Заповіт з Богом

Хоча Мойсей був вихований серед єгиптян з їхніми богами, він повернувся до забутої за чотириста років рабства фундаментальної істини: Бог – це Особа. У ці роки «відсутності Бога» ізраїльтяни почали уявляти Його собі (якщо вони взагалі про Нього згадували) як далеку, незбагненну, недоступну таємницю, не має відношення до того, що відбувається на землі. Мойсей нагадав ізраїльтянам, що Бог така сама Особа, як і вони самі, і більше того: їх індивідуальність – лише слабкий відблиск особистості Божої.

Коли Бог складав список заповідей, любов зайняла в ньому перше місце як основа Його стосунків з людством. Бог зустрічався з Мойсеєм у шатрі і обговорював з ним поточні справи, як обговорюють їх двоє друзів. Він слухав людину, Він сперечався з нею. Виявилось, що Бог уразливий; коли народ ображає Його, Він страждає як знехтуваний закоханий. Він розсипає погрози, але утримується від їх виконання. Він вступає в переговори і підписує угоду.

От що особливо відрізняло ізраїльтян від усіх сусідніх народів: навіть зарозумілі єгиптяни жили в страху перед своїми непередбачуваними богами; жителі Ханаана приносили їм у жертву дітей. Але Бог Ізраїлю побажав укласти зі Своїм народом договір, в якому було точно позначено, чого Він чекає від людей і що Він дає їм натомість.

За винятком ортодоксальних юдеїв, мало хто цікавиться сьогодні зведенням приписів, зафіксованих у Виході, Левиті і Второзаконні. Здається, що ці закони настирно повторюються і не мають жодного відношення до сучасного суспільства. Проте Второзаконня абсолютно ясно показує, що вони заклали підстави небувалих стосунків – стосунків між святим Богом, Який вселяє повагу і жах, і звичайними людьми, слабкими і вічно невдоволеними.

Мойсей розумів: минуть роки, і люди почнуть сумніватися в необхідності тих або інших пунктів цього договору. Він передбачає усі питання.

«У майбутньому, коли син твій запитає тебе: «У чому сенс тих приписів, заповідей і законів, які Господь наш наказав тобі?», відповідай: «Ми були рабами фараона в Єгипті, але Господь могутньою рукою вивів нас з Єгипту. На наших очах Бог творив чудові і страшні знамення та чудеса над фараоном і домом його, і всім Єгиптом. Але нас Він вивів звідти, щоб привести нас у ту землю, яку Він обіцяв нашим предкам, і подарувати нам її. Господь велів нам дотримувати усі ці приписи і боятися Господа Бога нашого, щоб ми жили і процвітали, як воно і є нині. І якщо ми постараємося дотримувати все, що сказано в законі, перед Господом Богом нашим, усе, як Він заповідав нам, це буде залічене нам у праведність».

Отже, Бог дав закони, піклуючись про благо самих ізраїльтян. Їх благополуччя, саме їх життя залежали від дотримання умов цього договору. Мойсей детально виклав зобов’язання, які бере на Себе Бог: жінки Ізраїлю народжуватимуть безліч дітей, урожай на їх полях ростиме рясним, худоба стане розмножуватися. Він додає навіть вражаючу обіцянку: «Бог збереже тебе від всякої хвороби». Бог висуває лише одну умову, дотримуючи яку, ізраїльтяни зможуть отримати усі ці вигоди. Але, як виявилось, виконати цю умову не так вже просто. Від ізраїльтян потрібно, щоб вони дотримували приписи цього заповіту.

Бог вступає в небувалі відносини з купкою утікачів, що сорок років марно мандрували пустелею Сінайською. Мойсей не в змозі охопити розумом таку велику подію: «Запитайте усіх від одного краю небес до іншого. Хіба ставалося раніше щось таке велике або хтось чув, щоб воно ставалося? Хіба якийсь бог вибирав для себе народ з усіх народів, як Господь Бог твій вибрав тебе в Єгипті?»

Пізніше народу доведеться пройти через випробування, подібні до випробування, що спіткало Йова, і сам заповіт поставиться під сумнів. Віра зіткнеться з почуттям залишення Богом, з відчуттям загальної несправедливості. Але зараз, у цей момент, великий задум починає здійснюватися. Бог, всевишній Господь, що обрав Собі народ, Бог, вірний Своїм обітницям, веде обраний народ у Землю обітовану.

Попередній запис

Мойсеєве заступництво

Чомусь розмова про образи втамовує біль. «Адже були і добрі часи», – думає Мойсей. Він завжди відчував, що Бог спрямовує ... Читати далі

Наступний запис

Застереження-пророцтво

Голос Мойсеїв слабшає. Він все частіше робить паузи. Зовсім мало сил залишилося, зовсім мало часу. Коли він приступив до цієї ... Читати далі