Филип’ян 3:7-11 – 3:12-16

Филип’ян 3:7-11Придбання Христа

«Але те, що для мене було за надбання, те ради Христа я за втрату вважав. Тож усе я вважаю за втрату ради переважного познання Христа Ісуса, мого Господа, що я ради Нього відмовився всього, і вважаю все за сміття, щоб придбати Христа, щоб знайтися в Нім не з власною праведністю, яка від Закону, але з тією, що з віри в Христа, праведністю від Бога за вірою, щоб пізнати Його й силу Його воскресення, та участь у муках Його, уподоблюючись Його смерті, аби досягнути якось воскресення з мертвих.»

Про великого англіканського пастора, поета і богослова Джона Кібла розповідають таку історію. На самому початку XIX століття, коли він був молодим викладачем Оксфорда, якийсь час йому довелося служити університетським скарбником. Духовних осіб тоді там було мало і, можливо, саме тому їм доводилося займатися цифровим мистецтвом. І одного разу сталося так, що обчислення Кібла ніяк не хотіли сходитися в баланс, причому різниця складала близько двох тисяч фунтів. Нарешті загадка прояснилася. Виявляється, нагорі одного з листів він написав рік – 1820 – і випадково приплюсував цю цифру до однієї з колонок.

Методів творчої бухгалтерії існує множина, проте зазвичай, щоб урівноважити книгу, потрібно до якогось числа тез у колонці кредиту додати якесь більше число тез у колонку дебету, порахувати їх і подивитися, що вийшло в сумі. Саме так працює апостол Павло з віршами 7 і 8 перш, ніж вживає метафору і фокусує увагу на нових думках, які з неї виникають.

Бухгалтерія апостола Павла, проте, сходиться в баланс досить дивним способом. Він щойно заявив, що як член народу Божого – Ізраїлю – на стороні дебету в нього зовсім нічого немає! З якого б боку ні глянути – усе чисто (вірші 5 і 6). Чи означає це, проте, що увесь його рахунок – у колонці кредиту? Зовсім ні! Він перекреслює усе, що складало кредитний рахунок і поміщає його в іншу колонку – у дебет.

Що ж стало причиною такої парадоксальної бухгалтерії? Просто Павло виявив щось, що можна написати в колонку «кредит», у порівнянні з чим усе інше можна вважати виключно «дебетом». І це «щось», зрозуміло, насправді – «Хтось», а саме – Ісус Христос, Месія і Цар, Ісус, про Якого він написав поему в 2:6-11.

Ця поема залишається важливою складовою частиною цього розділу Послання до Филип’ян, оскільки те, що Павло каже про себе в цьому уривку, а також і в наступному, досить близько до того, що він каже про Ісуса. Ісус не вважає Свою величезну перевагу перед іншими людьми – богорівну, не менше! – як щось, чим можна скористатися; навпаки, Він розуміє її як Своє покликання померти на хресті. От чому Бог і прославив Його. І тут також Павло не вважає свої достоїнства, які він має по праву народження (вірші 4 і 5), певною перевагою перед іншими; навпаки, у Христі Ісусі він знаходить, у чому істинний сенс приналежності до народу Божого – у стражданні і смерті в надії воскресіння.

Саме це, схоже, він і має на увазі, коли каже про Христа як про своє «придбання». Ісус, Месія Ізраїлів, зробив нарешті те, що не зробив, та і не міг зробити, народ Ізраїлю, незважаючи на всі його привілеї. Він сам по собі – Світло світу, шлях до спасіння і майбутнього віку. Ізраїль же тим часом, включаючи і самого Павла до його навернення до Христа, силкується бути народом Божим згідно Тори, а в результаті він у своїй гордовитості поставив себе вище за всіх інших народів, а свій закон зробив стіною, що відділяє їх від язичників. От чому апостол Павло тепер каже, що він не бажає користуватися своїми привілеями, а єдине, що йому потрібне, – придбати Христа, пізнати Христа, перебувати «в Христі», вважатися «Христовим», пізнати силу Його воскресіння, шлях до якого пролягає через Його страждання і смерть.

Уривок, таким чином, Ісусоцентричний, сфокусований на Христі у високій мірі. Для Павла це питання його статусу – бо Бог рахує всіх християн «в Христі». Це також питання особистого знання – не знання про Христа, але знання як входження з Ним у тісні особисті відносини. Це, по-третє, наслідування певних правил: він зобов’язаний відповідати нормам поведінки, властивим Христу.

Перше з цього (тема вірша 9) особливо важливе. Тут Павло підсумовує багато що з того, що він детальніше описав у Посланнях до Галатів і Римлян. Тут апостол протиставляє – як і упродовж усього цього уривка – тих, хто вважає себе приналежними до народу Божого Заповіту через володіння і збереження юдейського Закону, Тори, і тих, хто вважає себе приналежними до сім’ї Божого Заповіту внаслідок того, що зробив Месія. У вірші 2:8 він описав подвиг Христовий у послуху «аж до смерти», тут же він описує Його як «праведність», очевидно, проте, що це багато в чому одне й те ж. І ми можемо уподібнитися Христовій «праведності» через нашу «віру». Нашу віру в те, що розіпнутий і воскреслий Ісус і є Месія, Господь всього світу, і наша вірність Йому є ознака того, що ми маємо кредитний баланс, який складається виключно з Нього, що урівноважує усе, що завгодно, що можна написати нам у дебет. Це і є знамените вчення апостола Павла про «спокутування вірою», яке продовжує залишатися і розрадою, і викликом мільйонам людей у всьому світі.

«Спокутування» не стосується того, як людина стає християнином. Воно стосується статусу, який християни мають і продовжують володіти досі; це статус повноправних членів народу Божого, незалежно від того, ким були батьки цієї людини, їх морального обличчя, їх культурного рівня або релігії. І, як мовиться у віршах 10-11, віра, яка дає пізнання Ісуса як Христа, дає можливість також брати участь у Його стражданнях і смерті, які і є Його головною відмітною ознакою. Якщо ви хочете досягти воскресіння з мертвих, іншого шляху немає.

Що б сьогодні це для нас не означало – а для деяких це означає переслідування буквально і фізично, для інших це може бути більш прихованим і таємним, – нам ніколи не слід забувати, що з усім цим рахунок досі залишається в колонці «кредит». І краще мати віру в Христа і йти за Христом – через хрест до воскресіння, – ніж сподіватися на щось інше або когось іншого у світі.

Филип’ян 3:12-16 – На шляху до кінця

«Не тому, що я вже досягнув, або вже вдосконалився, але прагну, чи не досягну я того, чим і Христос Ісус досягнув був мене. Браття, я себе не вважаю, що я досягнув. Та тільки, забуваючи те, що позаду, і спішачи до того, що попереду, я женусь до мети за нагородою високого поклику Божого в Христі Ісусі. Тож усі, хто досконалий, думаймо це; коли ж думаєте ви щось інше, то Бог вам відкриє й це. Та до чого дійшли ми, поступаймо в тім самім далі.»

Спортивні змагання досягли найбільшої напруги. Залишився останній крос – біг на 440 ярдів (тепер – 400 метрів). Коли спортсмени добігли до першого повороту, вони збилися в купу і сталося так, що одного з них штовхнули, і він впав за межі бігової доріжки. Зі швидкістю блискавки він знову виявився на ногах і, неначе його ударив розряд електричного струму, у декілька стрибків наздогнав інших і вирвався вперед. Це була славна перемога, що послужила сюжетом для фільму «Вогненні колісниці».

А що б ви зробили на місці того бігуна? Упевнений, більшість з нас у момент падіння визнала б, що гонку програно і жодної надії більше немає. Ми можемо скаржитися скільки завгодно, але зробити вже нічого не можемо. Що сталося, то сталося, і ми навік залишаємося в неволі і без якої б то не було надії на те, що могло б бути. Але з цим спортсменом – це був знаменитий Ерік Лідел – усе сталося навпаки. Неначе він напередодні прочитав цей уривок з послання апостола Павла: забудьте усе, що залишилося позаду, напружте усі сили та йдіть уперед, прагніть до кінцевої мети щоб то не було!

Іншими словами, Павло тут замінює книжкові метафори спортивними. Частково це пояснюється тим, що попередній абзац він закінчив темою воскресіння, яке ще має відбутися в майбутньому і до якого прагнуть усі християни, подібно до атлетів, що біжать на межі сил. Як підкреслює апостол у вірші 13, важливо сконцентруватися на бажаній меті і продовжити прагнення до неї.

Крім того, він наводить свій власний апостольський шлях як приклад для филипських християн і хоче, щоб вони раз і назавжди викинули з голови ту думку, що, щойно вони стали християнами, вони «прибули» куди потрібно і більше їм прагнути немає до чого. Він м’яко застерігає від надмірно спіритуалістичного погляду на християнство, згідно з яким вже в сьогоденні, не чекаючи майбутнього віку і воскресіння, можна досягти усієї повноти життя.

Павло добре знав про наявність таких настроїв. Сам він не «досяг» кінцевої мети, та ніхто поки що її не досяг. Справжня зрілість, наполягає він, означає насправді усвідомлення того, що ти ще не досяг мети, і напруга усіх сил у прагненні до неї.

Спортсмени-легкоатлети знають, що гонку не можна вважати виграною або програною, поки не досягнеш фінішу. І якщо ти виявився попереду натовпу, що біжить, уявив, що вже переміг, і розслабився – кінець буде жахливий. Як каже автор послання у вірші 16, важливо зберегти досягнуте становище.

Яка ж мета, цей фініш? Апостол Павло описує його у вірші 14 дуже цікавою фразою: медаль або вінок переможця він уподібнює нагороді «високого поклику Божого в Христі Ісусі». Часто його тлумачать просто як «рай» або якесь місце «на небесах», куди наприкінці прагнуть потрапити християни.

Але не це має на увазі апостол Павло. У віршах 20 і 21 ми побачимо, що він говорить не про наше прибуття на небеса, але, навпаки, про те, що сам Господь Ісус Христос спуститься з небес на землю, щоб преобразити її і наші тіла так, щоб вони стали подібними Його власному воскреслому і прославленому тілу. І прагнемо ми зовсім не до перебування «в раю», але до життя в новому Божому світі в наших нових тілах. Отже «високий поклик» виявляється самим воскресінням життя. І напруга сил у прагненні до нього, подібно до спортсмена, що біжить до фінішу і очікує на нагороду, що буде за ним, означає життя в сьогоденні у світлі цього майбутнього. (Це дуже близько до того, що Павло дещо детальніше говорить у Посланні до Колосян, 3:1-4.)

Усе це зовсім не означає, що апостол Павло розглядає християнське життя як відчайдушну боротьбу. Ще раз погляньте на вірш 12. Він поспішає «досягти» його, бо його «досяг» Христос, Ісус. Насправді, дуже важко підібрати відповідне слово, щоб виразити подвійний сенс, який вкладає сюди Павло. Коли він говорить про те, що залишається робити йому, Павлу, він вживає слова «спішачи», «гнатися до мети», «за нагородою високого поклику». Коли він говорить про те, що зробив Ісус з ним і для нього, він вживає слово «досяг мене», «опанував мене». Але ж це те ж саме! І Павло прагне до святості, до справи Євангелія, до кінцевої мети воскресіння зовсім не з тим, щоб догодити Богові самостійно, – усі його зусилля йдуть не без допомоги благодаті Божої: Ісус Христос «досяг його», і усе, що йому залишається робити, це відповідати любов’ю на Його любов, відчуваючи Його тверду руку на своєму плечі.

Попередній запис

Филип’ян 2:25-30 – 3:1-6

Филип’ян 2:25-30 – Про Епафродита «Але я вважав за потрібне послати до вас брата Епафродита, свого співробітника та співбойовника, вашого ... Читати далі

Наступний запис

Филип’ян 3:17-4:1 – 4:2-9

Филип’ян 3:17-4:1 – Громадяни неба «Будьте до мене подібні, браття, і дивіться на тих, хто поводиться так, як маєте ви ... Читати далі