Постановка правильних запитань

Мудрець запитав учня:

– У чому полягає найсумніша трагедія людського життя?

– Напевно, у тому, що людина не знаходить відповідей на свої питання? – відповів учень.

– Ні, – промовив мудрець. – Трагедія в тому, що людина не ставить собі питань, на які вкрай важливо знайти відповідь.

Скориставшись наведеною аналогією, спробуємо поставити кілька важливих запитань, що стосуються людського щастя, а точніше – його браку, або ж повної, як багатьом здається, його відсутності.

Отже: чому у світі так багато нещасних людей? – Бо «весь світ лежить у злі» (1Ін. 5:19). Проте це зло не з’являється з нізвідки, його творять ці самі люди, тим самим роблячи самих себе і оточуючих ще більш нещасними.

А тепер спробуємо зайти з іншого боку: чому у світі так мало щасливих людей? – Бо багато людей не можуть повірити, що вони можуть бути щасливими, як сказано: «За вірою вашою нехай буде вам» (Мф. 9:29). Тобто наше щастя, точніше відчуття щастя, залежить від нашого ставлення до навколишнього життя.

А тепер третє запитання: Все ж таке щастя чи відчуття щастя, чи є в цьому різниця? – Є, і в цій різниці часто полягає суть того, чому у світі так мало щасливих людей і так багато нещасливих.

Багато людей вважають, що щастя – це володіти чимось (рідше кимсь, але не обов’язково це має бути людина, її прихильність, це може бути і собака, чи якась інша тварина), як наприклад, якоюсь матеріальною річчю, чи становищем у суспільстві, славою, багатством…

Цей список може бути просто позамежним, але мова зараз не про це, а про констатацію вкрай очевидного факту: для більшості людей щастя – це володіння. Тобто щастя на переконання багатьох залежить від зовнішнього, хоча насправді щастя – це відчуття. А відчуття стосується в більшій мірі внутрішнього світу людини і не так сильно залежить від зовнішніх обставин, ніж ми звикли думати.

Точніше, не ми так звикли, як нам нав’язали цю думку, та сама реклама. Зокрема, таким підходом до життя: «Бери від життя все!» От люди і слухаються цієї реклами, і намагаються брати, забуваючи, що життя саме по собі є скарбом. Складається парадоксальна ситуація: люди в пошуках життєвих скарбів втрачають найбільший скарб, який нам даний Господом – саме життя. Щоб краще зрозуміти, точніше відчути цю думку, варто задатися таким запитанням: Коли люди починають цінувати здоров’я? – Зазвичай, коли втрачають його.

Деколи така «прикрість», а скоріше трагедія, стається саме через пошуки життєвих скарбів, в яких є одна вкрай неприємна особливість – вони дуже рідко роблять людину по-справжньому щасливою. Втім, тут не варто сильно розповсюджуватися, більшості це і так добре відомо. Проте ця нещасна більшість вперто продовжує слідувати далі хибним шляхом у марній надії знайти, схопити «справжнє» щастя (в лапках – бо люди самі достеменно не знають, що вони хочуть насправді від життя, хіба що здоров’я – і то, коли втрачають).

Звичайно тут самий раз перейти до Божих заповідей блаженств, які, а точніше, відповідність яким – роблять людину дійсно по-справжньому щасливою, блаженною. Проте, щоб почати розмову на цю тему з певною людиною, варто переконатися в тому, що вона зневірилася в пошуках земного «справжнього» щастя. В іншому випадку вона навряд чи вас слухатиме – адже примара земного щастя затулятиме їй реальність щастя небесного: «А як фарисеї запитали Його: коли прийде Царство Боже? – відповів їм: не прийде Царство Боже помітно, і не скажуть: ось, воно тут, або: он там. Бо Царство Боже всередині вас є» (Лк. 17:20,21).

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docПостановка правильних запитань


Ваш коментар:

Попередній запис

Досконале щастя

«Роблячи добро, не будемо сумувати, бо у свій час пожнемо, якщо не ослабнемо» (Гал. 6:9). Постійність у добрій справі. Якою ... Читати далі

Наступний запис

Формула щастя

І. Терміни Що люди називають і вважають щастям? Щастя – душевний стан людини, яка досягла того, про що вона мріяла; ... Читати далі