Як навчитися любити ближніх?

«І ось один законник встав і, спокушаючи Його, сказав: Учителю, що зробити мені, щоб успадкувати життя вічне? Він же сказав йому: в законі що написано? Як читаєш? Він сказав у відповідь: люби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю, і всією силою твоєю, і всім розумом твоїм, і ближнього твого – як самого себе. Ісус сказав йому: правильно ти відповідав; так роби – і будеш жити» (Лк. 10:25-28), – ми не законники, але теж, принаймні більшість з нас, добре знає, що треба любити ближнього. І ставлення до цього ближнього визначає міру нашої любові до Бога, про що сам Він нагадує в притчі про Страшний суд: «Істинно кажу вам: зробивши це одному з цих братів Моїх менших, Мені зробили» (Мф. 26:40).

І хоча мова зараз не про Остаточний Божий суд на якому вирішуватиметься наша особиста доля у вічності, а про любов до ближнього, але про цей Остаточний суд все ж таки не варто забувати, адже на ньому і буде підведений підсумок цій любові: чи дійсно вона була присутньою в нашому житті чи це лише була благочестива імітація. Знову ж таки, недаремно Спаситель попереджає: «Не кожен, хто говорить Мені: Господи! Господи! – увійде в Царство Небесне, а той, хто виконує волю Отця Мого Небесного» (Мф. 7:21). А воля Божа, якщо висловитися стисло, полягає саме у виконанні Його святих заповідей, основними з яких є любов до Бога і до ближнього. Так що, як не намагайся, але ближнього все таки варто навчитися любити. Саме навчитися, адже любити в нас виходить передусім себе, і то не завжди, вже не кажучи про ближніх.

Книжник «же, бажаючи виправдати себе, сказав Ісусові: а хто ж мій ближній?» (Лк. 10:29). На це запитання Ісус розповів притчу про милосердного самарянина, згідно якої виходить, що ближнім є та людина, яка перебуває поруч. Здавалося, цілком очевидна річ, проте часто-густо поруч з нами Бог розташовує таких людей, яких навіть за великого бажання не хотілося вважати не те, що ближніми, а навіть дальніми. Проте заповідь про любов до ближнього вкрай прямолінійна, у ній немає додатку набраного дрібним шрифтом, в якому вказується кого можна за певних обставин не вважати ближнім. Хоча, ясна річ, люди подібні додатки ще й як створюють, але це в жодній мірі не спростовує заповіді Божої про любов до ближнього.

І тут виходить дилема: з одного боку заповідь Божа каже, що треба любити людину, яка перебуває поруч з тобою в певному просторі і часі, а з другого боку – серцю не накажеш любити людину, яка тобі чимось не імпонує, вже тим більше, якщо вона тебе чимось скривдила. Ясна річ, що вдаватися до удаваної любові – це не варіант. Адже таке ставлення буде лише благочестивою імітацією із сумними наслідками: якщо хто призабув, уважно перечитайте другий абзац. То що ж робити в такий ситуації?

У цьому дуже допоможе молитва. І не тільки, щоб Господь допоміг полюбити нелюбимих ближніх, що, ясна річ, вкрай важливо, але молитва за «дальніх», тобто людей, які можуть перебувати цілком ймовірно на іншій частині земної кулі, і з якими навряд чи судиться зустрітися в цьому житті, що не виключає зустрічі в житті вічному. Але навіщо така молитва? Бо таких людей «легше» любити, вони не надокучатимуть нудними проханнями про допомогу і не шукатимуть у тобі співрозмовника, а точніше слухача, якому можна розповісти про свої невдачі і проблеми. Але попри це, вони не в меншій мірі потребують нашої молитовної підтримки, як і ми їхньої.

Крім того, варто лише спробувати почати молитися за людей, які потерпають від стихійних лих, насильства, злиднів та інших численних бід, як відчуєш, що ця молитва… вкрай необхідна тобі, твоєму зраненому серцю, яке завдяки такій молитві почне зцілятися і зростати в силі, а ці «далекі» люди якось непомітно стануть ближніми. І ми таким чином виконаємо Божу заповідь, заодно навчившись терпіти ближніх, які перебувають поруч з нами. А там і до любові недалеко…

І на останок, може виникнути цілком логічне запитання, а де можна довідатися про «дальніх» людей, які потребують нашої молитовної підтримки? Зайдіть на будь-який новинний сайт і для вас знайдеться чимало приводів для молитви: як за окремих людей, так і за цілі народи. Світ потребує молитви, і Бог шукає таких молитовників, які готові стати в проломі за цей світ. Що заважає нам стати саме такими молитовниками?

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docЯк навчитися любити ближніх?


Ваш коментар:

Попередній запис

Нам треба молитися за спасіння усіх людей всюди

Джон Нокс молився: «Боже, дай мені мою Шотландію». Давид Лівінгстон молився: «Дай мені Африку». Хадсон Тейлор просив: «Дай мені Китай». ... Читати далі

Наступний запис

Коли вам здається, що ваші молитви не працюють

Ніколи, ніколи не відмовляйтеся від людей, за яких ви молитеся, щоб вони пішли за Ісусом. Навіть після відкидання в юдеїв ... Читати далі