуть ім’я Отця і Сина (14:1) й відрізнятимуться як мешканці небесного Єрусалиму (21:2-4). Це може нагадувати те, як Філядельфію було перейменовано (на Нову Кесарію) після землетрусу.

14 І до Ангола Церкви в Лаодикії напиши: Оце каже Амінь, Свідок вірний і правдивий, початок Божого творива: 15 Я знаю діла твої, що ти не холодний, ані гарячий. Якби то холодний чи гарячий ти був! 16 А що ти літеплий, і ні гарячий, ані холодний, то виплюну тебе з Своїх уст… 17 Бо ти кажеш: Я багатий, і збагатів, і не потребую нічого. А не знаєш, що ти нужденний, і мізерний, і вбогий, і сліпий, і голий! 18 Раджу тобі купити в Мене золота, в огні перечищеного, щоб збагатитись, і білу одежу, щоб зодягтися, і щоб ганьба наготи твоєї не видна була, а мастю на очі намасти свої очі, щоб бачити. 19 Кого Я люблю, тому докоряю й караю того. Будь же ревний і покайся! 20 Ось Я стою під дверима та стукаю: коли хто почує Мій голос і двері відчинить, Я до нього ввійду, і буду вечеряти з ним, а він зо Мною. 21 Переможцеві сісти Я дам на Моєму престолі зо Мною, як і Я переміг був, і з Отцем Своїм сів на престолі Його. 22 Хто має вухо, хай чує, що Дух промовляє Церквам!

3:14 Лаодикії: на відстані шістдесяти кілометрів на південний схід від Філядельфії. Лаодикія була процвітаючим торговим містом, яке зазнало руйнування від землетрусу, але відбудувалося без допомоги урядових дотацій приблизно 60 р. після Р.Х. Місто славилося своїми банківськими установами, медичною академією. Тут виробляли товари на експорт, як-от очні мазі, тканини з небілої вовни. За Ісусом, матеріальне процвітання міста лише маскувало його духовну вбогість (3:17). Амінь: єврейський привітальний вигук, який використовувався як титул для Христа. Виражаючи відчуття надійності та достовірності, він указує на те, що Ісус утілює союзну Божу вірність, бо через Нього звершуються всі Божі обітниці. • Цей титул походить з Іс. 65:16 в єврейський текст, який лежить в основі вислову «Бог правди», буквально звучить «Бог Амінь»; початок: грецький термін може охоплювати декілька значень – із «відправної точки» до «першопричини» та «граничної лінії». Христос є божественною Альфою, або першопричиною, яка привела до життя все творіння (22:13). Такий же вислів уживається стосовно Бога Отця (21:6).

3:16 літеплий: на відміну від сусідніх Колос, у Лаодикії не було холодної питної води, а на відміну від сусіднього Гієраполя, у ній не було гарячих цілющих джерел. У духовному сенсі Церква настільки самозаспокоїлася, що Господь обіцяє виплюнути її зі Своїх уст, як літеплу воду.

3:18 купити в Мене: за іронією, місцеві промисли не можуть дати лаодикійській Церкві того, чого їй бракує найбільше, оскільки жодні наддостатки грошей, вовни чи очної мазі не зрівняються з духовним багатством, білою одежею та надприродним зором, який дає Ісус (див. примітку до Об. 3:14).

3:20 стою під дверима: Ісуса показано як Того, Хто стоїть за дверима лаодикійської Церкви. • Це алюзія на П. п. 5:2, де наречений із любов’ю стукає у двері до своєї нареченої. Подібна образність присутня в Об. 19:7-9.

3:21 сісти… зо Мною: переможцеві обіцяється повнота благословення, яким він уже частково володіє, а саме – часткою в Христовому царюванні над світом (5:10; 20:4,6; пор. Еф. 2:6). Христос уже править з Отцем у Своїй воскреслій людськості (11:15; 12:5; 22:1).

Попередній запис

Об’явлення: розділ 2

2:1-3:22 Іван звертається до семи Церков у Малій Азії, розташованих у радіусі 80 кілометрів одна від іншої. (1) 3 традиційної ... Читати далі

Наступний запис

Об’явлення: розділ 4

1 По цьому я поглянув, і ось двері на небі відчинені, і перший голос, що я чув його, як сурму, ... Читати далі