Важливість моралі

«Напоум юнака на початку путі його: він не ухилиться від неї, коли і постаріє» (Притч. 22:6), – учить нас Біблія.

«От би якщо дорослі знали, чому наставляти молодь, було б взагалі усе гаразд», – скрушно підсумовують не тільки віруючі, а просто небайдужі люди.

Сьогодні прийнято багато говорити про проблеми України і значно менше про шляхи їх вирішення. Другий варіант зазвичай викликає в багатьох людей сум, хоча в декого навпаки… це викликає полегшення. І це немає дивувати, адже шляхи вирішення, які пропонуються багатьма експертами (чи все ж таки «експертами»?), лише викличуть нові проблеми, і до того ж без жодної гарантії вирішення проблем попередніх.

На нашу особисту думку корінням переважної більшості українських проблем є брак моральності і моралі (про їх відмінності трохи пізніше), які б відповідали Божим, біблійним принципам. Бо через брак моралі (і, відповідно, моральності), тобто чіткого розуміння, що є дійсно добрим, а що є дійсно поганим та злим, і, саме головне, здійснення власного вибору на користь добра, багато українців стають схожими на жителів Ниневії, «які не вміють відрізнити правої руки від лівої» (Іони 4:11). Людей, не здатних на ухвалення серйозних, продуманих, відповідальних рішень, через що страждає країна протягом багатьох років.

Причому брак справжньої моралі, а не хибної, яку завжди можна корегувати зважаючи на примхи мінливого часу – це проблема не нова (і не тільки України, проте мова про неї саме зараз), а має своє коріння щонайменше з часів Радянського союзу, який встиг прищепити кільком покоління людей свою вкрай перекручену радянську «мораль», яку мораллю можна назвати дуже умовно. Адже, що таке мораль?

Мораль – це зовнішня вимога суспільства (партії – у випадку СРСР) до поведінки певної людини. Моральність же – це внутрішня установка певної людини діяти відповідно власної совісті і свободи волі. У принципі мораль і моральність можуть співпадати, але часто і ні. Стосовно ж СРСР – у ньому була важливі думка комуністичної партії, яка пропагувала зовсім антибіблійні, антилюдські речі і змушувала людей часто чинити проти власної совісті.

Якщо, звісно, люди не хотіли опинитися в багаторічному «відрядженні» на лісоповалі чи ще в якихось місцях «не дуже віддалених», як полюбляли казати в ці страшні часи. Про яку мораль у такому випадку може йти розмова? Це проста тоталітарна ідеологія, яка морально розчавлювала людину, змушувала її нехтувати власною совістю, роблячи її «моральним інвалідом», і заставляла «зло називати добром, і добро – злом, пітьму вважати світлом, і світло – пітьмою, гірке вважати солодким, і солодке – гірким» (див. Іс. 5:20). Отже, у СРСР якщо і була мораль, то явно перекручена, і саме вона дісталася нам у спадок від нього, зазнавши лише незначних метаморфоз.

А люди дивуються, чому Україна при всіх своїх природних багатствах залишається такою бідною країною? Тому, що окрім природних багатств, існують багатства моральні, духовні, яких нам явно бракує, принаймні значній частині населення. Який же вихід з цього?

«Відтоді почав Ісус проповідувати й говорити: покайтеся, наблизилося бо Царство Небесне» (Мф. 4:17), – такими словами розпочав Своє громадське служіння Ісус Христос. Ці ж самі слова Він звертає особисто до кожного з нас: «Покайтеся, переосмисліть власне життя, вчинки свої, наверніться від пітьми до світла. Жадайте стати кращими, і Я в цьому допоможу вам».

Покаяння свого часу врятувало вже згадану Ниневію, врятувало світ від цілковитого розкладання, врятує і Україну. Головне – вірити в це і не втрачати надії. Звісно, лише на Бога, а не на власні сили.

Редакція сайту

Щоб завантажити цей запис у форматі doc натисніть на посилання:
docВажливість моралі


Ваш коментар:

Попередній запис

Викриття совісті і викриття Духа Святого

Під час викладання уроку з вивчення Біблії в одній християнській групі, мене попросили пояснити, як може християнин відрізнити викриття своєї ... Читати далі

Наступний запис

Голос Божий через совість

З перших розділів Біблії ми знаємо, що до гріхопадіння людина вільно спілкувалася з Богом. Але після гріхопадіння прямий контакт між ... Читати далі