Лицемірство як самообман

«І говорив їм у вченні Своїм: стережіться книжників, які люблять ходити в довгому одязі і приймати вітання на народних зібраннях, сидіти спереду в синагогах і возлежати на перших місцях на бенкетах, – ції, котрі поїдають доми вдів і лицемірно довго моляться, приймуть найтяжче осудження» (Мк. 12:38-40). Цими словами Господь застерігає всіх нас від небезпеки лицемірства, вдавання з себе того, ким не є насправді, найчастіше кращим, ніж є: «Горе вам, книжники і фарисеї, лицеміри, що уподібнюєтесь розмальованим гробам, які зовні здаються гарними, а всередині повні кісток мертвих і всякої нечистоти. Так і ви на вигляд здаєтесь людям праведними, а всередині повні лицемірства і беззаконня» (Мф. 23:27,28).

Взагалі в Біблії лицемірство викривається часто, а все через те, що разом з неправдою та гординею воно, напевно, є найбільш поширеною вадою. Крім того, ці вади чудово уживаються разом в одній людині, «доповнюючи» одна одну: адже по суті лицемірство – це неправда помножена на дію, втілена, вплетена в саме людське життя, що з часом стає другою людською натурою, підмінюючу собою натуру першу. Так вигадане, неправдиве підмінює собою справжнє – можливе не таке яскраве, не таке бажане, не таке привабливе, проте реальне.

Або ж, за біблійною аналогією, чорним підміняється біле, хоча людям здається все навпаки! Адже люди впевнені, що саме вигадане є білим, а їх справжнє, реальне є чорним. І вони часто, на жаль, занадто часто виявляються правими – їх реальне життя, їх реальний духовний світ дійсно мали бути кращими, проте люди замість виправлення, «роботи над помилками», тобто каяття і звернення за допомогою до Бога, вибирають, як для них здається, значно легший шлях – шлях обману та брехні, який насправді веде в нікуди.

Звичайно, закінчення цього шляху загалом всім добре відоме: «Просторі ворота і широка дорога (це стосовно «легкості» такого шляху) ведуть до погибелі, і багато хто йде ними» (Мф. 7:13). Стосовно ж «в нікуди»: хіба погибель – це щось, хіба погибель, між іншим, вічна погибель – це добрий фінал всього життя?

Проте чомусь більшість людей переконує себе, що цей варіант розвитку подій їх особисто не стосується, і тому вперто продовжують слідувати обраним шляхом. Така бездумна поведінка пояснюється пагубним впливом лицемірства та брехні, які переконують людину, яка буквально живиться ними, у своїй істинності та реальності. От так людина і живе своїм вигаданим, привабливим другим життям, часто просто забуваючи про наявність першого, реального і непоказного.

А як же згадана гординя? Яке місце вона займає в усьому цьому неподобстві? – Найголовніше, знаходячись ніби на верхівці гріховної піраміди, або ж наприкінці низки гріхів, кому яка аналогія до вподоби. Самообманута людина переконавшись у своїй «досконалості», «безвадності» починає зневажати інших, яким звичайно не досягнути таких «висот»… А насправді падіння.

Наслідки такого самообману бувають, як можна здогадатися, вкрай сумними, навіть трагічними, про що неодноразово попереджав Господь наш Ісус Христос. Як наприклад, у Своїй Нагорній проповіді: «Не кожен, хто говорить Мені: Господи! Господи! – увійде в Царство Небесне, а той, хто виконує волю Отця Мого Небесного. Багато хто скаже Мені того дня: Господи! Господи! Чи не Твоїм ім’ям ми пророкували, і чи не Твоїм ім’ям бісів виганяли, і чи не Твоїм ім’ям багато чудес творили? І тоді скажу їм: Я ніколи не знав вас, відійдіть від Мене, хто чинить беззаконня» (Мф. 7:21-23). Як можна переконатися з цього суворого викриття-попередження, такому самообману підвладні і люди, які вважають себе віруючими та цілком благопристойними. Як свого часу вважали себе такими книжники з фарисеями.

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docЛицемірство як самообман


Ваш коментар:

Попередній запис

Лицемірство

Горе вам, книжники і фарисеї, Джеймс Тіссо «Тим часом, коли зібралися тисячі народу, так що тиснули ... Читати далі

Наступний запис

Двоєдушність і лицемірство

Людина від початку була створена єдиною цілісною особистістю. Внутрішній світ і його зовнішнє вираження за задумом Творця повинні мати абсолютну ... Читати далі