Якби всі християни жили як Христос…

Найчастіше в чому і звинувачують невіруючі чи нецерковні люди християн сьогодні, так це в лицемірстві. “Навіщо мені ходити до церкви, якщо там лише одні лицеміри? Набожні обличчя, правильні слова, а самі – такі ж, як і всі”.

Я вже не пам’ятаю, коли останній раз зустрічав християнина, який би хвалився, що живе бездоганним життям, не переступає заповіді, не грішить, не помиляється. Зазвичай, кожен визнає свою гріховність і, як правило, якщо і говорить про перемогу над гріхом, то тільки завдяки Христу, а не своїм чеснотам. Сьогодні частіше спостерігається інша тенденція – християни все частіше говорять про те, що вони не кращі за інших. І церкву порівнюють не з клубом святих, а швидше з лікарнею чи реабілітаційним центром. А один з пасторів і зовсім порівняв церкву з Ноєвим ковчегом, при цьому звернувши увагу на одну особливість. “Врятуватися під час потопу, – казав він, – можна було тільки усередині ковчегу. Але який там сморід стояв!” Так і церква – у ній всякої тварі по парі, і запах перебуває ще той.

Ні, сьогодні швидше християни займуться самобичуванням, ніж по-фарисейськи демонструватимуть свою святість. А от що стосується невіруючих, то якраз там лицемірству не має меж.

Протоієрея Олександра Меня, знаючи, що в нього сповідуються інтелігентні люди, світські знаменитості, одного дня запитали: “А ось у цих людей, у них напевно особливі гріхи. Адже вони такі інтелігентні, такі освічені”. На що священик відповів, що ні – усі такі ж, буденні, властиві всім людям гріхи: заздрість, сварливість, сімейні чвари, брехня.

Підтверджується стара біблійна істина: немає людини, яка б не грішила. Але як тільки такій “порядній, гідній, інтелігентній, вихованій” людині запропонуєш покаятися перед Богом, вона щиро образиться: “Мені, каятися? У чому? Я – порядна людина, завжди прагнула всім допомогти, нікого не кривдила”. Іноді здається, що в них одна й та сама пластинка, що видана багатомільйонним накладом: “Я прагнула всім допомогти”.

Буденне життя звичайної невіруючої людини переповнене лицемірством. Їй постійно доводиться робити вигляд, що вона краща, ніж є насправді, адже на відміну від християнина, вона не вірить у Божу милість, що покриває безліч наших гріхів. Чоловік приховує від дружини свої пригоди, дружина приховує від чоловіка свої пристрасті, лицемірство в одязі (“Поглянь, я вищий за тебе”!), лицемірство на роботі перед начальником, вимушене лицемірство перед тими, хто має владу. Добре, що хоч не потрібно, як за радянських часів, зображувати із себе палких ленінців, борців за світле майбутнє комунізму. Але, втім, скептики подейкують, що часи повертаються та ідеологічному лицемірству вже починають учити зі школи. І ці люди не хочуть йти до церкви, бо “там лицеміри”?

Досить часто висловлюється і така думка: Христос мені подобається, а от християни – ні. От якби вони були як їх Учитель… Знаменитий індієць Махатма Ганді, теж скаржився: усі індійці давно би стали християнами, якби ті жили, як Христос.

Звучить, на перший погляд, безперечно. “О, так, так!” – погоджуються християни, слухаючи з вуст свого пастора гандійську цитату. “О так, якби християни були іншими, то всі б уже покаялися!”

Дивуюся, як легко віруючим людям вселити відчуття провини. Причому, чим совісніша душа, тим частіше нею маніпулюють всякого роду демагоги. Вони що, не пам’ятають, що зробили з Христом люди, серед яких Він жив? Не пам’ятають, що мало того, що не покаялися, не пішли за Христом, навпаки – убили Його, поглумившись. Чи Христос теж був недостатньо хорошим християнином? Він, напевно, теж був лицеміром? Він, напевно, теж, не жив так, як Христос!

Махатма Ганді не тому не був християнином, що християни були лицемірами, щоб там він не говорив. І переважна більшість людей відкидають Христа не через поганий характер віруючих. Причини можуть бути різні, але одна з найпоширеніших – власне лукавство невіруючого. Як казав ще Христос: “Бо кожен, хто чинить зло, ненавидить світло і не йде до світла, щоб не викрилися діла його, бо вони злі” (Ін. 3:20). Навернення до Бога, покаяння перед Ним припускає таку чесність, таку прозорість, таку відкритість, таке вивертання усього нутра назовні, що навіть думку про це лицемір не в змозі перенести. Визнання своїх гріхів саме як гріхів, а не “помилок, властивих усім людям”, своїх вад саме як вад, а не “людського, яке мені не чуже”, своєї тупості, гордині, духовного неуцтва і невибачної байдужості до Бога. Розуміння того, що Христос виявився на хресті і помер ганебною смертю саме через тебе, а не “щоб показати приклад жертовної любові та істинної духовності”.

– Ні, це занадто! Хочете сказати, що я – безнадійно зіпсута людина?

– Так, саме це і має на увазі Євангеліє хреста Христового: ви – безнадійно зіпсовані.

Більшість людей відкидають Євангеліє з тієї самої причини, за якою відкидали Христа фарисеї: вони вважають себе більш порядними, ніж є насправді, і уявляють себе духовно здоровими, а не безнадійно хворими грішниками. Звичайні лицеміри, що відмовляються йти в церкву під приводом: “Там одні лицеміри!”

Є ще одна погана особливість у цій брудній метушні навколо так званого “лицемірства віруючих”. Коли християнин чує це звинувачення з вуст невіруючого, то найчастіше він не думає про те, що це він – лицемір. І невіруючий співрозмовник при цьому додасть: “Я не маю на увазі саме тебе!”

Ага, значить, це інші християни – лицеміри! Провадячи таку, ніби серйозну розмову, ми непомітно самі перетворюємося на співучасників наклепу. Мало того, що погоджуємося з ним, так ще і поширюємо: “Ах, які вони нещирі, ці віруючі… От якби ми всі жили, як Христос…”

Ось-ось, пора нам саме так і жити, як Христос: вільними від необґрунтованого відчуття провини, не слухаючи сучасних фарисеїв, які всіх оточуючих звинувачують у брехні, виставляючи себе любих – зразками кристальної чесності.

Автор: Петро Цюкало (Новочехов)

На закінчення цієї прекрасної статті хотілося б додати, що багато індусів могли бачити перед собою приклад істинного наслідування вчення Христового. Його втілювала своїм життям Мати Тереза Калькуттська.

Попередній запис

Чому всі християни лицемірять?

Можливо, немає нічого більш провокаційного за звинувачення в лицемірстві. На жаль, деякі люди отримують привід для переконання, що християни є ... Читати далі

Наступний запис

Як позбутися лицемірства і перестати брехати людям про себе

Багато хто думає, що лицемірство – це корисна річ, яка допомагає приховувати небажані факти про себе, але це не так. ... Читати далі