13 січня – Споглядання Месії

У 1993 році я прочитав у газеті про так зване «споглядання Месії» у нью-йоркському районі Краун-Хайтс (Бруклін), де на той момент жило двадцять тисяч любавицьких євреїв-хасидів, багато хто з них вірив, що Месія живе серед них в особі ребе Менахема Мендла Шнеєрсона.

Слух про появу ребе на публіці поширився вулицями Краун-Хайтс із швидкістю блискавки, і незабаром з усіх провулків до синагоги, де зазвичай молився Шнеєрсон, почали збігатися одягнені в чорне хасиди з довгими пейсами.

Ребе вже йшов дев’яносто другий рік. Незадовго до цього він пережив інсульт і відтоді не міг говорити. Коли завісу, нарешті, відкрили, натовп у синагозі побачив дряблого, довгобородого старика, який був у змозі лише махати рукою, кивати головою і рухати бровами. Втім, нікого з присутніх це анітрохи не бентежило. «Довгих років життя нашому панові, нашому учителеві і нашому ребе, Цареві, Месії навіки віків!» – заспівали вони в унісон, повторюючи ці слова знову і знову, і з кожним разом – все голосніше, поки, нарешті, Шнеєрсон не зробив якийсь таємничий жест рукою, і завіса закрилася. Хасиди розходилися повільно, насолоджуючись моментом, перебуваючи в стані екстазу.

Уперше прочитавши цю новину, я ледь не розреготався. Престарілий німий «Месія» з Брукліна? (Він помер у 1994 році.) Кого ці люди намагаються обдурити?! Але раптом мене уразила думка: я реагую на ребе Шнеєрсона в точності так само, як люди першого століття реагували на Ісуса. Месія з Галілеї? Син теслі? Не смішіть мене!

Презирство, яке я відчув, читаючи про цього ребе і його фанатичних послідовників, вказало мені на причину, через яку Ісус постійно стикався зі спротивом. Його сусіди запитували: «Чи ж мати Його не Марією зветься, а брати Його Яків, і Йосип, і Симон та Юда? І чи ж сестри Його не всі з нами? Звідки ж Йому все оте?» (Мт. 13:55,56). Інші ж Його земляки насміхалися: «Та хіба ж може бути з Назарету що добре?» (Ів. 1:46). Ісуса намагалися позбутися навіть Його родичі, які вважали, що Він збожеволів. Релігійні експерти прагнули убити Його. Що ж до сторонніх простолюдинів, то один раз вони таврували Ісуса біснуватими, а в іншій намагалися силою звести Його на царський трон.

 З книги «Ісус, Якого я не знав»

Попередній запис

12 січня – Мить польоту

Я ніколи не забуду одну зустріч з вражаючою силою мистецтва. Якось я приїхав у Рим, і в перший же день, ... Читати далі

Наступний запис

14 січня – Неприйнятні

Ісус був євреєм. Та все ж, певним чином Він поводився не як єврей. Сама архітектура Храму відбивала віру євреїв в ... Читати далі