Цінність постійності

Така важлива риса, як постійність, багатьма недооцінена, а в когось у повній зневазі. Духовне життя багатьох вірних протікає нестабільно, супроводжується чергою зльотів і падінь. Створюється враження, ніби вони щось не доробляють, не доводять до кінця, не проявляють послідовності, наполегливості в духовному розвитку. Хтось з них каявся в церкві, певний час відвідував богослужіння, потім знову йшов у світ, знову повертався і так по декілька разів.

Священне Писання каже: «Багато хліба буває і на ниві бідних; але дехто гине від безладдя» (Пр. 13:24). Господь – Бог благий, милосердний, велелюбний і щедрий. Він не хоче, щоб Його діти відчували духовний збиток або недолік. Він бажає виливати на Свій народ благословення надлишком, щоб у християн був успіх у житті. І якщо щонайменша спокуса раз у раз вибиває ґрунт з-під наших ніг, то проблема – у нас самих.

У притчі про сіяча і насіння Христос зауважив, що є люди, які часом вірують, а коли зустрічаються із спокусою, то відпадають. Нестабільність у духовному житті – наслідок непостійності. Більше того, від безладу не просто страждають, а гинуть. Багато кому здається: що особливого в тому, чи регулярно я читаю Біблію, чи молюся з постійністю, чи намагаюся не пропускати жодного богослужіння. Вони думають, що, проявляючи недбалість у цих питаннях, відбудуться дрібними невдачами. Але Писання підкреслює, що відсутність порядку і постійності в житті християнина призводить до тяжких наслідків – духовних падінь і навіть загибелі.

Життя на землі немислиме без певного порядку і влаштування, які ми спостерігаємо у всесвіті. Планети рухаються своїми орбітами з певною швидкістю і напрямом, пори року змінюють одна одну, день чергується з ніччю. Але якби у світі запанував хаос, порушилася черговість звичних подій, життя на нашій планеті стало б неможливим. Господь учить людину порядку (Іс. 28:26). Бог не є Бог неулаштування (1Кор. 14:33). Він премудро встановив лад у фізичному світі, і це учить нас порядку в духовному житті, без якого наше становлення як дітей Божих немислиме.

Постійність необхідно проявляти в різних сферах на особистому і суспільному рівнях.

Постійність в особистому житті

«Пильнуй себе самого та навчання; займайся цим постійно: бо, так роблячи, і себе спасеш і тих, що слухають тебе», – писав апостол Павло Тимофію (1Тим. 4:16). Звичайно, Павло не закликав свого учня порпатися в собі, відшукуючи недоліки і невдачі, і сумувати від цього. Апостол піклувався про те, щоб Тимофій сильно не окрилявся своїми успіхами і з незмінною постійністю живився Словом сам і живив інших. Наш сьогоднішній успіх не є гарантією завтрашніх благословінь. Якщо ми нехтуватимемо постійністю, то від минулих перемог не залишиться і сліду.

Господь Ісус Христос закликав глибоко досліджувати Писання, щоб пізнати істину, набути свободи і мати життя вічне (Ін. 5:39; 8:32). Той, хто постійний у дослідженні Писання, матиме життя з лишком.

Один служитель у підлітковому таборі запитав хлопчиків зі своєї групи: «Хто з вас вже прочитав Біблію?» Руки підняли троє хлопців. Минуло вже 16 років. Цих три чоловіка працюють у церкві, їх життя відмічене благословеннями. Усе просто і закономірно: цих троє хлопців з дитинства було привчено вникати в Писання, і тепер, через роки, Слово Боже веде їх по життю.

Разом з постійністю в дослідженні Писання важлива стабільність у молитовному житті: «Усякою молитвою і благанням моліться у будь-який час духом, і дбайте про це саме з повною постійністю і благанням за всіх святих» (Еф. 6:18). Яскравий приклад вірного Богові молитовника – пророк Даниїл. Він не відступав від своїх принципів навіть перед лицем смерті. І тому усе його життя – від ранньої юності і до глибокої старості – супроводжувалася успіхом і численними благословеннями. Змінювалися царі і навіть імперії, а Даниїл користувався незмінною повагою як людина, в якій перебував дух святого Бога.

Деякі вірні гадають: що зміниться, якщо я постійно молитимуся два-три рази на день, як Даниїл? Так, спочатку зміни в житті можна не помітити, але з часом вони дадуть про себе знати, і Даниїлове життя – добре тому підтвердження. Життя наших старців, які уміли вирішувати складні проблеми в тривалому молитовному спілкуванні з Богом і зберегли вірність у служінні Йому, – наочний приклад для нашого покоління. Без постійності в молитві ми не маємо права розраховувати хоч на якийсь успіх.

Ще про постійність є наступний текст: «Постійно любіть один одного від чистого серця» (1Пет. 1:22). Християнська любов має бути безперервною, незмінною. Іноді кажуть: «Я не можу його простити» або: «Я не можу прийняти його як брата в Христі». Якщо ти дійсно не можеш, але переживаєш про це, Господь тобі допоможе. Але ось якщо ти не хочеш, то не вини в цьому Бога. Той, хто не прагне до постійності в любові, обкрадає сам себе.

Стабільність і стійкість у перемозі над спокусами – теж дуже важливий момент, особливо в наш час. Християнин, що пристосовується до світської культури, жалюгідний і нещасний. Подвійне життя, коли серед невіруючих лексикон, зовнішній вигляд, манери, поведінка одна, а на богослужінні інші, – це життя, наповнене незадоволенням і невдачами, позбавлене мети і сенсу. Навіть світ розуміє, що людина повинна визначитися: або вона вірна, або невірна. Христос казав: «Якщо ж сіль втратить силу, то чим зробиш її солоною? Вона вже ні до чого не придатна, хіба що бути викинутою геть на потоптання людям» (Мф. 5:13). Якщо ми не намагатимемося зберігати себе чистими постійно, скрізь і в будь-якій ситуації, то скоро розгубимо все те, що мали від Господа. Християнин, який не зберігає своєї гідності і не веде переможного способу життя, буде чужим і у світі, і в церкві.

Постійність у читанні Біблії, молитві, любові до оточення і перемозі над спокусами украй важлива. Щоб досягти високих результатів, спортсмени займаються щоденними тренуваннями. Їм потрібен строгий режим, регулярні вправи, відмова від того, що заважає досягнути успіху. Хворому пацієнтові теж потрібна постійність у лікуванні. Він повинен з певною періодичністю вживати ліки і проходити медичні процедури. Так і християнин без постійності не може розраховувати на успіх у своєму духовному розвитку і служінні.

Постійність у громадському житті

Про перших християн в Єрусалимі написано: «Вони ж постійно перебували в ученні апостолів, і в єднанні та переломленні хліба, і в молитвах» (Діян. 2:42). Вони збиралися на богослужіння по домівках щодня. Сьогодні регулярність зібрань інша, проте, богослужіння проводяться в конкретний час і з відомою періодичністю. Якщо ми намагаємося бути постійними у відвідуванні богослужінь і не пропускати їх, то набудемо щедрих благословінь. Тим, хто проявляє вірність у малому, Господь доручає більше. Тому «не будемо залишати зібрання свого, як у деяких є звичай» (Євр. 10:25).

Громадська молитва – це важлива частина богослужінь, і ми покликані регулярно брати участь у ній. Церква повинна чути наші молитви набагато частіше. Спільне звернення до Бога має виняткову силу, воно приносить і всій церкві, і тим, хто молиться, особливе благословення.

Постійність украй важлива у сфері служіння. У Вих. 29:38 читаємо: «Ось що будеш ти приносити на жертовнику: двох агнців однолітніх [без вад] кожного дня постійно». У законі Мойсеєвому ми часто зустрічаємо вирази «щодня», «постійно». Регулярно мінялися хліби предкладення. На жертовнику всеспалення повинен був постійно горіти вогонь. Співаки при храмі повинні були постійно займатися своїм служінням. Завдяки такій постановці питання служіння Богові в епоху Старого Завіту звершувалося регулярно. Ми живемо в період благодаті, але якщо ми хочемо, щоб громади духовно росли, процвітали і ми не залишилися без успіху і плоду, нам також слід постійно перебувати в тому служінні, яке нам доручив Бог через церкву.

Без постійності немислиме якісне виконання музичних творів. Той, хто бере в руки інструмент тільки перед репетицією, навряд чи довго протримається в церковному оркестрі. Проповідники теж повинні вправлятися у своєму служінні. Якщо ти вважаєш, що тобі не запропонують проповідувати найближчої неділі, все одно готуйся, займайся вивченням Писання, пиши конспекти, і твоє служіння буде успішним.

Якщо ти не хорист, не музикант, не проповідник, ти можеш брати участь у будівництві молитовних будинків, у прибиранні приміщень, у благовісті і т. ін. Будь вірний і постійний у малому, і Бог благословить твоє життя і довірить більше.

Результати постійності

Наші зусилля постійно здійснювати те, що повелів робити Господь, окупляться сповна.

По-перше, постійність принесе в життя успіх. Господь дав Ісусові Навину веління з обіцянням: «Нехай не відходить ця книга закону від вуст твоїх; але повчайся в ній день і ніч, щоб ретельно виконувати усе, що в ній написано: тоді ти будеш мати успіх в путях твоїх і будеш чинити розсудливо» (Іс. Нав. 1:8). У Пс. 1:3 про людину, яка постійно перебуває в Слові Божому, читаємо наступне: «І буде він як дерево, посаджене при витоках вод, що плоди свої дає в час свій і лист його не опадає, а все, що він робитиме, буде успішним».

По-друге, Бог винагородить нашу добру постійність тим, що дозволить нам наближатися до Нього і користуватися плодами цієї близькості. Нащадкам Садока Господь пообіцяв: «А священики з коліна Левіїного, сини Садока, які, під час відступу синів Ізраїлевих від Мене, постійно стояли на сторожі святилища Мого, ті будуть наближатися до Мене, щоб служити Мені, і будуть стояти перед лицем Моїм, щоб приносити Мені жир і кров» (Єз. 44:15). Якщо ти хочеш мати близькі стосунки з Богом, стійкий спокій у своїй душі, мир, радість, міцне сподівання, тобі потрібна постійність.

По-третє, від постійності в доброму залежить наше спасіння: «Пильнуй себе самого та навчання; займайся цим постійно: бо, так роблячи, і себе спасеш і тих, що слухають тебе» (1Тим. 4:16). Постійність допомагає нам робити більше і твердішим наше звання і обрання і бути стійкими, міцними у вірі християнами.

Автор: Дмитро Таскаєв

Попередній запис

Постійність – шлях до успіху і перемоги (закінчення)

Які проблеми з постійністю? Отже, давайте розглянемо проблеми, що перешкоджають постійності: 1) Диявол ненавидить постійність. Він-то точно знає, що саме ... Читати далі

Наступний запис

Сила постійності

Людині властиво хотіти бути щасливою. Але для того, щоб перебувати в цьому стані, потрібне виконання однієї умови: постійність у добрій ... Читати далі