Мойсеєве заступництво

Чомусь розмова про образи втамовує біль. «Адже були і добрі часи», – думає Мойсей. Він завжди відчував, що Бог спрямовує кожен його крок, і навіть у ті хвилини, коли здавалося, що, окрім Бога, його ніхто не підтримує, йому цілком вистачало Божої допомоги. Коли Корей і з ним багато хто збунтувався проти Мойсея, він міг би уразити їх мечем, як у минулі дні, але він надав улагодити все Господові. Пізніше, коли рідний брат і сестра пішли проти нього, висміювали його африканську дружину, він знову ж таки попросив Господа розібратися в цьому – і Господь провчив Аарона і Маріям на решту життя. «Я говорю з ним лицем до лиця! – прогримів Господь. – Як смієте ви сваритися із слугою Моїм, Мойсеєм?» Мойсеєві залишалося лише скромно почервоніти.

Одного разу Мойсей почув, що хтось відзивається про нього, як про найлагіднішу, найм’якшу на світі людину. От би здивувалися його мати і фараон, якби дізналися про це. Мойсей навіть розсміявся. Бог, мабуть, теж не погодився б з цим. «Це я покірливий? Лагідний? Подумати тільки!»

За ці роки Мойсей відчував щось таке солодке, незвичайне і таємниче, що лише одне слово може передати це: благодать. Вільний, нічим не заслужений дар Божий. Мойсей дізнався, що Бог любить його, незважаючи на всі його недоліки, любить чистою, постійною, наполегливою любов’ю. Мойсей прожив більше ста років на цій землі і вже не намагався роздумувати, гадаючи, «що знайшов» у ньому Господь або що знайшов Він у цьому народі. Мойсей приймає благодать і віддає хвалу.

Він відпиває великий ковток води з козиного бурдюка, змочує губи, полоще горло.

«Слухайте! І слухайте уважно. От що ви повинні пам’ятати і, навіть якщо ви все інше забудете, не упускайте з пам’яті це».

Ще одна пауза, ще один ковток води. Натовп завмер, помітивши дивну зміну в Мойсеєвому голосі. Обличчя проповідника сяє блаженством, здається, від нього виходить полум’я і світло. Вони вже знають, що означає цей вираз обличчя, вони бачили його, коли Мойсей повертався зі священної скинії після спілкування з Богом.

«Слухайте! Господь обрав вас і полюбив не тому, що ви чисельніші, ніж інші народи, навпаки, ви з найменш чисельних. Але Господь полюбив вас, Він дотримав клятву, дану вашим батькам, Він визволив вас могутньою долонею і вивів вас із землі рабства, з-під влади фараона, царя Єгипту. Дізнайтеся ж, що Господь ваш є Бог, Бог вірний, Він зберігає Свій заповіт любові з тисячами поколінь тих, хто любить Його і дотримує Його заповіді».

З кожним словом слабкий голос старика стає все виразніше і голосніше.

«Господові Богові вашому належать небеса і найвище з небес, земля і все, що є на землі. Господь обрав ваших прабатьків і полюбив їх, і Він віддав перевагу вам, їх нащадкам, усім народам землі. Господь – слава наша, Господь наш, Який зробив для нас усі ці великі і чудові чудеса – ви бачили їх на власні очі. Коли ваші предки з’явилися в Єгипет, їх було лише сімдесят чоловік, а Господь помножив вас як зірок небесних».

Як зірки небесні – добре порівняння. Хіба не це обіцяв Бог Аврааму? І от пророцтво виконалося на очах у Мойсея. Юдеї бурчали і повставали, і досягли того, що старше покоління передчасно лягло в могили. Але от вони перед ним, ізраїльтяни, обраний народ Божий, скарб Його біля самих меж Землі обітованої.

Мойсей ще раз відпиває із шкіряного бурдюка, вичікуючи, поки натовп гарненько вслухається в його слова. Тепер вони слухають більш охоче, адже йдеться про щось приємне. Кому ж не захочеться дізнатися, що Бог його любить?

Вперше, коли Мойсей спілкувався з Богом, він не оволодів собою, закрив обличчя в страху і соромі. Але тепер, після сорока років подібних бесід, вони з Богом стали, якщо можна так сказати, друзями. Він сперечався з Богом, навіть торгувався з Ним. Іноді програвав, наприклад, коли йому було заборонено увійти до Землі обітованої, іноді вигравав, як у той раз, коли Бог ледь не відмовився від Свого задуму, але Мойсеєві вдалося умовити Його знову простити Свій народ.

Мойсей відволікся від теми і почав знову нагадувати натовпу про той день, про свою зоряну годину. Вони відійшли лише на три дні путі від Єгипту і вже стали скаржитися на нестачу води; через місяць вони забули бичі наглядачів і з тугою згадували єгипетські гранати і фіги, а ще через місяць настала мить, коли Мойсей зустрівся з Богом. Він спілкувався з Богом на священній горі, він отримав кам’яні скрижалі, надписані рукою Самого Бога. Він спустився вниз, повертаючись до свого народу, і побачив огидливу сцену. Він спустився до народу, його обличчя випромінювало світло – а люди танцювали навколо золотого тельця, навколо єгипетського ідола! Це було вже занадто! Йому слід було відректися від цього невдячного народу, він би так і зробив, але Бог зробив це за нього.

Поклоніння золотому тельцю, Ніколя Пуссен

І несподівано з’ясувалося, що тільки Мойсей може врятувати ізраїльтян від знищення – усіх, до останньої людини. Бог був налаштований рішуче. Мойсей шпурнув додолу кам’яні скрижалі – вони розкололися – і сам впав обличчям вниз. Він лежав ниць сорок днів і сорок ночей, він спокутував постом ті дні урочистості, які провів поряд з Господом на священній горі. Він не куштував хліба, не пив води, а євреї дні безперервно юрбилися біля його нерухомого тіла, гадаючи, чи не помер Мойсей, чи не чекає смерть і їх самих. І вони б померли, усі до єдиного, якби Мойсей не заступився за них перед Богом.

«Залиш Мене, щоб гнів Мій здійнявся на них і Я б знищив їх. Тоді Я зроблю з тебе великий народ». Спокуслива пропозиція, але Мойсей не залишав Бога в спокої. Він заклинав, він плакав, він пускав у хід аргументи, волаючи до милосердя Божого, до Його гордості, до Його доброї слави. Він просив Бога узяти його життя, але зберегти народ. Він нагадував Богові про тих людей, яких Він раніше любив, – про Авраама, Ісака та Якова. Нарешті Бог поступився йому. Він навіть з’явився Мойсеєві в зримому вигляді, дозволив побачити Себе, чого не удостоювалася жодна людина на землі. Бог уклав новий заповіт і обіцяв привести Свій народ у Землю обітовану.

Попередній запис

Історична пам’ять

Що розумів цей натовп? Він бачив, що старик знову гнівається. Їх батьки вже упокоїлися в пісках Сінаю, і незабаром Мойсей ... Читати далі

Наступний запис

Заповіт з Богом

Хоча Мойсей був вихований серед єгиптян з їхніми богами, він повернувся до забутої за чотириста років рабства фундаментальної істини: Бог ... Читати далі